Nový Netscape 6 byl nyní uveden v první betaverzi ke stažení. Jaký je a jakou má šanci ohrozit Internet Explorer?
Nový Netscape 6 byl nyní uveden v první betaverzi ke
stažení. Již před časem pronikla na veřejnost verze Netscapu 6 Preview Release 1, ta ovšem obsahovala řadu vnitřních chyb a kdo by si dělal obrázek o Netscape 6 pouze na základě zkušeností s touto verzí, vůbec by spokojen nebyl.
Nový Netscape 6 je, jak zřejmě všichni víte, vystavěn na jádře Gecko – kompaktním prohlížeči nové generace, který vzniká v rámci Open Source hnutí Mozilla. Nový Netscape není nový jen samotným jádrem interpretujícím HTML, XML a další formáty, novinkou je i uživatelské rozhraní, které je kompletně napsané v XML a je přizpůsobitelné do nejmenších detailů.
Nejdříve začnu tím, co se vám na Netscape 6 bude líbit:
Instalační program je v duchu Internet Exploreru, z Internetu nejprve stáhnete malý prográmek, který po spuštění a volbě požadovaných komponent stáhne potřebné instalační soubory z webu. Tento postup příliš nepotěší uživatele na dial-upu, nicméně instalační soubory nejsou moc velké, při instalaci samotného prohlížeče s poštou a čtečkou konferencí se dostanete pod 7 MB (není v tom zahrnuta podpora Javy 2). Navíc se prohlížeč instaluje do jednoho adresáře a není problém jednoduše nakopírovat celý adresář jinam a prohlížeč spustit.
Nové jádro je opravdu svižné, ale není zcela totožné s Gecko. Zatímco Milestony Mozilly zobrazují postupně i nedokončené tabulky, Netscape 6 tabulku nezobrazí, dokud ji nedočte celou do konce. K jeho cti patří, že data cucá a zobrazuje opravdu svižně.
Opravdu se zlepšila kvalita HTML zobrazení, i když upřímně to stále není ono. Netscape 6 zobrazuje stránky lépe než starší prohlížeče a podpora nových technologií je v prohlížeči opravdu znát.
Uživatelské rozhraní je poněkud nestandardní a upřímně nebude každému zprvu vyhovovat. Po chvíli si na něj ale zvyknete. Vzhledem k tomu, že je ale plně uživatelsky upravitelné, jistě se dočkáme záplavy různých modifikací a úprav.
Nově je do prohlížeče implementováno i pamatování obsahu vyplněných formulářů, i když je odlišné od logiky Internet Exploreru.

A na co ještě musíte v betaverzi zapomenout?
Zcela chybí doplňování adresy při psaní jejího začátku do adresního řádku. Prostě musíte nazobat celé URL a nikdo vám nepomůže. Vzhledem k tomu, že se jedná dnes již o standardní výbavu prohlížečů, předpokládám, že je to opravdu jen záležitost první betaverze.
Ač je zpracování HTML dobré, stále to není úplně ono a nedosahuje neprůstřelnosti Internet Exploreru. Pokud chce Netscape sebrat kus trhu Internet Exploreru, bude muset tady ještě zapracovat.
Nefungují tzv. tooltipy, žádné alternativní popisky obrázků ani ovládacích prvků prostředí se nezobrazují.
Korektně nefunguje kolečko na myši. Konečně už dobře posouvá stránku, nereaguje ale na stisknutí kolečka. Naopak při stisknutí kolečka a posunutí myši zcela nelogicky a navíc nebezpečně vloží do URL aktuální obsah schránky(!) a po pochopitelném nenalezení se celý tento obsah schránky přesune na server Netscape jako hledaný řetězec. Že je to bezpečnostní díra netřeba říkat a navíc je to opravdu naprosto nelogické.
Jistě by se našlo několik dalších plusů i mínusů, podstatné ale je, zda má Netscape 6 šanci změnit rozložení sil na poli prohlížečů. Netscape zcela jistě ovládne Linux, Unix a i BeOS, kam se chystá. Dobré šance má i v oblasti settop boxů a vůbec zařízení vyžadujících velmi kompaktní a rychlý prohlížeč. Ve Windows, kde dominuje Internet Explorer, je situace složitější. Netscape 6 je sice nejlepší Netscape, Internet Explorer ale stále vyniká komfortem a funkčností. Aby Netscape svůj podíl v prohlížečích zvýšil, bude muset přesvědčit současné uživatele Internet Exploreru k přechodu na svou stranu. Zatím mne ale Netscape 6 přesvědčil jen k přechodu z Communicatoru na Netscape 6. K vynucení přechodu z Internet Exploreru na Netscape 6 mi stále něco chybí.