Netstractor: lepší než RSS čtečka

Pracovat s internetem a být „on-line“ znamená také vědět o spoustě informací, které se dějí nejenom ve světě informačních technologií. Mnozí z vás jistě používají technologii RSS, resp. programy, které přijímají zprávy šířené tímto způsobem. Existuje však program, který o sobě tvrdí, že je několikrát lepší než některé RSS čtečky.
Netstractor: lepší než RSS čtečka

Plusy / minusy
+ možnost vlastních skriptů pro získávání a publikaci dat
+ podpora RSS
+ čeština
+ výběr mezi jádrem IE a Geckem
– místy nedokonalé ovládání
– nemá editor skriptů

Freewarový Netstractor je počinem českého autora Romana Šitiny. Od klasické RSS čtečky se liší především možností použití modulů, které umožňují různé zobrazení webového obsahu. Základem je samozřejmě podpora pro RSS kanály. Informace se zobrazují v liště, která ukrojí část horního okraje obrazovky na úkor ostatních aplikací. Aktuální zprávy tak máte neustále na očích.

Paradoxně to může být pro některé uživatele spíše nevýhoda, neboť neustálé blikání díky změnám textu působí rušivě a přitahuje zrak. Po klepnutí na panel zobrazíte celou zprávu vztahující se ke zobrazenému titulku. Kontextová nabídka na panelu umožňuje odstranit starší zprávy. Komu se panel nelíbí, může si jej samozřejmě skrýt.

Klepněte pro větší obrázek

Panel se zprávami v horní části obrazovky

Související odkazy

Slovník
ActiveX
freeware
proxy
RSS
server
SMTP

Druhou možností zobrazení aktuálních zpráv je plovoucí panel, který je přichycen v pravém spodním rohu obrazovky. Ten by měl zobrazovat zprávy v momentě, kdy najdete ukazatelem myši nad ikonku Netstractoru v systémové části lišty úloh (výchozí nastavení). Aby se vám v něm text zobrazil, musíte si jej přesměrovat z horní lišty v nastavení u jednotlivých agentů, viz dále.

Klepněte pro větší obrázek

Plovoucí panel v rohu obrazovky

V tomto programu se setkáte se dvěma pojmy označujícími dvě zcela opačné funkce. Na mysli mám agenty a publishery. Agent slouží pro sběr dat z internetu. Aby správně pracoval, je potřeba mu přiřadit některé ze skriptů. A zde je právě síla a univerzálnost celého programu. Součástí instalace je třiadvacet skriptů, které umožňují příjem RSS zpráv, vyhledávání inzerátů a nabídek práce, hlídání změn na vybrané webové stránce, prohledávání adresářů, sběr e-mailových adres a odkazů, načítání obrázků či napojení na webovou kameru na internetu.

Další skripty si můžete vytvořit sami, podrobný a pro alespoň trošku zkušenější uživatele nebo programátory přehledný návod najdete na stránkách programu. Skripty jsou z větší části tvořeny soubory ve formátu XML. Není tedy problémem vytvořit skript, který prohledá nabídky práce na některém inzertním serveru a pokud najde odpovídající záznam, ihned vás bude informovat.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam dodávaných skriptů

Po přiřazení skriptu je nutné agenta nastavit. Zpravidla jsou k dispozici údaje o jeho umístění a autorovi, stručný popis a záznam o přiřazeném skriptu. Nastavení různých hodnot je specifické pro vybraný skript. Pokud použijete například skript pro zjišťování pozice ve vyhledávači Google, bude nutné zadat klíčové slovo (nebo frázi) a adresu stránky. Každému agentovi můžete nastavit automatické spouštění po startu programu. Svou činnost může vykonávat také v zadaném intervalu v řádu vteřin až dní. Nastavení agenta vám umožní zvolit si, kde chcete výsledek jeho práce zobrazit.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobné nastavení agenta shromažďujícího informace

Publisher se na rozdíl od agenta stará o výstup informací z programu směrem k uživateli. Publisher, nebo také exportní agent, je rovněž tvořen skriptem. Program nabízí čtyři základní exportní skripty. Dva slouží k odesílání textu pomocí elektronické pošty. Další skript využijete, pokud chcete text zpracovat pomocí webové stránky metodou GET. Poslední dodávaný skript slouží k odesílání zpráv na mobilní telefon.

Klepněte pro větší obrázek

Skripty pro publikování informací jsou pouze čtyři. Vytvoříte nové?

Nastavení programu umožňuje kromě výběru jazyka, nastavení jednoho ze čtyř rohů obrazovky, kde se zobrazí panel se získaným textem. Dobrým nápadem je nastavení intervalu pro změnu textu na horním panelu. Pokud vám vadí blikání, ale nechcete panel schovat, můžete si takto pomoci. Program dovede pracovat i s proxy serverem a umožňuje nastavit SMTP server, který se použije při odesílání textu pomocí exportních agentů.

Standardní zobrazování probíhá pomocí vestavěného jádra z Internet Exploreru. Pokud vám to z jakéhokoli důvodu vadí, můžete si stáhnout ActiveX prvek pro jádro z Mozilly a používat tento. Program umožňuje také změnu vzhledu. Tato možnost však není nijak zásadní, pouze mění pozadí některých částí programu.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro nastavení Netstractoru

Netstractor je velice zajímavý nástroj, který poslouží každému, kdo pravidelně prohledává internetové zdroje a chce být neustále v obraze. Na rozdíl od čteček RSS kanálů není omezen pouze na příjem těchto zpráv. Výstupní informace může získávat prakticky z jakékoli webové stránky. Je-li lepší než leckterá čtečka RSS, jak tvrdí jeho autor neumím posoudit.

Pravdou je, že najdete spoustu programů pro příjem RSS zpráv (viz přehled), které působí dokonalejším dojmem a mají lepší ovládání. Netstractor je ovšem svým zaměřením a filosofií poněkud jinde. Proto si myslím, že srovnávat tento užitečný program s RSS čtečkami je chybné.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadají novinky ze Živě.cz zobrazené v Netstractoru

 Netstractor 0.9.3.308
 produkt  nástroj pro získávání informací z internetu 
 výrobce  Roman Šitina
 web  http://netstractor.com/
 cena  zdarma
 operační systém    Windows 9x/ME/2000/XP

Témata článku: Download, Čtečka, RSS, Horní lišta, Proxy Server, Manual

5 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jakub Hegenbart 9. 11. 2005 22:51:59
  No zájem a chuť je, ale co un*xáři? Takhle mi to moc užitečné není...
 • Roman Šitina 2. 11. 2005 11:42:38
  Zdravím,
  Ano, na RSS je to určitě poměrně složité.

  Původním...
 • Joker, Joker 2. 11. 2005 11:06:00
  Přijde mi to na RSS poněkud složité... radši zůstanu RSS čtečky v Opeře,...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky