Netvibes Ginger: Domácí stránka pro 21. století

Chcete mít po spuštění webového prohlížeče všechny informace pěkně na hromádce? Vyzkoušejte Netvibes Ginger.

Webový prohlížeč je dnes jedním z nejvytíženějších programů na běžném domácím počítači. Internet využíváme v mnohem větší šíři než před deseti lety a prostá webová stránka se v mnoha případech proměnila do podoby vyspělé a svébytné aplikace. Samotný prohlížeč pak představuje pouze jakýsi zapouzdřující rámec.

Takovou aplikací jsou i inteligentní startovací stránky. Po spuštění prohlížeče nabízí přehled posledních zpráv, novou příchozí poštu, informace o počasí, vyhledávání a třeba i nejrůznější mapové služby. Při troše představivosti tak podobný bezplatný webový program dokáže nahradit celou škálu běžných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Startovací stránky iGoogle a Netvibes Ginger používají tzv. widgety

Určitou formu personifikace dnes nabízí téměř každý portál. Úvodní stránku si tak můžete k obrazu svému přizpůsobit na Seznamu, stejně tak na Googlu, Windows Live aj. Velmi propracovaný startovací portál, vytvořený Tariqem Krimem a Florentem Frémontem, najdete od roku 2005 i na webové adrese www.netvibes.com.

Netvibes je zcela přizpůsobitelný portál. Stránku si složíte sami pomocí miniaturních aplikací – widgetů. Netvibes působí na první pohled kompaktním designem a od nové verze Ginger, která byla uvolněna před několika týdny, nabízí i pokročilé komunitní funkce pod vlivem současného fenoménu „social networking“.

Co je to miniaplikace nebo widget?
Widgety jsou obvykle jednoduché skripty, které dramaticky rozšiřují vlastnosti a schopnosti programů. Své miniaplikace používá Opera, Windows Vista, Yahoo!, Windows Live, iPhone a samozřejmě také Google na své startovací stránce iGoogle. Netvibes widgety jsou o krůček před konkurencí díky platformě UWA. Netvibes Universal Widget API je totiž kompatibilní prakticky se všemi konkurenčními miniaplikacemi. Oblíbený widget z Netvibes tak snadno použijete i v postranní liště Windows Vista, na portálu iGoogle a dalších.

Čistý design a snadné intuitivní ovládání

Uživatelské rozhraní se podobně jako u iGoogle skládá z panelů a widgetů. Ty se řadí do sloupců podle uživatelského nastavení každého z panelů. Na stránce tak můžete mít složitou šachovnici miniaplikaci nebo pouze jediný widget.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přesouvání widgetu myší, nastavení okna miniaplikace, nastavení miniaplikace,
panel s jedním widgetem – jednoduchým prohlížečem WWW stránek 

Okna miniaplikací můžete ve vybraném panelu libovolně přeskupovat tažením myši. Při najetí na hlavičku se zobrazí ovládací lišta s nabídkou pro nastavení miniaplikace, změnu barvy okna widgetu a nastavení sdílení jeho obsahu s jinými uživateli.

Pokud nejste spokojeni s výchozím barevným podáním startovací stránky, můžete vyzkoušet jedno z několika desítek témat. Nastavit lze také pozadí panelu i celé webové stránky a to pomocí přednastavené tapety nebo načtením obrázku z libovolné webové adresy. Netvibes podporuje načítání tapet i z webového alba Flickr a komunitních služeb Twitter a MySpace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obecné nastavení, lokalizace, barevná témata, tapety pozadí

Na výběr máte desetitisíce funkcí

Nabídka miniaplikací je opravdu velká. Díky vysoce kompatibilnímu řešení UWA najdete na adrese eco.netvibes.com více než sto tisíc widgetů, tisíce panelů a stovky vesmírů. Do své startovací stránky totiž nemusíte vkládat pouze miniaplikace, ale také celé vesmíry, což jsou miniaplikacemi předvyplněné panely. Svůj vesmír tak nabízí nejrůznější zpravodajské portály, weby pro sdílení hudby apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení nových miniaplikací, RSS kanálů, OPML a vložení widgetu z webového katalogu

