NetWare 5.0: tikají poslední minuty

Novell uvede zřejmě nejočekávanější upgrade svého síťového operačního systému 20. srpna. Stačí pro úspěch jen lepší produkt?
Novell uvede zřejmě nejočekávanější upgrade svého síťového operačního systému 20. srpna. Nová verze poprvé přirozeně podporuje internetový protokol (IP) a představitelé Novellu hovoří, že jejich program „vůbec není srovnatelný“ s konkurenčními Windows NT (4.0). Cena pětiuživatelského Novellu 5.0 je stanovena na zhruba 1200 dolarů, což je zhruba na úrovni konkurenčního produktu. Hlavní spor mezi oběma produkty jde o způsob, jakými zachází s tzv. directory services – momentální technologie Novellu (NDS) má navrch, nicméně Microsoft hodlá příští rok přivést na trh konkurenční verzi téhož, pojmenovanou Active Directory.

Živě komentuje: Novell coby firma nežijící příliš nákladným životem si v poslední době docela polepšil finančně a pravděpodobně hodně poskočí i díky upgradové vlně. Mezi NetWare 5.0 a konkurenčními Windows NT 5.0 bude prodleva mnoha měsíců až roku, a Novell má poprvé po dlouhé době docela slušnou šanci na alespoň „mírnou oplátku“. Nedomnívám se, že by uživatelé NT Serveru hromadně přestupovali na NetWare, ale noví uživatelů mohou být tomuto systéu nakloněni více než dříve. Novell ví, že NetWare je systémem, který jde trošku proti současnému trendu: server je univerzálním strojem pro spoustu služeb, nikoli specializovanou výkonnou mašinou. Novell se proto v posledních měsících s oblibou tržně pozicuje jako server „vhodně doplňující“ stávající síť, ve které jsou různé stroje a různé platformy, NT i Unix.

I když může být NetWare 5.0 ve funkčním srovnáním s NT Serverem 4.0 dopadnout jako lepší produkt, Novellu chybí síla v poli. Armáda prodejců totiž firmu v podstatě opustila, když „zběhla“ směrem k Microsoftu; zbylo jen pár věrných, i když ještě docela dost firem je schopno nabídnout a zavést kterýkoli ze systémů. A prodejci dnes samozřejmě již mají pokročilou betaverzi NT 5.0 a podle mých informací jsou z ní docela nadšení – stejně jako naši redakční testéři.

Je docela pravděpodobné, že Novell si s novou verzí najde tržní výklenek, kde bude dobře skrytý před útoky Microsoftu. Jenomže povaha výklenku (market niche) je taková, že je maličký, uzoučký, a nepřináší moc peněz – Microsoft tam firmu Novell klidně nechá, protože paradoxně konkurenci tohoto typu stejně potřebuje, minimálně, aby mohl být chráněn před antimonopolním úřadem. Kupříkladu dnešní existence programů jako je Lotus Smartsuite či Corel WordPerfect Suite Microsoftu velice dobře vyhovuje, protože oba produkty jsou funkčně srovnatelné s Microsoft Office, a za to, že Lotus i Corel jsou v jejich šíření naprosto bezzubé, Microsoft „nemůže“ – a stejně tak na něj nemůže antimonopolní úřad.

Váš názor Další článek: Domácí sítě na telefonních linkách

Témata článku: Microsoft, Windows, NetWare, Univerzální stroj, Poslední šance, Konkurenční spor, Poslední betaverze


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5