Netio 4: chytrá zásuvka z Česka

Vyzkoušeli jsme českou chytrou zásuvka, tedy spíše prodlužku, která obsahuje vlastní počítač s webovým rozhraním i aplikací. Co všechno umí?

Chytrých zařízení přibývá a svou pozici si postupně budují společnosti z celého světa. Ale i u nás v Česku máme nadějnou firmu – Koukaam, která se od roku 2003 soustředila na vývoj vlastních kamerových systémů především pro podnikové nasazení se zaměřením na IP oblast.

Propojení zařízení do sítě, automatizace a dálkové ovládání ale dalo vzniknout i dalším zařízením. Jedním z nich je nový model chytré zásuvky – Netio 4. Zařízení je konfigurovatelné, takže lze na dálku vypínat a zapínat jednotlivé zásuvky i s možností měření spotřeby. Netio 4 lze používat jednoduše třeba přes mobilní aplikaci, ale také programovat pokročilejší automatické chování.

Poctivý hardware vyráběný u nás

K otestování jsme získali nejnovější generaci chytré zásuvky Netio 4, která má celkem čtyři zásuvky. Výroba probíhá v Česku a jak se výrobce chlubí, používá kvalitní součástky a vysoké standardy ochrany, které byste u levných řešeních z Číny hledali jen těžko.

Klepněte pro větší obrázek
Netio 4 má část časi z hliníku a masivní pevnou konstrukci i komponenty

Maximální spínaný proud může být v evropské verzi až 8 A na jedné zásuvce, dohromady až 15 A. Jednotlivé zásuvky mají i záslepky v jednotlivých zdířkách a obsahují ochranu proti přepětí a proudovými špičkami se čtyřmi varistory.

Klepněte pro větší obrázek
K připojení do sítě lze využít i ethernet. Přívodní kabel není odnímatelný

Kvalita je znát už ze samotné vnější konstrukce, která využívá i elegantní hliník sloužící zároveň i jako chladič interního „počítače“. Zařízení má totiž uvnitř klasický čipset, na kterém běží linux se softwarem Netio. Díky tomu lze velmi snadno provádět aktualizace a neustále zařízení vylepšovat. Kvalita je znát i ze samotného přívodního kabelu, který je opravdu silný a oproti levným prodlužkám ze supermarketů, je to docela rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek

Netio 4 má dvojici odnímatelných WiFi antén (802.11n) s výkonem 2 dB, Bluetooth 4.0 i klasický ethernet s rychlostí 100 Mb/s. K celkovému zapnutí a vypnutí slouží samostatný vypínač.

Pro každou zásuvku je k dispozici samostatná signalizační dioda, která informuje o stavu a nechybí ani přídavné barevné diody pro upozornění při připojení do sítě WiFi nebo Bluetooth.

Rozměry Netio 4 jsou 30,2 × 5,8 × 9 cm a hmotnost i s integrovaným přívodním kabelem je kolem 1,15 kg. Šasi obsahuje i otvory pro snadné připevnění na zeď.

Ovládání přes prohlížeč nebo mobilní aplikaci

I když je instalace Netia poměrně jednoduchá, zabere několik kroků, což by z uživatelského hlediska šla určitě ještě vylepšit. Netio má klasické webové rozhraní, ke kterému se dostanete přes běžný prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní pohled na zásuvky ve webovém rozhraní

Pro pohodlnější ruční ovládání zásuvek je ale možné využívat i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Jednotlivé zásuvky lze jednoduše vypínat a zapínat ručně, v případě verze Netio 4 All máte k dispozici i informaci o odběru ve watech na jednotlivých zásuvkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Základní konfigurace zásuvek obsahuje vytvoření rozvrhu v rámci kalendáře a času – kdy se mají zásuvky vypnout nebo zapnout. Nastavit lze i „hlídacího psa“, který například hlídá dostupnost určité IP adresy v síti. Jakmile se třeba nevrátí ping, Netio může automaticky restartovat danou zásuvku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Další možnosti nastavení Netio 4

Pokud jde o zabezpečení, samozřejmostí je podpora různého šifrování přes WiFi, zapnout lze i podporu HTTPS. Netio umí také odesílat email a v rámci nastavení můžete třeba zablokovat fyzické vypínání zásuvek nebo indikaci diodami. Firmware se aktualizuje z internetu jednoduše přímo ve webovém rozhraní.

