Pořídil jsem si pro klid Wi-Fi kouřové čidlo. Jenže v té místnosti se občas pracuje s pájkou a cínem a stačí pár minut a už to spustí alarm. Takže žebřík, sundat a po skončení zábavy zas žebřík a čidlo zpět. Dvakrát jsem to absolvoval a čidlo už na strop nepřišlo, schoval jsem ho do skříně. Obslužná mobil. app umí vypnout notifikace na mobil, omezit notifikací v čase ale vypnout samotné čidlo třeba na hodinu, dvě... to prostě nejde. Nevíte někdo o nějakém kouřovém čidle které bych mohl přes mobil na nějaký čas vypnout? Tahle informace se u prodejců různých čidel neuvádí a po žebříku lozit mě už nebaví ale rád bych měl v místnosti nějaký aktivní informační prvek co kdyby. Děkuji
Jestli pájíš tak intenzivně že z toho vřeští čidlo na stropě, tak děláš něco fakt špatně....a pokud opravdu potřebuješ tak intenzivně kouřit při pájení, tak si pořiď nějakou čističku vzduchu na ty výpary...není to zdravý
Take by me zajimalo, proc jsou pouzity 2 cipy (NRF a ATSAM), kdyz NRF je dostatecne vykonny a zaroven velice usporny (neni problem se dostat na jednotky uA bez RF), takze by snadno zvladl i praci za ATSAM. Jestli neni duvod v OS Zephyr? Nordic jej prosazuje a je v nem spatne snad uplne vsechno. Napsat v OS Zephyr cokoliv, co nejde zkopirovat primo z prikladu je neskutecny opruz (s trochou ironie je to prvni OS naprogramovany v C preprocesoru.) NRF5 SDK je o trochu lepsi, ale ne o moc. Takze nechat NRF jen na BT a pridani dalsiho cipu je vcelku pragmaticka volba jak dostat rychle product do vyroby :)
Hlavní věc co bych ocenil (a koupil ho), tak kdyby se někam zapisovala hodnota CO fixně třeba každých 10 minut, stejně jako to dělá ta meteostanice s CO2, teplotou atd...proč? Abych třeba viděl i mírný nárůst CO, který ještě nespustí alarm (třeba mi v noci uniká z krbu troška spalin...)Ale takto je to čidlo jako každé jiné jen OK/alarm, to je mi asi k ničemu. Na to mi stačí čidlo za 300kč (a vzdáleně mít alarm na mobilu je mi asi k ničemu)...
Tak tomu bych moc nevěřil a nepřipadne mi to jako dobré řešení. Čidlo CO má být především levné, aby jej bylo možné instalovat v každé místnosti, kde se něco spaluje. V případě WAW topení to znamená prakticky každá místnost v domě či bytě.Ty sensorické hodnoty jsou podobné jako má tohle jednoduché čidlo za pár stovek: https://www.hutermann.cz/produkt/detektor-oxidu-uh... Co je ale zajímavé, tak levné čidlo Hütermann ALARM CO-602 EN50291 má garantovanou životnost čidla CO jen 3 roky od data výroby uvedeném na štítku. Pak sice taky funguje, ale výrobce už to negarantuje a doporučuje přístroj vyměnit.Také toto levné čidlo (zjištěno mým měřením), vydrží na 3 x AA baterii kontrolovat koncentraci CO jen 10 - 12 měsíců. Pak začne hlasitě pípat každou minutu, červeně poblikávat a dožadovat se výměny, což je tak otravné, že baterii opravdu vyměnit musíte okamžitě.Proto mě opravdu překvapuje, že to "smart čidlo" vydrží 10 let a to nejen samotný hardware, ale i baterie a k tomu kromě samotné kontroly vzduchu má ještě ty WiFi a smart kraviny...Mimochodem "notifikaci, že hladina CO klesla a můžete se vrátit" opravdu nepotřebujete. Protože správně, když se spustí čidlo CO, tak máte hlavně okamžitě vypadnout se všemi lidmi, čidlo neřešit a venku zavolat na linku 112. Následně přijedou hasiči, sami všechno zkontrolují, sami čidla vypnou, postarají se o odvětrání a že se můžete vrátit vám sdělí velitel zásahu.Kromě toho ta cena čidla v tisících bude určitě svádět k tomu nenakoupit těch čidel dostatečné množství, ale třeba jen jedno, takže v důsledku pak může mít uživatel ochranu nižší než u levného řešení.Kdybych nutně potřeboval WiFi k CO čidlu, tak sám bych asi postupoval tak, že bych nakoupil nějaké RaspberryPi Zero, koupil o jedno levné čidlo navíc jen pro něj, kuchnul jej, propojil spolu a nechal běžet jen pro účel monitoringu on-line s napájením ze sítě. Ale jak říkám - u CO čidla není WiFi důležité.
Tady má Hüterman taky detektor s desetiletou trvanlivostí: https://www.hutermann.cz/produkt/detektor-oxidu-uh... Asi nový typ komponenty.
