Netvibes a iGoogle: Dva se perou, about:blank se směje

Využíváte po spuštění webového prohlížeče služeb některého z mnoha startovacích portálů? Nebo je podle vás nejlepší prázdná webová stránka, která se zobrazí prakticky okamžitě?

Tento tematický týden věnujeme webovým prohlížečům. Zatímco včera jste si mohli přečíst články o Opeře, dnes se budeme věnovat Firefoxu. Surfování začíná na domácí stránce. Zatímco jedni mají jako home page nastavený oblíbený vyhledávač, jiní dávají přednost tzv. startovacím stránkám nebo portálům, které v jednom jediném okně dokážou zobrazit prakticky libovolné kvantum informací. Tento článek tedy věnujeme dvěma oblíbeným startovacím portálům Netvibes a iGoogle.

Webový prohlížeč je dnes jedním z nejvytíženějších programů na běžném domácím počítači. Internet využíváme v mnohem větší šíři než před deseti lety a prostá webová stránka se v mnoha případech proměnila do podoby vyspělé a svébytné aplikace. Samotný prohlížeč pak představuje pouze jakýsi zapouzdřující rámec.

Takovou aplikací jsou i inteligentní startovací stránky. Po spuštění prohlížeče nabízí přehled posledních zpráv, novou příchozí poštu, informace o počasí, vyhledávání a třeba i nejrůznější mapové služby. Při troše představivosti tak podobný bezplatný webový program dokáže nahradit celou škálu běžných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Startovací stránky iGoogle a Netvibes Ginger používají tzv. widgety

Určitou formu personifikace dnes nabízí některé webové prohlížeče (Flock) a téměř každý portál. Úvodní stránku si tak můžete k obrazu svému přizpůsobit na Seznamu, Windows Live aj. Ke špičce v oboru a podle naprogramovaných miniaplikací i v počtu uživatelů patří nesporně startovací stránka iGoogle a univerzální Netvibes vytvořený Tariqem Krimem a Florentem Frémontem, který se před několika měsíci dočkal vylepšené verze Ginger, která jej obohacuje o některé komunitní funkce. Tuzemský uživatel nakonec určitě ocení, že obě služby jsou přeložené do češtiny

Co je to miniaplikace nebo widget?
Widgety jsou obvykle jednoduché skripty, které dramaticky rozšiřují vlastnosti a schopnosti programů. Své miniaplikace používá Opera, Windows Vista, Yahoo!, Windows Live, iPhone a samozřejmě také Google na své startovací stránce iGoogle. Netvibes widgety jsou o krůček před konkurencí díky platformě UWA. Netvibes Universal Widget API je totiž kompatibilní prakticky se všemi konkurenčními miniaplikacemi. Oblíbený widget z Netvibes tak snadno použijete i v postranní liště Windows Vista, na portálu iGoogle a dalších.

Univerzální Netvibes, konzistentní design a komunita

Netvibes je zcela přizpůsobitelný portál. Stránku si složíte sami pomocí miniaturních aplikací – widgetů. Netvibes působí na první pohled kompaktním designem a od nové verze Ginger nabízí i pokročilé komunitní funkce pod vlivem současného fenoménu „social networking“.

Uživatelské rozhraní se podobně jako u iGoogle skládá z panelů a widgetů. Ty se řadí do sloupců podle uživatelského nastavení každého z panelů. Na stránce tak můžete mít složitou šachovnici miniaplikaci nebo pouze jediný widget.

Nabídka miniaplikací je opravdu velká. Díky vysoce kompatibilnímu řešení UWA najdete na adrese eco.netvibes.com více než sto tisíc widgetů, tisíce panelů a stovky vesmírů. Do své startovací stránky totiž nemusíte vkládat pouze miniaplikace, ale také celé vesmíry, což jsou miniaplikacemi předvyplněné panely. Svůj vesmír tak nabízí nejrůznější zpravodajské portály, weby pro sdílení hudby apod. Výhodou univerzálního UWA systému je také vzájemná kompatibilita mezi nejrůznějšími widgetovými systémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení startovací stránky Netvibes je jednoduché a přehledné

Novinkou verze Ginger je sdílení informací s přáteli a možnost vytvoření vlastního vesmíru, který bude moci využívat každý návštěvník služby Netvibes. Startovací stránka používá k identifikaci elektronickou poštovní adresu. Vaše známé tak služba dokáže prohledat v adresářích nejrůznějších poštovních a webových služeb, které používáte. Sdílet můžete jednotlivé záznamy v RSS čtečce, výsledky vyhledávání třeba na videoportálu Yutube, sdílet můžete také obsah celých miniaplikací a pokud si explicitně zažádáte o svůj vlastní vesmír, sdílet můžete i celé panely. Téměř vždy také můžete určit, zdali budou mít ke sdíleným informacím přístup pouze uživatelé z vašeho adresáře nebo všichni návštěvníci Netvibes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení nových miniaplikací, RSS kanálů, OPML a vložení widgetu z webového katalogu

Ačkoliv Netvibes používá složitých technik AJAXu, jeho odezva je velmi rychlá i na testovacím starším přenosném počítači. Díky širokému spektru doplňků jej snadno propojíte prakticky se všemi kancelářským službami Google včetně Calendaru, GMailu a Readeru. A pokud vám Google nevoní, bez problému najdete i velké množství miniaplikací pro konkurenční kancelářské webové služby. Poslední specialitou Netvibes je podpora pro WAP i PDA a chytré mobilní telefony.

