Neuronová síť | OpenAI

Neuronka DALL-E nakreslí pandu v pyžamu venčící psa a další bizarní kousky

Poslední roky se doslova roztrhl pytel s všemožnými generativními neuronovými sítěmi. Vědci už dnes strojově pomocí NN generují umělý zvuk, text, obrázky, virtuální města a nakonec i ženská poprsí a klíny.

Už by to snad začala být i nuda, kdyby se ovšem krátce po Novém roce opět neozvala laboratoř OpenAI, která se specializuje zejména na text. Její neuronová síť GPT-3 si během učení přečetla téměř všechny anglické texty na internetu, načež se naučila vytvářet text na libovolné téma.

Dětská panda v pyžamu venčí psa

Vědci z OpenAI zapojili do hry zjednodušenou verzi GPT-3 a trénovali ji generovat obrázky z textových obrázků. Jako učební zdroj sloužily páry text-obrázek. Výsledek se jmenuje DALL-E a stojí za to.

Jelikož se neuronová síť GPT-3 doposud specializovala především na textovou informaci, dokázala jej perfektně skloubit obrazem a generuje fiktivní grafiku na základě přirozeného anglického vstupu.

Klepněte pro větší obrázek
Nakresli pandu v pyžamu, jak venči psa

A pozor, tím nemám na mysli dnes už primitivní příkaz: „Nakresli kočku,“ ale mnohem komplexnější: „Nakresli dětskou pandu v pyžamu, jak venčí psa!“ DALL-E splní podobný bizarní úkol dříve, než si průměrný Homo sapiens sapiens podobnou bizarní scénu vůbec stačí představit.

Nakresli křeslo ve tvaru avokáda

DALL-E ale zvládne i mnohem rozumnější úkoly, které mohou podněcovat naši kreativitu. Dejme tomu, že potřebujete do obývacího pokoje nějaké osobité křeslo, které nikdo nemá. A tak požádáte neuronku, aby nakreslila křeslo ve tvaru avokáda. Člověka by takový nesmysl nejspíše nikdy nenapadl, ovšem síť, jejíž nitro tvoří několik miliard rozhodovacích vah, zvládne i takový úkol.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nakresli křeslo ve tvaru avokáda, ledovce a prasátka

Laboratoř OpenAI se na blogu pochlubila s hromadou dalších interaktivních ukázek, které si můžete sami vyzkoušet, čili se můžete podívat i na to, jak si DALL-E představuje, že vypadá třeba jídlo v České republice.

Stále čekáme na praktické aplikace

Výsledky jsou obdivuhodné, pochopitelný údiv internetové komunity musíme ale trošku utlumit rýpavou otázkou: K čemu je to vlastně dobré? Ať už totiž s nějakou podobnou lahůdkou vyrukuje britský Deepmind, anebo americký OpenAI, vždy to jsou v prvé řadě líbivá dema, ale už bychom asi chtěli, aby někdo dokázal základní technologii aplikovat i do skutečného světa a něčeho opravdu praktického.

OpenAI se o to sice snaží, nabízí svoje technologie jako službu, faktem však zůstává, že praktických koncových aplikací je zatím spíše jako šafránu a stále se jedná především o primární výzkum v oblasti A.I.

Diskuze (4) Další článek: Trump chce zablokovat další čínský software. Na černou listinu poslal osm aplikací

Témata článku: Internet, Umělá inteligence, Panda, Neuronová síť, Strojové učení, Pes, OpenAI, DeepMind, Venčí, GPT, Aplikace, Text, Avokádo, Česká republika, Křeslo


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5