U těch zařízení na 10 let se používají jiné baterie - typicky litium-thionyl-chlorid, v ceně 3-4 stovky za monočlánek typu C. Ta baterie nemá nijak zvlášť velkou kapacitu, ale zato prakticky nulové samovybíjení.
Naopak ta LiSoCl2 baterie má brutální kapacitu ve srovnání se vším ostatním co za baterky existuje. Tužkáč má 2,6Ah při napětí 3,6V! To je cca 2-3x víc než normální alkalická baterka. Nevýhodou je že jsou drahý, jedovatý a nejsou kdovíjak schopný dávat velký proudy
ale nestanovil jste co je levné pro někoho 30 Kč jiného 300 Kč a dalšího 3000 Kč navíc někdo má asi kamna v každé místnosti a někdo jedna nebo jeden kotel--------co bych od takového čidla chtěl aby dobře a srozumitelně sdělilo že je již nefunkční nebo že má vybitou baterii
Jasně, určitě bych volal hasiče, když by mi třeba fouklo trochu spalin z krbu do pokoje a začlo řvát to CO čidlo třeba kvůli zavřeným oknům a spuštěnýmu ventilátoru na WC.....hasiče by mělo smysl volat tak někde v bytovým domě, kde je někde v přízemí kotel a mně by začalo řvát CO čidlo aniž bych vůbec věděl odkud to CO jde...
OK, no tak je to Vaše rozhodnutí a Vaše odpovědnost.Ovšem oficiální postup je volat 112 kdykoliv detektor spustí alarm pozitivní detekce.Já se řídím heslem, které mě učil náš rodinný přítel a lékař už od dětství:"Raději volat desetkrát zbytečně než jednou něco zanedbat."Nakonec za svůj život jsem zatím nezažil jediné spuštění detektorů. Takže kdyby se to náhodou stalo a zrovna náhodou to bylo zbytečné, myslím, že jeden zbytečný hovor za život nebo za desítky let je docela přijatelný.Navíc pokud je i u provozu a byl i u samotné výstavby či rekonstrukce krbu dodržen oficiální postup, tak tolik spalin, aby je detekoval detektor CO jako množství k zahájení alarmu, z něj unikat nemá.Pokud detektor CO spustí, je tedy velmi pravděpodobně něco v nepořádku.
Pán otevřel krabičku = pitva. Pod slovem pitva vidím jinou činnost. A vlastně nám nic neukázal. Ani nemohl, nic mimořádného tam není. Ale chápu, že je třeba něco stvořit, aby bylo co dát na stránku. A někdy může být problém cokoli zajímavého najít. Snaha byla.
A záruku dávají na jak dlouho? Protože tohle marketingové “až” je docela bezcenná informace, pokud si za tím výrobce nestojí.
V běžné domácnosti je už kolem půlnoci překročena hraniční hodnota jen tak mimochodem. Otázkou je, zdali se ta informace dá z čidla nějak dostat ven tak, aby se to dalo připojit k jinému systému.
V bezne domacnosti je kolem pulnoci prekrocena koncentrace CO? Z ceho proboha? Vy pri spani spalujete uhli? 🙂
Ano, máte pravdu. Prolétl jsem článek příliš rychle, abych to prohodil za uhličitý.😀
povedal by som ze v beznej domacnosti byva CO2 bezne prekrocena stale. mimo horuceho leta ludia moc vetrat nezvyknu. to je napokon jeden z hlavnych dovodoch sirenia infekcnych respiracnych chorob v zimnom obdobi.
Názor byl 2× upraven, naposled 21. 2. 2022 07:27
S tým, že väčšina ľudí vetrá nedostatočne súhlasím. Zvýšená hladina CO2 má skôr vplyv na bolesti hlavy, únavu, nekvalitný spánok...
co2 zvysuje aj uzkost. nieje potom divu ze sa ludia boja cipov vo vakcinach a svetovlady 91 rocneho madarskeho zida
Nojo, ale jak muzou vetrat, kdyz venku poletuji chemtrails.... :-/ Je to past!
A taky tam poletují ty respirační choroby, o kterých dpcstb píše.Co má pak jeden dělat!Vyvětrat a umřít? Nevětrat a umřít? Nedáváte člověku jednoduché volby, to teda.
Názor byl 1× upraven, naposled 21. 2. 2022 16:51
tak ty mas dost😁
Kdyz to ma tak nizkou spotrebu, tak to mohli vybavit solarnim clankem, ktery pokryje spotrebu pres den a kdykoliv nekdo rozne svetlo.
Samotná CO čidla mají udávanou životnost 10 let. Není to tedy jen otázka napájení.
Asi je levnější tam dát Aku, než solární článek (zaloha Aku by tam stejně musela být) a obvod pro řízení nabíjení a potom řešení kde je pořád tma.
Říct o piezo pískači, že to je CO čidlo... 😀 Na obrázku je to už ok.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.