Google portál pro Google uživatele

Google představil českým uživatelům možnost upravit si vzhled úvodní stránky Google před necelým rokem. Služba se jménem iGoogle (případně Úvodní stránka v Google Apps) nabízí na jediné stránce s možnými záložkami každému okamžitý a jednoduchý přístup k těm informacím a službám, které ho zajímají nejvíc. Můžete si vybrat z několika tisíců různých nástrojů nebo zdrojů informací, a tak si z domovské stránky Googlu vytvořit svou vlastní, naprosto unikátní verzi iGoogle.

Klepněte pro větší obrázek
Katalog gadgetů je velmi rozsáhlý

Zatímco dříve byl podmínkou plnohodnotného používání prakticky jakékoliv služby Google registrovaný GMail účet, dnes vám nic nebrání používat také iGoogle třeba s elektronickou adresou z Centrumu. Stejně jako u Netvibes totiž i zde slouží k přihlašování e-mail. Přesto je však integrace GMailu na mnohem vyšší úrovni než v případě jiných poštovních služeb a není se čemu divit; Google prostě preferuje především své produkty a právě pro uživatele vícero Google služeb je určena i služba iGoogle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Běžná výchozí stránka Google, iGoogle a úvodní stránka Google Apps

Stavebními kameny jsou samozřejmě i zde miniaplikace zvané gadgety, které ale mají uplatnění i v dalších webových publikačních nástrojích Google, tedy Bloggeru, Page Creatoru, Sites nebo i jinde. Tento obsah je potom jednoduše sdílitelný a šířit můžeme nejen gadgety, ale i celé návrhy úvodních stránek.

Bylo by ale omylem si myslet, že jde jen o hračku pro domácí uživatele Google. Například již před rokem společnost IBM ohlásila sadu vylepšení, která umožní jejího uživatelům portálového řešení WebSphere Portal spojovat podniková data s dostupnými miniaplikacemi Google Gadgets a vytvářet tak nové dynamické podnikové aplikace. První svůj gadget vytvořil dokonce i Český rozhlas. V Google Apps se používá Úvodní stránka, zde je možné získat od „third party“ dodavatelů další aplikace včetně jednoduchého CRM.

About:blank

Startovací stránky toho umí stále více, propojují šachovnici miniaplikací s komunikačními sítěmi ICQ, MSN a dalšími, informují vás, kolik máte nových e-mailů, jaké bude zítra počasí a co se děje ve světě nebo ve vašem oboru. Ačkoliv jsou zdarma, přeci jen si berou určitou režii a tou je v tomto případě čas.

Prakticky všechny podobné služby totiž velmi mohutně používají AJAX, tedy kvanta JS kódu, a to se zcela logicky podepisuje na výkonu, resp. době, za kterou se startovací stránka plně zobrazí. A vzhledem k tomu, že tato doba je významná i na výkonných počítačích, kdekoho podobné řešení po právu odradí. Pokud bychom srovnávali rychlost Netvibes a iGoogle, druhý jmenovaný bude přeci jen o kousek pomalejší a na starším počítači s Celeronem a 512 MB operační paměti si počkáte i několik sekund.

Čekat se ale nechce nikomu. To je ostatně hlavní argument těch, kteří podobné služby odmítají, považují je za zbytečné a dávají přednost konkrétní domácí stránce, která se otevře po spuštění prohlížeče, případně tomu nejrychlejšímu řešení, prázdné stránce, která se schovává pod virtuální webovou adresou about:blank.

Diskuze (13) Další článek: Cesta do pravěku: Příběh nezkrotné pandy červené

Témata článku: Google, Web, Prohlížeče, Windows, Internet, Univerzální aplikace, Vzájemná kompatibilita, Gadgets, Výchozí stránka, Windows Live Mail, Tematický týden, Ginger, Widget, Yutu, Startovací okno, Blank, Windows Live ID, Webová služba, Jednoduché sdílení, Gadget, Chytré vyhledávání


Určitě si přečtěte

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

České školství čeká revoluce v informatice. Děti se budou učit programovat a logicky myslet

** Projekt iMyšlení představil 11 nových učebnic pro výuku informatiky ** Cílem je i ty nejmenší děti naučit programovat a logicky uvažovat ** Přichází odklon od současného konceptu učení toho, jak se počítač vůbec ovládá

Karel Javůrek | 106

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 79

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu