Netscape nakupoval a má své vlastní Yahoo

Mnozí z vás budou znát NewHoo – katalog WWW stránek podobný starému známému Yahoo nejenom názvem, ale i obsahem. Třetí listopadový týden ho koupila firma Netscape Communications Corporation a název NewHoo přestal existovat.
Mnozí z vás budou znát NewHoo – katalog WWW stránek podobný starému známému Yahoo nejenom názvem, ale i obsahem. Třetí listopadový týden ho koupila firma Netscape Communications Corporation a název NewHoo přestal existovat.

Částka, za kterou byla služba NewHoo odkoupena, nebyla společností zatím oznámena. Netscape svou nově získanou adresářovou službu nazývá „Open Directory Project“ a můžete ji najít na adrese http://directory.mozilla.org Nákup to byl zajímavý – NewHoo se prsilo více než 100.000 odkazy na WWW stránky v 25.000 kategoriích a 4.700 editory-přispěvateli obsahu.

Právě poslední číslo je pozoruhodné. NewHoo se totiž při svém rozvoji opíralo o práci dobrovolných přispěvatelů, kteří krmili jeho databázi linků na jednotlivé WWW stránky. Podle mého názoru to dělá z Open Directory velmi atraktivní službu – takové kvantum lidí totiž přináší potřebnou rozmanitost a košatost do adresářové struktury a jistě se mnou budete souhlasit, že tento typ služeb navštěvujeme právě kvůli nim.

Celý princip „powered by people“ se mi osobně zamlouvá a dávám Open Directory slušnou šanci do budoucna. Byť se zatím může zdát se svými 100.000 odkazy drobkem, může se tato služba stát velmi rychle atraktivní právě díky myšlence „udělejte si svou adresářovou službu právě takovou, jakou potřebujete, protože vy sami jste jejími tvůrci“. Je to skutečně živý systém, trefně nazýván „The Internet Brain“.

Pro ilustraci: o tom, že slovo „freeware“ je na Internetu velmi populární, snad nikdo nepochybuje. Zkuste se tedy sami podívat, jak na potřeby návštěvníků získat odkazy na freeware reaguje adresářové nebe Yahoo a jak Open Directory. Yahoo samozřejmě disponuje více odkazy, ale ty jsou roztříštěné po celé struktuře a na samotném uzlu Freeware už toho moc nenajdete. V Open Directory se naopak kolem tohoto uzlu vytvořil koncentrovaný chumáč odkazů – výsledek fungování práce již zmíněné armády dobrovolných přispěvatelů, která může docela dobře brzo začít dělat těžkou hlavu konkurenci.

Yahoo Computers/Software/Freeware

Open Directory: Computers/Software/Freeware

Váš názor Další článek: Bojkot: Brno – Šilingrovo náměstí 18.11.1998

Témata článku: Software, Yahoo, Download, People, Známý princip, VLA, Open, Slušné číslo, Netscape, Potřebný člověk, Sami

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost