Netscape 7.2 na první pohled

Nová verze kdysi slavného webového prohlížeče spatřila světlo světa až tento týden, i když již delší dobu byla nabízena možnost předobjednat si nový Netscape na CD. Chcete vědět, jaké je poslední provedení prohlížeče, který změnil dějiny webu, a jestli stojí zato jej používat?

Kde se Netscape vzal?

Prohlížeč Netscape je jedním z prvních webových prohlížečů, který se dosáhl celosvětového rozšíření. V roce 1994, kdy služba WWW využívající k zobrazování multimediálního obsahu kódovací jazyk HTML a komunikační protokol HTTP prožívala obrovský rozvoj, opustili NCSA vývojáři pracující na grafickém prohlížeči Mosaic a vytvořili na základě přepracovaného kódu Mosaicu první generaci prohlížeče Netscape.

Díky úspěchu prohlížeče, který byl šířen jako shareware, vydělali poměrně dost peněz a dosáhli v podstatě dominantního postavení na poli prohlížečů WWW stránek. Úspěch Netscape neunikl společnosti Microsoft, která v roce 1995 reagovala zveřejněním první verze Internet Exploreru, který byl také založen na zdrojovém kódu Mosaicu. Microsoft ale využil, nebo spíše zneužil svého postavení na trhu operačních systémů a narozdíl od Netscape nabídl svůj prohlížeč úplně zdarma jako součást operačního systému, kterou je Internet Explorer dodnes.

Na úbytek preferencí a neschopnost konkurenci dost dobře vzdorovat kdysi firma Netscape zareagovala uvolněním zdrojového kódu svého prohlížeče. Díky tomu vznikl projekt Mozilla, jehož nejznámější výsledek, prohlížeč Mozilla je v současné době na špici alternativních prohlížečů a díky nedávným bezpečnostním problémům IE jeho podíl nadále stoupá.

Zveřejnění kódů však neznamenalo konec prohlížeče, jak by se dalo očekávat. Vývoj Netscape pokračuje (velmi pomalu) i nadále v rámci společnosti America Online, která Netscape koupila, a to i přesto že svým zákazníkům tento obrovský poskytovatel internetových služeb doporučuje konkurenční Internet Explorer. Současný Netscape je, technologicky vzato, založen na stejném základu jako Mozilla, ale obsahuje další úpravy a doplňky, které v Mozille nenajdeme. Netscape 7.2 je od pondělka možné stáhnout zdarma z webových stránek nebo objednat na CD. 

Co je v balení?

Po stažení instalačního souboru a jeho spuštění můžeme zahájit samotnou instalaci prohlížeče. Při ní je nejprve potřeba zvolit služby, které má instalace obsahovat, instalátor následně sám stahuje potřebné soubory ze serverů výrobce. Tento způsob instalace zmenšuje celkový objem přenášených dat, je ale nevýhodný, pokud potřebujete instalovat software na více počítačů nebo pokud potřebujete aplikaci nainstalovat znovu. Naše vzorová instalace si vyžádala stažení 14 MB dat, k dispozici je i kompletní instalační balík, který má 24 MB. Aplikace je dostupná pro Windows, Mac OS X a Linux.

Součástí Netscape je podpora instant messagingu (AOL IM) a přibalena je aplikace, která ukazuje aktuální počasí ve světě. Přestože jsou oba tyto doplňky vytvořeny především pro americké prostředí, u nás fungují také. Tedy, pokud máte účet AIM, můžete komunikovat, pokud do vyhledávače počasí zadáte českou lokaci, předpověď ve většině případů také dostanete. Mezi další volitelné části prohlížeče patří Java 2 a přehrávač Macromedia Flash 7.

Proces zavádění Netscape začíná po stažení potřebných komponent. Pokud máte spuštěnou Mozillu, pak instalátor požádá o její vypnutí. V další fázi jste požádáni o přihlašovací údaje AOL instant messangeru (nejsou nutné). Instalace aplikace pro informace o počasí a dalších částí probíhá separátně.

Uživatelské rozhraní

Netscape vychází z Mozilly a jeho horní část je, až na povinnou animaci v pravém rohu okna, s Mozillou s moderním skinem téměř identická. Navíc má lištu, která slouží pro rychlý přechod k serveru výrobce, základním nastavením a vyhledávání. To je rovněž integrováno i do lišty nazvané Netscape Toolbar. Mezi další funkce ovladatelné z této lišty patří vyplňování formulářů, zvýrazňování výsledků, vyhledávání a blokování vyskakovacích oken. Nelze se zbavit dojmu, že lišta funkčně i vzhledem kopíruje konkurenční MSN Toolbar pro Internet Explorer. Poslední novinkou je subjektivně pohodlnější otevírání sidebaru (oproti Mozille).

Netscape je schopen převzít veškerá nastavení instalované Mozilly, používá totiž stejný systém profilů. Zde je zádrhel – Mozilla a Netscape sice mohou být na jednom počítači, ale chcete-li, aby obě aplikace běžely zároveň, musíte vytvořit každé vlastní uživatelský profil. Standardem už je potom správné kódování češtiny v prohlížeči i v dalších součástech (Poštovní klient, AIM, chatzilla).

Prohlížení

Netscape díky použitému jádru Gecko zobrazuje korektně všechny stránky, které zvládne zobrazit Mozilla. Bohužel ale pro Netscape stejně jako pro Mozillu zůstávají uzavřené stránky, které vyžadují Internet Explorer, ke smůle uživatelů jde o internetové bankovnictví některých finančních ústavů a další zajímavé webové aplikace. Stejně jako Mozilla obsahuje i Netscape správu vyskakovacích oken s reklamou, což pobyt uživatele na internetu zpříjemňuje, stejně jako u Mozilly ale chybí jednoduchá podpora odstranění dalších reklamních formátů, které jsou ale u Mozilly dostupné ve formě plug-inů.

Netscape je subjektivně o něco rychlejší než aktuální Mozilla. To může být optimalizací jeho kódu. Netscape Toolbar dodává funkce navíc, pokud ale tyto funkce nepotřebujete, je možné toolbar vypnout nebo rovnou odinstalovat. Integrace klienta pro rychlou výměnu zpráv je v našich podmínkách spíše zbytečným luxusem, síť AIM u nás mnoho lidí nepoužívá. Mnohem užitečnější je správce uložených hesel, který navíc usnadňuje i vyplňování formulářů na webu. Součástí celého balíčku je také poštovní klient a velice jednoduchý download manager.

Závěr

Související v Databázi znalostí:
Mozilla: datum přijetí zprávy
Mozilla: blokování flash
Mozilla: jaký download accelerator

Pokud chcete hezký, svižný a dnes již netradiční alternativní prohlížeč, zkuste nový Netscape. Pokud si přejete prohlížeč přeložený do češtiny (tím myslíme menu a UI), vyberte si patřičnou verzi Mozilly. Totéž vám doporučujeme v případě, že nevyužijete integrovaný Messenger a předpověď počasí.

Diskuze (67) Další článek: Microsoft zaznamenal další vítězství ve sporu o patent týkající se plug-inů pro webové prohlížeče

Témata článku: Prohlížeče, Target, Prohlížeč, Jednoduché vyhledávání, Reklamní balík, Mosaic, Pohled, Reklamní doplněk, Celosvětové rozšíření, Předpověď počasí, Netscape


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně