Neuronová síť | OpenAI

Neuronka DALL-E nakreslí pandu v pyžamu venčící psa a další bizarní kousky

Poslední roky se doslova roztrhl pytel s všemožnými generativními neuronovými sítěmi. Vědci už dnes strojově pomocí NN generují umělý zvuk, text, obrázky, virtuální města a nakonec i ženská poprsí a klíny.

Už by to snad začala být i nuda, kdyby se ovšem krátce po Novém roce opět neozvala laboratoř OpenAI, která se specializuje zejména na text. Její neuronová síť GPT-3 si během učení přečetla téměř všechny anglické texty na internetu, načež se naučila vytvářet text na libovolné téma.

Dětská panda v pyžamu venčí psa

Vědci z OpenAI zapojili do hry zjednodušenou verzi GPT-3 a trénovali ji generovat obrázky z textových obrázků. Jako učební zdroj sloužily páry text-obrázek. Výsledek se jmenuje DALL-E a stojí za to.

Jelikož se neuronová síť GPT-3 doposud specializovala především na textovou informaci, dokázala jej perfektně skloubit obrazem a generuje fiktivní grafiku na základě přirozeného anglického vstupu.

Klepněte pro větší obrázek
Nakresli pandu v pyžamu, jak venči psa

A pozor, tím nemám na mysli dnes už primitivní příkaz: „Nakresli kočku,“ ale mnohem komplexnější: „Nakresli dětskou pandu v pyžamu, jak venčí psa!“ DALL-E splní podobný bizarní úkol dříve, než si průměrný Homo sapiens sapiens podobnou bizarní scénu vůbec stačí představit.

Nakresli křeslo ve tvaru avokáda

DALL-E ale zvládne i mnohem rozumnější úkoly, které mohou podněcovat naši kreativitu. Dejme tomu, že potřebujete do obývacího pokoje nějaké osobité křeslo, které nikdo nemá. A tak požádáte neuronku, aby nakreslila křeslo ve tvaru avokáda. Člověka by takový nesmysl nejspíše nikdy nenapadl, ovšem síť, jejíž nitro tvoří několik miliard rozhodovacích vah, zvládne i takový úkol.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nakresli křeslo ve tvaru avokáda, ledovce a prasátka

Laboratoř OpenAI se na blogu pochlubila s hromadou dalších interaktivních ukázek, které si můžete sami vyzkoušet, čili se můžete podívat i na to, jak si DALL-E představuje, že vypadá třeba jídlo v České republice.

Stále čekáme na praktické aplikace

Výsledky jsou obdivuhodné, pochopitelný údiv internetové komunity musíme ale trošku utlumit rýpavou otázkou: K čemu je to vlastně dobré? Ať už totiž s nějakou podobnou lahůdkou vyrukuje britský Deepmind, anebo americký OpenAI, vždy to jsou v prvé řadě líbivá dema, ale už bychom asi chtěli, aby někdo dokázal základní technologii aplikovat i do skutečného světa a něčeho opravdu praktického.

OpenAI se o to sice snaží, nabízí svoje technologie jako službu, faktem však zůstává, že praktických koncových aplikací je zatím spíše jako šafránu a stále se jedná především o primární výzkum v oblasti A.I.

Diskuze (4) Další článek: Trump chce zablokovat další čínský software. Na černou listinu poslal osm aplikací

Témata článku: Umělá inteligence, Internet, Panda, Strojové učení, Neuronová síť, OpenAI, Pes, DeepMind, Venčí, Šafrán, DAL, Text, Aplikace, Česká republika, Pyžamo, Sapiens, GPT, Avokádo, KřesloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Asus ROG Phone 6 Pro. Elitní smartphone posouvá mobilní hraní na novou úroveň

Asus ROG Phone 6 Pro. Elitní smartphone posouvá mobilní hraní na novou úroveň

** Asus ROG Phone je zpět v nové, ještě výkonnější generaci ** Model 6 Pro vylepšil zadní displej, herní ovládání i fotoaparát ** Cílí opět hlavně na náročné hráče a fanoušky značky

Martin Miksa
ROGHerní mobily
Není voděodolnost jako voděodolnost. Samsung dostal v Austrálii obří pokutu za klamavou reklamu

Není voděodolnost jako voděodolnost. Samsung dostal v Austrálii obří pokutu za klamavou reklamu

** Před šesti lety se do řady Galaxy dostala voděodolnost IP68 ** Samsung v reklamách naznačoval využití telefonu u moře a na pláži ** Po letech dostal za klamavou reklamu přes prsty

Martin Chroust
VoděodolnostPokuta
Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

** Vypnuté vyzvánění mobilního telefonu zvyšuje potřebu lidé kontrolovat přístroj ** Zvláště náchylné jsou k tomu některé typy osobností ** Mobily uvedené do tichého módu tak přinášejí zvýšený neklid a nižší soustředění

Jaroslav Petr
PsychologieMobilní telefon