Umělá inteligence | Hudba, filmy, seriály | Neuronová síť

Neuronová síť MuseNet se naučila skládat muziku. Poslechněte si country i klasiku

Neuronová síť MuseNet se naučila skládat muziku. Poslechněte si country i klasiku | Pixabay.com

Britská laboratoř Googlu DeepMind se před třemi lety pochlubila neuronovou sítí WaveNet, která dokázala generovat jakýkoliv zvuk počínaje klavírním koncertem a konče hovorem v angličtině včetně imitace nádechů mezi slovy.

Google později technologii implementovat do svých hlasových syntetizátorů, takže dnes jsou nad WaveNetem postavení robotičtí mluvčí v hromadě jazyků, které pak firma používá ve svých internetových službách.

Po třech letech se s podobnou technologií pochlubila i nezisková organizace OpenAI, u jejíhož zrodu stala i peněženka Elona Muska. Cílem OpenAI je teoretický výzkum v oblasti A.I. a hlavním motivem vybudovat lepší společnost.

MuseNet složí čtyřminutovou hudební skladbu

Nejnovějším přírůstkem do rodiny neuronových sítí a dalších technologii OpenAI je MuseNet, který organizace představila před několika dny. Neuronová síť dokáže vygenerovat čtyřminutovou hudební kompozici s deseti různými nástroji a umí kombinovat hudební styly od Mozarta přes Beatles až po country.

Nahrávky níže vytvořila neuronová síť MuseNet naučením tisíců MIDI:

Vědci nenaučili MuseNet skládat hudbu podle jasného vzorce (sami to prý neumějí), ale namísto toho ji předložili stovky tisíc souborů MIDI. MuseNet v nich pak hledal struktury a opakující se harmonické vzorce, aby se naučil sám předvídat, jaký tón má následovat za tím předchozím, aby nahrávka fungovala a zněla dobře.

Samotná technologie používá stejný základ jako už dříve představená neuronová síť GPT-2, která namísto hudby pracuje se znaky a dokáže generovat souvislý text s vnitřním dějem. Tuto síť OpenAI představila letos v únoru, přičemž pro jistotu zveřejnila jen část naučeného modelu, protože se vědci obávali snadného zneužití třeba spamovacími boty.

Diskuze (15) Další článek: Květnový Computer: budou vůbec počítače někdy myslet jako lidé?

Témata článku: Technologie, Google, Umělá inteligence, Hudba, filmy, seriály, Strojové učení, Neuronová síť, DeepMind, OpenAI, Google DeepMind, Midi, Country, Naučení, Klasika, Síť, Elon Musk, Muzika


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF