Netgear Arlo: Internet věcí v podobě chytrých kamer na hlídání

  • Takhle vypadá moderní sada „internetu věcí“, v tomto případě hlídacích kamer
  • Instalaci a obsluhu zvládne každý s mobilem v ruce, žádné komplikované konfigurace v síti
  • Vše funguje perfektně, ale za kompletní službu si nemálo připlatíte

Tradiční výrobce síťových prvků Netgear se také zapojil do módy internetu věcí a připravil zařízení, která se bez dlouhého nastavování připojí k internetu a plní svůj účel. Jsou to dohledové webkamery a dostaly jméno Arlo. Ale nečekejte běžnou IP kameru průmyslového stylu, Arlo míří do domácností na hlídání dětí, zvířat či vstupní branky. A nejsou to jen kamery, ale celý systém spjatý s mobilní a webovou aplikací, který zvládne obsloužit i síťařinou nijak nepolíbený uživatel.

Absolutně bez drátů

Kamerky Arlo jsou malé, kulaté a „sexy“. Je to prostě ten typ moderního gadgetu, který by ve své podstatě měl být jen tak někde schovaný, ale stejně ho rádi necháte na očích. Není to zkrátka žádná průmyslová IP kamera.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na designu záleží a americký Netgear to ví. Kamerky Arlo jsou pěkné nejen na fotkách, ale solidním dojmem působí, i když je vezmete do ruky. 

Díky subtilním rozměrům, absencí kabelů a silnému magnetu v útrobách se dají umístit takřka kamkoli. Vespod mají i stativový závit, ale častěji se uplatní prohlubeň v zadní části, pod kterou je silný magnet. Kamerku stačí někam přichytit, a pokud zrovna nemáte k dispozici nic kovového, v balení najdete vypouklé kovové držáčky. K těm se kamera magnetem připne a můžete jí i libovolně natočit.

Kamerky jsou vodotěsné, nemusíte se tedy omezovat jen na vnitřní prostory. Ale pozor, ať je vám tam někdo neukradne. A také pozor v zimě, kdy mají akumulátory horší výdrž. Tyhle kamerky totiž fungují výhradně za baterek. Lépe se tedy uplatní někde uvnitř.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Důlek vzadu je magnetický. Pasuje do něj vyboulený držák, ke kterému se kamera připne v libovolném náklonu. Magnet ale drží i na čemkoli jiném kovovém. K dispozici je i stativový šroub. 

Kromě běžného záznamu obrazu, který se zaznamenává v rozlišení 720p, zvládnou kamery nahrávat obraz i v naprosté tmě díky infrasnímači. Obraz je pak sice jen černobílý, ale ostrý a zřetelný. Dále jsou vybaveny pohybovým čidlem, které poslouží ke spuštění záznamu. Zamrzí, že chybí mikrofon.

Kamery nemají žádný kabel. Napájení je bateriové a připojení bezdrátové.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Kamera je zcela bezdrátová. Napájení tak vyjde docela draho, je řešeno čtyřmi akumulátory typu CR123

Nahrává, co se kde pohne

K samotným kamerám dostanete i základnu. Ta připomíná běžný Wi-Fi router a funkci podobnou routeru i plní. Obsluhuje připojené kamery, kterých může být až 15, a to na zvláštním uzavřeném protokolu. Oproti běžným IP kamerám připojeným přímo do Wi-Fi sítě je tak vyřešen problém se zabezpečením a také se optimalizuje spotřeba energie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Základna vypadá jako běžný router, funkci běžného routeru však neplní. Vzadu je konektor pro napájení, připojení k internetu a také dvojice USB, které je ale zatím bez využití. Plánovaný update by měl zajistit možnost připojit disk a nahrávat záznamy na lokální úložiště. 

Základnu už ale do internetu pochopitelně připojit musíte, což provedete klasických síťovým kabelem ze svého routeru. Celé zprovoznění je naprosto triviální. Stisknete tlačítko na základně, poté na kameře a dojde ke spárování. Po spárování kamer spustíte mobilní či webovou aplikaci ve stejné síti, vytvoříte si účet a připojené kamery hned uvidíte. Prostě žádné složité nastavování a pojmy jako IP adresa mohou uživateli zůstat i nadále zcela neznámé. S uživatelským účtem se pak na své kamery může podívat odkudkoli z internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Základnu připojíte kabelem k routeru. Ten nemusí být od Netgearu... • Tlačítko na boku slouží pro snadné spárování s kamerami • dole jsou kontrolky signalizující funkčnost a připojení kamer

Funkce kamery je jasná: sleduje pohyb, a když nějaký zaznamená, spustí nahrávání. Nahrávku okamžitě posílá do cloudu, kde je uložena k pozdějšímu přehrání. V aplikaci si můžete nastavit citlivost na pohyb, aby například nevnímala pohyb stromů za oknem. Citlivost lze doladit v poměrně širokém rozsahu. Dále v aplikaci jednoduše nastavíte pravidla, například v kterou denní dobu mají kamery hlídat a zda mají při detekci jedné spustit nahrávání i všechny ostatní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Pohled na správu kamer ve webové aplikaci (kameře vpravo došly baterky...) • záznamy v cloudu nejsou jen na nějaké nepřehledné hromadě souborů, ale chronologicky seřazené v kalendáři
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prohlížení zaznamenaného videa v barevné a infraverzi

