Netscape 6 –start plný očekávání

Nový Netscape 6 byl nyní uveden v první betaverzi ke stažení. Jaký je a jakou má šanci ohrozit Internet Explorer?
Nový Netscape 6 byl nyní uveden v první betaverzi ke stažení. Již před časem pronikla na veřejnost verze Netscapu 6 Preview Release 1, ta ovšem obsahovala řadu vnitřních chyb a kdo by si dělal obrázek o Netscape 6 pouze na základě zkušeností s touto verzí, vůbec by spokojen nebyl.

Nový Netscape 6 je, jak zřejmě všichni víte, vystavěn na jádře Gecko – kompaktním prohlížeči nové generace, který vzniká v rámci Open Source hnutí Mozilla. Nový Netscape není nový jen samotným jádrem interpretujícím HTML, XML a další formáty, novinkou je i uživatelské rozhraní, které je kompletně napsané v XML a je přizpůsobitelné do nejmenších detailů.

Nejdříve začnu tím, co se vám na Netscape 6 bude líbit:

Instalační program je v duchu Internet Exploreru, z Internetu nejprve stáhnete malý prográmek, který po spuštění a volbě požadovaných komponent stáhne potřebné instalační soubory z webu. Tento postup příliš nepotěší uživatele na dial-upu, nicméně instalační soubory nejsou moc velké, při instalaci samotného prohlížeče s poštou a čtečkou konferencí se dostanete pod 7 MB (není v tom zahrnuta podpora Javy 2). Navíc se prohlížeč instaluje do jednoho adresáře a není problém jednoduše nakopírovat celý adresář jinam a prohlížeč spustit.

Nové jádro je opravdu svižné, ale není zcela totožné s Gecko. Zatímco Milestony Mozilly zobrazují postupně i nedokončené tabulky, Netscape 6 tabulku nezobrazí, dokud ji nedočte celou do konce. K jeho cti patří, že data cucá a zobrazuje opravdu svižně.

Opravdu se zlepšila kvalita HTML zobrazení, i když upřímně to stále není ono. Netscape 6 zobrazuje stránky lépe než starší prohlížeče a podpora nových technologií je v prohlížeči opravdu znát.

Uživatelské rozhraní je poněkud nestandardní a upřímně nebude každému zprvu vyhovovat. Po chvíli si na něj ale zvyknete. Vzhledem k tomu, že je ale plně uživatelsky upravitelné, jistě se dočkáme záplavy různých modifikací a úprav.

Nově je do prohlížeče implementováno i pamatování obsahu vyplněných formulářů, i když je odlišné od logiky Internet Exploreru.

A na co ještě musíte v betaverzi zapomenout?

Zcela chybí doplňování adresy při psaní jejího začátku do adresního řádku. Prostě musíte nazobat celé URL a nikdo vám nepomůže. Vzhledem k tomu, že se jedná dnes již o standardní výbavu prohlížečů, předpokládám, že je to opravdu jen záležitost první betaverze.

Ač je zpracování HTML dobré, stále to není úplně ono a nedosahuje neprůstřelnosti Internet Exploreru. Pokud chce Netscape sebrat kus trhu Internet Exploreru, bude muset tady ještě zapracovat.

Nefungují tzv. tooltipy, žádné alternativní popisky obrázků ani ovládacích prvků prostředí se nezobrazují.

Korektně nefunguje kolečko na myši. Konečně už dobře posouvá stránku, nereaguje ale na stisknutí kolečka. Naopak při stisknutí kolečka a posunutí myši zcela nelogicky a navíc nebezpečně vloží do URL aktuální obsah schránky(!) a po pochopitelném nenalezení se celý tento obsah schránky přesune na server Netscape jako hledaný řetězec. Že je to bezpečnostní díra netřeba říkat a navíc je to opravdu naprosto nelogické.

Jistě by se našlo několik dalších plusů i mínusů, podstatné ale je, zda má Netscape 6 šanci změnit rozložení sil na poli prohlížečů. Netscape zcela jistě ovládne Linux, Unix a i BeOS, kam se chystá. Dobré šance má i v oblasti settop boxů a vůbec zařízení vyžadujících velmi kompaktní a rychlý prohlížeč. Ve Windows, kde dominuje Internet Explorer, je situace složitější. Netscape 6 je sice nejlepší Netscape, Internet Explorer ale stále vyniká komfortem a funkčností. Aby Netscape svůj podíl v prohlížečích zvýšil, bude muset přesvědčit současné uživatele Internet Exploreru k přechodu na svou stranu. Zatím mne ale Netscape 6 přesvědčil jen k přechodu z Communicatoru na Netscape 6. K vynucení přechodu z Internet Exploreru na Netscape 6 mi stále něco chybí.

Diskuze (66) Další článek: Mr.Lin(x) oznamuje svou budoucí strategii

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Plný, Očekávání, Nová modifikace, Netscape, Celý internet, Gecko


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5