Programovatelné akce

Pokud patříte mezi pokročilejší uživatele, nebo byste se zásuvkami Netio chtěli postavit složitější chování, asi největší předností je sekce akcí. Zde je možné pomocí jazyka Lua naprogramovat libovolně složité chování, které pracuje s různými vlastnostmi i příchozím požadavkem CGI/Telnet.

Klepněte pro větší obrázek
Netio 4 lze ovládat na dálku i příkazem CGI a vytvářet složitější chování pomocí jazyka Lua

Lze tak nastavit chování dle konkrétního vytížení zásuvek (spotřeba ve watech) nebo třeba propojit s externím teplotním senzorem, který posílá informace o teplotě a Netio podle nastavení zapne nebo vypne topení a podobně.

Klepněte pro větší obrázekOsobně jsem minulý víkend vyzkoušel zajímavý test po vzoru seriálu „Big Bang Theory“. Stačilo pár řádků kódu a pomocí odkazu v rámci adresy v prohlížeči bylo možné zapnout a vypnout světlo na zásuvce. Vše jsem natáčel živým přenosem přes Hangout Air, takže uživatelé mohli vidět jak vypínají či zapínají světlo. Ti koumavější přišli i na další příkazy a podařilo se jim upravit řádek a zapnout i další světlo. Odkazy byly řešené přes zkracovač využívající Amazon cloud. Signál pro zapnutí a vypnutí světla tak pokaždé doslova obletěl celý svět.

Stačí si představit, co by bylo možné vše naprogramovat i s využitím služeb jako IFTTT a podobnými, které by si jistě zasloužily nějakou integraci přímo do softwaru Netia.

Pokud máte telefonem s Androidem, obzvláště stále poslouchající MotoX a podobné, lze s aplikací AutoVoice upravit Google Now tak, aby obsahoval vámi přidané hlasové příkazy a akce. Pak stačí jednoduše uložit hlasový příkaz třeba jako „Ok Google, zapni lampu v rohu“, který spustí daný příkaz a Netio zapne zásuvku se světlem. Postavit si tak hlasem ovládanou domácnost lze jednoduše už teď a bude vám stačit Netio a telefon.

Klepněte pro větší obrázek
Využití Netio 4 je obrovské, obzvláště při propojení s dalšími systémy

Pokud si na routeru zavedete přístupnost Netio i z internetu, můžete si jednoduše a levně postavit i takové řešení, že když třeba přijedete ke garáží, stačí říci „Ok Google, otevři garáž“ bez nutnosti cokoli stisknout (MotoX a další). Pokud byste chtěli jít ještě dále, určitě by se dalo vyřešit i automatické otevření pokud budete v blízkosti dle sledování vaší polohy GPS.

Dvě varianty

Netio 4 je dostupné ve dvou barvách (černo-stříbrná, kompletně černá) a také ve dvou výbavách. Základní verze bez Bluetooth a měření spotřeby vyjde na 3 600 Kč s DPH, obě tyto funkce jsou součástí dražší verze All s cenou 4 800 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka ručního ovládání z mobilní aplikace. Bezpečnější zapínání a vypíná přes posunutí brání nechtěnému vypnutí zásuvky

Netio je dostupné ve variantách se zásuvkami pro celý svět a určitě je dobré vidět, že i česká firma dokáže vytvářet kvalitní „chytré“ produkty. Dle informací firma podrobně sleduje i vývoj platforem pro chytrou domácnost od Googlu nebo Applu, jakmile budou v nějaké použitelné formě, měli bychom se dočkat oficiální podpory.Diskuze (51) Další článek: Tuzemské Cisco mění generálního ředitele, Deváta nahradí Němeček

Témata článku: Technologie, Hardware, Evropská zásuvka, GPS na kolo, Pevná zeď, Amazon Cloud, Big Bang, Big Bang Theory, Hlasový příkaz, GPS aplikace pro Android, Největší přednost, Nechtěná data, Hangout, Teplotní senzor, Klasický ethernet, Bang, Hlasové ovládání, Signalizační dioda, GPS pro psy, Minulý víkend, Ruční ovládání, Běžný prohlížeč, IFTTT, Zásuvka, Mobilní telefony levně


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85