V praxi to fungovalo spolehlivě. Jen mi vadilo, že kamera začala se záznamem až cca dvě sekundy po zaregistrování pohybu. Perfektní je infrasnímač – s kamerou namířenou do postýlky můžete v noci kontrolovat dítě, anebo ji nechat číhat na půdě, zda se po ní neprohání kočky. Obraz je perfektně zřetelný i v absolutní tmě. Rezerva je v rozlišení – 720p sice nabídne obraz poměrně dobrý, ale pokud je kamera vzdálená pár metrů dál, tak například obličej osoby neuvidíte nijak extra detailně. Hodilo by se Full HD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Správa nastavení kamer • můžete je zapnout ručně anebo naprogramovat plán spouštění
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Možnosti nastavení obrazu...• ...a citlivosti na pohyb
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístup můžete svěřit i dalším kolegům či členům rodiny

V případě detekce pohybu kamera kromě nahrávání spustí také přednastavená upozornění - cinkne vám aplikace v mobilu nebo dorazí e-mail. Z aplikace či e-mailu můžete hned přejít k dané kameře, která pohyb zaznamenala, a kouknout se online, co se zrovna děje. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Arlo na mobilu: aplikace hlásí pohyb • hned se můžete kouknout, co se děje • poté si můžete prohlédnou záznamy v historii

Levné to není

Na trh se postupně dostávají různé sady pro zabezpečení či „zchytření“ domácností. Je to taková nová móda, které se rádi chytají erudovaní výrobci síťových prvků. Kamerky Arlo ukazují, jak taková sada může jednoduše fungovat. Technické pozadí je zvládnuté perfektně, obsluhu přitom zvládne i nezkušený uživatel. Jedná se však o uzavřený systém, do kterého kamery či jiná čidla třetích stran nedostanete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nastavení kamer lze kompletně spravovat i přes mobil. Mobilní aplikace je de facto totožná s tou na webu. 

Kromě uzavřenosti, která v praxi až tak nevadí, je nevýhodou těchto moderních řešení cena. Ta není malá ani v případě kamer Arlo. Základní sada se dvěma kamerami vyjde na bezmála deset tisíc korun. Navíc musíte pořídit dobíjecí akumulátory a nabíječku, anebo se smířit s tím, že po pár měsících musíte dokoupit do každé kamery 4 baterie CR123 (kus stojí minimálně 60 Kč). Životnost jsem nemohl při krátkém testu ověřit, ale mělo by to stačit minimálně na půl roku „běžného provozu“. Záleží, jak často budou kamery zaznamenávat, samotné hlídání pohybu je energeticky nenáročné.

A ani to ještě nemusí být konečné náklady – pokud totiž chcete záznam v cloudu Netgearu uchovat déle než týden, máte více než pět kamer, anebo záznamy v součtu často přesáhnou 1 GB, tak se nevejdete do bezplatného plánu a musíte si vybrat placený. Pak to znamená 250 Kč (30denní archiv, až 10 GB, až 10 kamer) nebo 370 Kč měsíčně (60denní archiv, až 100 GB dat, až 15 kamer). 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezplatný tarif je naštěstí pohodlně dostačující. Ale za více než 5 kamer už musíte platit měsíční poplatek.

Ve finále tedy sledování kamerkami Arlo může vyjít pěkně draho, ale na druhou stranu to na poměry moderních IP kamer není zas až tak přehnané, jak by se mohlo zdát. Sice kamerkám chybí možnost ovládání pohybu, interní úložiště či záznam zvuku, jsou ale zcela bezdrátové, snadno instalovatelné a obsluhu zvládne každý. Něco se dá ušetřit nákupem u německého Amazonu, anebo když už máte vrcholný router Netgearu, tedy model Nighthawk R7000, tak si můžete koupit jen kamerky bez základny. Tento router je totiž umí obsloužit také.

Ceny (české e-shopy a německý Amazon):

  • Základna + 1 kamera: 6 400 Kč (209 €)
  • Základna + 2 kamery: 9 900 Kč (299 €)
  • Základna + 3 kamery: 12 900 Kč (421 €)
  • Samotná kamera: 4 400 Kč (139 €)
  • Baterie CR133: 60 Kč
Diskuze (10) Další článek: Apple bude měnit nebezpečné nabíječky k iPhonům a Macům, týká se to i Evropy

Témata článku: Testy, Internet, Bezpečnost, Chytrá domácnost, IoT, Bezdrátové nabíjení, Netgear, Mobilní nabíječka, Internet věcí, Bezplatný tarif, Běžná aplikace, Technické pozadí, Nová móda, Běžný wi-fi, Hlídání, Moderní řešení, Nezkušený uživatel, Pár metrů, Magnet, Silný magnet, Základní sada, File, Složité nastavování, Chytrý, Webkamery online, Bezdrátové nabíječky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Ruský půst končí. Market RuStore odstartoval, zatím si musí vystačit jen se stovkou aplikací

Ruský půst končí. Market RuStore odstartoval, zatím si musí vystačit jen se stovkou aplikací

** Rusko má další aplikační obchod pro Android ** Tentokrát vznikl pod hlavičkou Ministerstva digitálního rozvoje ** Startuje se stovkou, převážně vládních, aplikací

Martin Chroust
Obchod s aplikacemiRuskoMobilní aplikace
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejlepší aplikace pro tento týden: Fotbalové výzvy, 2D animace a umělecká díla s přispěním AI

Nejlepší aplikace pro tento týden: Fotbalové výzvy, 2D animace a umělecká díla s přispěním AI

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toshiba do roka uvede 26TB disky. Do pěti let se dostane na 40TB
Karel Javůrek
ToshibaÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak založit e-shop a uspět

Velký test počítačů v monitoru

Test bezdrátových pecek

Radíme s nákupem tabletu