Netscape Communicator 4.04 for OS/2 a i česky

Netscape Communicator pro OS/2 je na světě teprve pár týdnů a již nyní je k dispozici lokalizovaná česká verze. Poradíme, jak ji nainstalovat také na Warp 3.0.
Netscape se v boji na poli internetových prohlížečů s Microsoftem vůbec nevzdává, naopak, v mnoha ohledech má Netscape oproti Microsoftu lepší pozici. Jedním z těchto faktů je také skutečnost, že Netscape najdeme i na jiných platformách, než na Windows či Applech - Communicatora můžeme zahlédnout na všech možných UNIXech, Linuxech i na OS/2. O posledním zmíněném bude tento článek.

Netscape Communicator pro OS/2 je na světě teprve pár týdnů a již nyní je k dispozici lokalizovaná česká verze. Verze pro OS/2 se na první pohled téměř neliší od ostatních verzí a obsahuje Navigator, Collabru, Messenger, Composer i AOL. Celý balík má označení verze 4.04 - toto označení ale není shodné s verzemi pro Windows, vždyť např. minulá verze Netscapu pro OS/2 měla označení 2.02 a přitom měla některé vlastnosti, které neměl ani její bratříček pro Windows ve verzi 3.0! Soubor, který je třeba stáhnout z Internetu má něco přes 7 MB a na běžném modemu by vám to mělo trvat asi 40 minut (já mám zkušenost se dvěma hodinami). Těch sedm megabytů je samorozbalovací zip. Před instalací bych rád upozornil na to, že není, opravdu není dobré instalovat Communicatora na starší verzi Netscapu, proto nejdříve odinstalovat starou verzi a pak teprve dále. Communicator je určen pro Warp verzi 4 a Warp Server. Není určen pro uživatele Warpu 3.0 - doporučuji vyčkat až na konec článku, nebudete zklamaní... Po rychlé a bezbolestné instalaci, kdy máte ještě možnost importu záložek z WebExploreru nebo Netscapu 2.02 musíte ještě zrestartovat počítač a je vše hotovo. Doporučuji stáhnout si z Internetu vylepšené ikony, protože tyto při vysokém rozlišení (1024x768 a výše) nevypadají příliš přitažlivě. Multimediální jedinci si ještě mohou nainstalovat plug-in pack pro Communicator, znovu zrestartovat počítač a začít brouzdat.

Jedna z věcí, která je zde oproti verzi pro Windows navíc je položka Links. Zde jsou všechny odkazy, na které se z právě načtené stránky můžete dostat. Další věc, kterou na jiných platformách nenajdete je v nastavení Communicatoru položka OS/2 Preferences, kde se můžete pohrabat v nastavení Javy, barev apod. Podpora drag and drop je samozřejmostí, pouhým přetažením stránky na plochu se vytvoří odkaz, z internetových stránek můžete přetahávat obrázky rovnou do rozepsané poštovní zprávy, prostě můžete tahat a tahat, dokud se Communicator nezhroutí - to se nataháte do sytosti.

A poběží mi Communicator na mé staré 486 s 8MB paměti? Poběží, ale... Co se týče hardwarového vybavení, není Communicator příliš skromný - pro pohodlnou práce je třeba procesor alespoň na 166 MHz, grafiku v režimu truecolor (ve 256 barvách nevypadají některé obrázky, jak by měly) a alespoň 32 MB RAM. Na disku zabere něco okolo 12 MB - je tedy o něco skromnější než Windows verze.

A ještě něco - jestli vlastníte OS/2 Warp verzi 3.0 a chcete Communicatora používat, udělejte následující: Před instalací vymažte v souboru NS40COMM.PKG tyto řádky (měly by být na začátku):

FILE

EXITWHEN = INSTALL

EXIT = ´SETVAR INSTALLING=INSTALLING´

EXIT

DLL = NS40EXIT.DLL

FILE

EXITWHEN = ALWAYS,

EXIT = SETOS2VERSION

FILE

EXITWHEN = INSTALL,

EXIT = NETSCAPEFIXPAK

EXIT

DLL = EPFIEXTS.DLL

Tyto řádky nahraďte následujícím:

FILE

EXITWHEN = ALWAYS,

EXIT = ´SETVAR V4X=TRUE´

Nyní již můžete v klidu spustit instalaci a můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že na OS/2 3.0 s Fixpackem 26 běhá bez jakýchkoliv problémů! Jestli tedy máte potřebný hardware, vyplatí se určitě Communicatora nainstalovat.

Communicator je ke stažení u IBM - je zde k dispozici i česká verze a plug-in pack.

Váš názor Další článek: Nové rychlé harddisky od IBM

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,