Widget můžete přidat na svou stránku z katalogu miniaplikací na eco.netvibes.com nebo přímo z vaší startovací stránky. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, máte na výběr z několika desítek nejpoužívanějších widgetů (Essential widgets) a miniaplikací rozřazených do kategorií. Netvibes si i bez jediné miniaplikace poradí s dnes velmi oblíbenými RSS kanály pro sdílení zpráv, obrázkových galerií a podcastů. Každý RSS zdroj bude mít svou vlastní čtečku v podobě widgetu. Příjemnou pokročilou funkcí Netvibes je i plná podpora komplexního formátu OPML. Pomocí jediného balíku RSS zdrojů si tak postavíte kompletní panel.

Sdílet můžete prakticky cokoliv

Novinkou verze Ginger je sdílení informací s přáteli a možnost vytvoření vlastního vesmíru, který bude moci využívat každý návštěvník služby Netvibes. Startovací stránka používá k identifikaci elektronickou poštovní adresu. Vaše známé tak služba dokáže prohledat v adresářích nejrůznějších poštovních a webových služeb, které používáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sdílení článku z RSS kanálu, seznam osobní aktivity a aktivity přátel

Sdílet můžete jednotlivé záznamy v RSS čtečce, výsledky vyhledávání třeba na videoportálu Yutube, sdílet můžete také obsah celých miniaplikací a pokud si explicitně zažádáte o svůj vlastní vesmír, sdílet můžete i celé panely. Téměř vždy také můžete určit, zdali budou mít ke sdíleným informacím přístup pouze uživatelé z vašeho adresáře nebo všichni návštěvníci Netvibes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sdílení celého obsahu widgetu, vyhledávání přátel pomocí webových e-mailů a
RSS s aktivitou vybraného kontaktu, které můžete vložit na svou startovací stránku

Ve svém adresáři najdete jak své přátele, tak „Followers“, tedy uživatele, kteří si přečetli vámi sdílený obsah. Přehled o vaši aktivitě a činnosti přátel najdete v „Activites“.

Nový Ginger stojí za vyzkoušení

Nový Netvibes rozšiřuje možnosti plně nastavitelného startovacího portálu především o nové funkce pro sdílení obsahu, tvorbu vlastních vesmírů a komunikaci. V přípravě je také napojení na velkokapacitní úložiště, kterého se uživatelé dočkají snad v nejbližších týdnech.

Oproti starší verzi se poměrně změnilo také uživatelské rozhraní, přibyla možnost tapet a skinů. Netvibes je však stále velmi rychlý a široce podporovaný webovými prohlížeči. Bez problému jej můžete používat jak v novějších verzích Internet Exploreru, tak i ve Firefoxu, Safari a Opeře.

Ačkoliv Netvibes používá složitých technik AJAXu, jeho odezva je velmi rychlá i na testovacím starším přenosném počítači. Díky širokému spektru doplňků jej snadno propojíte prakticky se všemi kancelářským službami Google včetně Calendaru, GMailu a Readeru. A pokud vám Google nevoní, bez problému najdete i velké množství miniaplikací pro konkurenční kancelářské webové služby. Poslední specialitou Netvibes je podpora pro WAP i PDA a chytré mobilní telefony.

Webová stránka Netvibes
Webová stránka pro PDA
Wapová stránka Netvibes
Katalog Netvibes miniaplikací
Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Diskuze (18) Další článek: Videorecenze: čtečka knih s e-papírem

Témata článku: Prohlížeče, Widget, Sdílení, Str, Stráň, DOM, Domácí, Ginger, Webová stránka, Sto, Přítel, Nejrůznější kanály, Stol, NewLine, Startovací okno, Chytré vyhledávání, ARDA, Stránka, Století, Yutu, Dóm, Essential, Nejlepší kancelářský počítač na Mall.czRevolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Cetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment