Umělá inteligence | Hudba, filmy, seriály | Neuronová síť

Neuronová síť MuseNet se naučila skládat muziku. Poslechněte si country i klasiku

Neuronová síť MuseNet se naučila skládat muziku. Poslechněte si country i klasiku | Pixabay.com

Britská laboratoř Googlu DeepMind se před třemi lety pochlubila neuronovou sítí WaveNet, která dokázala generovat jakýkoliv zvuk počínaje klavírním koncertem a konče hovorem v angličtině včetně imitace nádechů mezi slovy.

Google později technologii implementovat do svých hlasových syntetizátorů, takže dnes jsou nad WaveNetem postavení robotičtí mluvčí v hromadě jazyků, které pak firma používá ve svých internetových službách.

Po třech letech se s podobnou technologií pochlubila i nezisková organizace OpenAI, u jejíhož zrodu stala i peněženka Elona Muska. Cílem OpenAI je teoretický výzkum v oblasti A.I. a hlavním motivem vybudovat lepší společnost.

MuseNet složí čtyřminutovou hudební skladbu

Nejnovějším přírůstkem do rodiny neuronových sítí a dalších technologii OpenAI je MuseNet, který organizace představila před několika dny. Neuronová síť dokáže vygenerovat čtyřminutovou hudební kompozici s deseti různými nástroji a umí kombinovat hudební styly od Mozarta přes Beatles až po country.

Nahrávky níže vytvořila neuronová síť MuseNet naučením tisíců MIDI:

Vědci nenaučili MuseNet skládat hudbu podle jasného vzorce (sami to prý neumějí), ale namísto toho ji předložili stovky tisíc souborů MIDI. MuseNet v nich pak hledal struktury a opakující se harmonické vzorce, aby se naučil sám předvídat, jaký tón má následovat za tím předchozím, aby nahrávka fungovala a zněla dobře.

Samotná technologie používá stejný základ jako už dříve představená neuronová síť GPT-2, která namísto hudby pracuje se znaky a dokáže generovat souvislý text s vnitřním dějem. Tuto síť OpenAI představila letos v únoru, přičemž pro jistotu zveřejnila jen část naučeného modelu, protože se vědci obávali snadného zneužití třeba spamovacími boty.

Diskuze (15) Další článek: Květnový Computer: budou vůbec počítače někdy myslet jako lidé?

Témata článku: Technologie, Google, Umělá inteligence, Hudba, filmy, seriály, Neuronová síť, Strojové učení, Síť, DeepMind, OpenAI, Midi, Muzika, Klasika, Naučení, Country, Elon Musk, Google DeepMind


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor