NetLimiter v novém, a taky zadarmo

Program NetLimiter pro řízení datových limitů a aplikací se konečně dočkal nové verze, ale také rozšíření. Nyní jej můžete mít i zdarma.

Související odkazy

Slovník
ADSL
firewall
offline
P2P
upgrade

NetLimiter je šikovný nástroj a mohli jste se s ním na Živě již několikrát setkat. Jeho poslední verze (1.30) ale bohužel poněkud zastarala. Na oficiálním webu aplikace nebo v jiných zdrojích nebylo poměrně dlouho ani zmínky po nějakém vylepšení.

Na sklonku loňského roku se tento zajímavý nástroj ale konečně dočkal své aktualizace. Nově uvedená verze 2 nabízí mnohá vylepšení, lepší kompatibilitu a především znatelně širší škálu nabízených verzí. Vzhledem k propracovanosti a také určité vyzrálosti je užitečné se této aplikaci věnovat. A to hlavně, máte-li připojení k internetu omezené množstvím přenesených dat.

Data jsou všechno

Rozvoj vysokorychlostního připojení, především ADSL, v našich končinách přinesl uživatelům zdánlivě neomezený internet, oproštěný od nedostatků klasického vytáčeného internetu a pomalosti GPRS. Přesto mnoho uživatelů zjistilo, že omezení daná zastaralými nebo neefektivními technologiemi byla ve skutečnosti pouze nahrazena omezeními jiného druhu.

Mnoho tarifů, za něž lze vysokorychlostní internet pořídit, totiž obsahuje explicitní nebo skryté limity v počtu přenesených dat. To se sice neprojevuje při běžném surfování po webu, avšak o to více, pokud chcete stahovat objemné soubory či využívat služeb výměnných sítí.

Nástroje, které umožňují měřit a dokonce omezovat přenesená data, jsou ale většinou málo flexibilní. Soustředí se na celkový objem komunikace bez ohledu na jednotlivé programy, jejichž možnosti a požadavky se mohou různit, a mají mnoho dalších nevýhod.

Aplikace NetLimiter, na Živě poprvé představená v roce 2003, tato omezení neobsahovala. Program určený pro Windows 9x, ale plně funkční i v XP, uměl sledovat a omezovat spotřebu přenosové kapacity jednotlivými aplikacemi v počítači. S jeho pomocí bylo možné vystopovat, který z instalovaných produktů má nároky na síť a také mu nastavit limity.

Mnoho funkcí obsažených v NetLimiteru najdeme i jako funkci osobních firewallů. Nicméně přehlednost a jednoduchost byly vždy na straně této aplikace. Její vývoj bohužel na dlouhou dobu ustrnul na mrtvém bodě.

NetLimiter se stal zastaralým, a nejen to. Jeho koncepce pro uživatele, který potřebuje datové objemy pouze detailně monitorovat, je příliš robustní a také drahá (jedna uživatelská licence vychází na 26 amerických dolarů, tedy přes 600 Kč). Dlouho očekávaná nová podoba, NetLimiter 2, tyto nedostatky spolu s mnoha dalšími, jak se zdá, úspěšně řeší.

Klepněte pro větší obrázek

Datové limity v novém balení

NetLimiter 2 je moderní aplikace určená pro Windows 2000 a vyšší. Jejím základem je systémová služba spojená s grafickým uživatelským rozhraním. To na rozdíl od předchozí verze značně zvyšuje efektivitu i kompatibilitu, ale uživatelé starších operačních systémů se musí i nadále spokojit s NetLimiterem 1.3.

NetLimiter 2 je možné pořídit podle potřeb uživatele ve třech rozdílných verzích. Plně vybavená Pro obsahuje množství funkcí a detailních nastavení a mimo jiné funguje také jako osobní firewall. Zde je ale třeba upozornit, že její možnosti nejsou takové jako u známějších produktů typu ZoneAlarm nebo Norton Personal Firewall.

Odlehčená verze Lite je po funkční stránce zmodernizovaným klasickým programem. Nabízí podrobné monitorování síťové aktivity a nastavení limitů pro jednotlivé komunikující aplikace. Stojí 17 USD, tedy asi 400 Kč.

Poslední z verzí, nazvaná Monitor, je k dispozici zadarmo. Není s ní sice možné nastavovat datové limity aplikací, ani vytvářet jejich „granty“, což je jedna z hlavních předností verze Pro, ale umožňuje plnohodnotné monitorování aktivity a sledování programů. Právě tato verze se může pro domácího uživatele, nepříliš ochotného platit za licence, stát jednoduchým a přitom velice užitečným pomocníkem.

Hodně muziky…

NetLimiter ve verzi Monitor má v nenainstalované podobě cca 2 MB. Po stažení a spuštění proběhne standardní uživatelská instalace. Její průběh je dokončen restartováním operačního systému, což program potřebuje pro zavedení své systémové služby.

Po zapnutí se manifestuje ikonkou v systémové oblasti Windows, stejně (a stejnou) jako předchozí verze. Po poklepání na tuto ikonu je zobrazeno hlavní okno programu. Pokud na systémovou ikonu klepnete pravým tlačítkem myši, je vám zobrazeno kontextové menu s několika položkami.

Základní funkcí monitoru je zobrazovat jednotlivé aplikace komunikující po síti a rychlost, kterou komunikují. Monitor ukazuje jak údaje jednotlivých programů, tak i celkový průtok dat síťovými adaptéry počítače.

Systém počítá s existencí více síťových připojení, a pokud počítač například funguje jako brána do internetu v rámci malé nebo domácí sítě, umí to zohlednit. Sítě jsou detekovány automaticky, ale NetLimiter obsahuje editor pro ruční úpravu jejich nastavení.

Jednotlivé zobrazené programy je možné třídit podle různých kritérií. NetLimiter si síťové programy pamatuje, a díky tomu je možné zobrazit i seznam těch, které jsou momentálně ve stavu offline, a stejně je lze třídit dle jednotlivých zón.

Druhou funkcí bezplatné verze je zobrazení statistik. Program ukazuje v grafech data přenesená síťovými adaptéry za vybrané období v rámci vybrané zóny. Díky tomu je možné vyhodnocovat využití sítě a v případě potřeby dělat nápravná opatření. Grafy jsou po stránce vzhledu podobné předchozí verzi, v každém případě ale jde o jednoduché a velmi efektivní prezentování získaných dat.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě více funkcí

Placená verze Lite umožňuje kromě zmíněných funkcí nastavovat limity pro jednotlivé programy. Po jejich překročení je příslušné aplikaci zablokován přístup k síti. Díky tomu je možné se vyhnout například aplikací FUP ze strany poskytovatele připojení k internetu, nebo nutnosti zaplatit za nadstandardně přenesená data. Budete však muset oželet statistiky, jejichž podpora v této verzi podle výrobce z nepříliš pochopitelných důvodů chybí.

Jestliže požadujete skutečně profesionální nástroj na konfiguraci politiky síťového provozu, pak skvělou odpovědí na tento požadavek je poslední, profesionální verze programu. Kromě už zmíněného osobního firewallu a nastavování limitů poskytuje i další funkce.

Jednou z nejzajímavějších jsou už zmíněné granty. Každé aplikaci lze nastavit minimální garantovanou rychlost komunikace v rámci dostupné linky. Nestává se tak, aby jeden program blokoval v komunikaci jiný, pokud je zapotřebí používat oba dva. Vyjma toho obsahuje verze Pro množství dalších funkcí a podrobného nastavení.

Vyzkoušet?

NetLimiter 2 je určitě smysluplným pokračováním úspěšného, ale poněkud zastaralého nástroje. Jestliže je vaše připojení omezeno množstvím přenesených dat, rozhodně si jej vyzkoušejte. Pro zjištění využití sítě naprosto postačuje bezplatná verze.

V našich podmínkách zřejmě nejdůležitější činnost podobné aplikace, tedy omezování provozu klientů P2P sítí, je možné často provádět už v rámci jejich vlastní konfigurace. NetLimiter ale poskytne mnoho užitečných informací a především přehled.

Verze Lite by byla zajímavou investicí, kdyby obsahovala více funkcí, než kolik jí autoři přisoudili. Nejdokonalejší Pro (30 dolarů) zůstává pro domácího uživatele poněkud drahou záležitostí. Nicméně, dává mu takřka naprostou kontrolu nad využitím internetu a navíc pomůže zabránit nepříjemnostem s poskytovateli přístupu.

NetLimiter od verze 1.3 dospěl především ve smyslu potlačení známých nedostatků a přizpůsobení aplikace moderním operačním systémům. Nesetkali jsme se u něj se žádným závažnějším nedostatkem, který by bránil využití nebo znemožňoval upgrade z předchozí podoby.

Jedinou vlastností, kterou jsme postrádali na bezplatné verzi, byla možnost importovat statistiky z 1.3 (exportovat je ale lze). Klient zabírá v paměti počítače asi 3,5 MB (bez služby), což není vzhledem k požadavkům moderních programů nijak mnoho. Placené verze je možné vyzkoušet po dobu 28 dnů zadarmo.

Odkaz pro stažení: http://www.netlimiter.com/download.php.

Diskuze (55) Další článek: BidPay.com ukončil činnost

Témata článku: Windows, Funkční program, Omezené množství, Bezplatná verze, Síťová data, Placený tarif, Předchozí nástroj, Verse, Užitečná funkce, Systémový program, Síťový nástroj, Šikovná aplikace, Drahá verze, Systémová služba, Limit, Grant, Nedostatek, Možný upgrade, Jednotlivý uživatel, Verze, Jednotlivé verze, Offline

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší