Netscape: chystá se definitivní konec?

Vývoj prohlížeče Netscape nyní spadá pod křídla AOL a popravdě to vypadá, že se blíží velká tečka za historií kdysi dominantního prohlížeče.
Když AOL koupila firmu Netscape, nijak se netajila tím, že kupuje především portál Netscape.com a nějaký software je pro ni jen bonusem navíc. AOL v rámci svého klientského programu používá jádro Internet Exploreru a příchod Netscapu byl brán spíše jako možný trumf při tlaku na Microsoft (nezlobte, nebo opustíme váš Internet Explorer). Postupem času a zejména po příchodu prvního Netscapu 6 to spíše než na trumf vypadalo na Černého Petra. První prohlížeč na jádru Gecko se prostě nepovedl. Další verze již byly nicméně o poznání lepší a současný Netscape 7 je už na úrovni. Bohužel Netscape jako prohlížeč značně trpí pod tlakem Mozilly. Komerční uzavřená verze otevřeného open-source programu prostě nemůže mít tak rychlou aktualizaci a tak logicky již pár týdnů i dní po uvedení nového Netscapu tu je Mozilla s lepšími vlastnostmi a opravenými chybami. Dřívější uživatelé Netscapu buď přešli na Internet Explorer nebo na Mozillu, zůstává jen tvrdé skalní jádro. AOL neměla vlastní prohlížeč před Netscapem a v rámci úsporných opatření si může spočítat, že jej nepotřebuje ani nyní.

AOL je z pohledu našince poměrně zvláštní společnost, má gigantické množství uživatelů, do kterých tlačí vlastní proprietární rozhraní pro procházení informací ve vlastní síti. Pochopitelně mají uživatelé přístup na velký Internet, jednoduché blbuvzdorné rozhraní pro základní informace však slaví u Američanů úspěch. Pravidelné uvádění klientského programu AOL u nás ignorujeme, zajímá to málokoho, teď však uděláme výjimku. AOL totiž pracuje na programu AOL Communicator, který v sobě integruje e-mailového klienta a adresář z Mozilly spolu s podporou AOL Instant Messengeru a ICQ v jednom balíku doplněném o pokročilé možnosti. Communicator má být zaměřen na intenzivní a náročné uživatele e-mailu a instant messagingu. V seznamu není prohlížeč a není tam schválně. Název Communicator je známý z historie Netscapu, vždy byl ale označením pro prohlížeč ne pro něco, kde surfování po Internetu má na starosti třeba Internet Explorer. AOL Communicator byl navíc vyvinut mimo tým Netscapu.

Pro server Betanews zdroje z AOL uvedly, že zatím není nic definitivně rozhodnuto, ale probíhá intenzivní boj mezi zastánci Netscapu jako prohlížeče a nového Communicatoru. Program je zatím ve fázi betatestování a teprve se určí, zda vlastní prohlížeč bude skutečně opuštěn, ve stávající betě ale není a navíc se to jmenuje Communicator.

Každopádně pro AOL je samotný prohlížeč jen zanedbatelným prostorem pro realizaci. Proti Internet Exploreru, který navíc stále AOL využívá v rámci klientského programu, se dnes nedá téměř bojovat. Navíc v případě komerční verze vlastního prohlížeče se boj vede současně proti všudypřítomnému Internet Exploreru a proti otevřenější Mozille. AOL se tak bude chtít realizovat v tom, co umí nejlépe a nemá možnost přímého srovnání s konkurencí. Osud dalšího vývoje prohlížeče Netscape je tak zřejmě uzavřenou záležitostí. Slzu zamáčkne spousta lidí, reálně postižena ale bude dnes už opravdu jen malá skupinka konzervativců.

Diskuze (50) Další článek: Notebooky Premio půjdou Aceru po krku

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,