Netscape: chystá se definitivní konec?

Vývoj prohlížeče Netscape nyní spadá pod křídla AOL a popravdě to vypadá, že se blíží velká tečka za historií kdysi dominantního prohlížeče.
Netscape: chystá se definitivní konec?
Když AOL koupila firmu Netscape, nijak se netajila tím, že kupuje především portál Netscape.com a nějaký software je pro ni jen bonusem navíc. AOL v rámci svého klientského programu používá jádro Internet Exploreru a příchod Netscapu byl brán spíše jako možný trumf při tlaku na Microsoft (nezlobte, nebo opustíme váš Internet Explorer). Postupem času a zejména po příchodu prvního Netscapu 6 to spíše než na trumf vypadalo na Černého Petra. První prohlížeč na jádru Gecko se prostě nepovedl. Další verze již byly nicméně o poznání lepší a současný Netscape 7 je už na úrovni. Bohužel Netscape jako prohlížeč značně trpí pod tlakem Mozilly. Komerční uzavřená verze otevřeného open-source programu prostě nemůže mít tak rychlou aktualizaci a tak logicky již pár týdnů i dní po uvedení nového Netscapu tu je Mozilla s lepšími vlastnostmi a opravenými chybami. Dřívější uživatelé Netscapu buď přešli na Internet Explorer nebo na Mozillu, zůstává jen tvrdé skalní jádro. AOL neměla vlastní prohlížeč před Netscapem a v rámci úsporných opatření si může spočítat, že jej nepotřebuje ani nyní.

AOL je z pohledu našince poměrně zvláštní společnost, má gigantické množství uživatelů, do kterých tlačí vlastní proprietární rozhraní pro procházení informací ve vlastní síti. Pochopitelně mají uživatelé přístup na velký Internet, jednoduché blbuvzdorné rozhraní pro základní informace však slaví u Američanů úspěch. Pravidelné uvádění klientského programu AOL u nás ignorujeme, zajímá to málokoho, teď však uděláme výjimku. AOL totiž pracuje na programu AOL Communicator, který v sobě integruje e-mailového klienta a adresář z Mozilly spolu s podporou AOL Instant Messengeru a ICQ v jednom balíku doplněném o pokročilé možnosti. Communicator má být zaměřen na intenzivní a náročné uživatele e-mailu a instant messagingu. V seznamu není prohlížeč a není tam schválně. Název Communicator je známý z historie Netscapu, vždy byl ale označením pro prohlížeč ne pro něco, kde surfování po Internetu má na starosti třeba Internet Explorer. AOL Communicator byl navíc vyvinut mimo tým Netscapu.

Pro server Betanews zdroje z AOL uvedly, že zatím není nic definitivně rozhodnuto, ale probíhá intenzivní boj mezi zastánci Netscapu jako prohlížeče a nového Communicatoru. Program je zatím ve fázi betatestování a teprve se určí, zda vlastní prohlížeč bude skutečně opuštěn, ve stávající betě ale není a navíc se to jmenuje Communicator.

Každopádně pro AOL je samotný prohlížeč jen zanedbatelným prostorem pro realizaci. Proti Internet Exploreru, který navíc stále AOL využívá v rámci klientského programu, se dnes nedá téměř bojovat. Navíc v případě komerční verze vlastního prohlížeče se boj vede současně proti všudypřítomnému Internet Exploreru a proti otevřenější Mozille. AOL se tak bude chtít realizovat v tom, co umí nejlépe a nemá možnost přímého srovnání s konkurencí. Osud dalšího vývoje prohlížeče Netscape je tak zřejmě uzavřenou záležitostí. Slzu zamáčkne spousta lidí, reálně postižena ale bude dnes už opravdu jen malá skupinka konzervativců.

Diskuze (50) Další článek: Notebooky Premio půjdou Aceru po krku

Témata článku: Prohlížeče, Internet Explorer, Černá verze, Konec, Definitivní konec, Malá skupinka, Prohlížeč, Internet Explorer 9, Internet Explorer 10, Netscape, Přímý pohled


Určitě si přečtěte

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39