.NET bude i jako Open Source

Free Software Foundation oznámila zahájení projektu Mono a DotGNU, který má za úkol přenést vývojovou platformu .NET na Linux a nahradit komponenty Microsoftu otevřeným kódem.
Microsoft již dříve oznámil, že Corel bude pracovat na trasformaci .NET produktů pro linuxovou platformu, stále se ale bude jednat o uzavřený kód a navíc od Microsoftu. Nyní ale byly zahájeny práce na nástrojích, které umožní vytvářet aplikace kompatibilní s .NET. V rámci projektu Mono bude připraven kompilátor jazyka C#, který rozšíří vývojovou platformu GNOME. Připraví se komponenty, knihovny objektů a vše co nabízí .NET. Bude tak možné vytvářet .NET aplikace nejen pro platformu Windows, ale pochopitelně i pro další - zejména Linux.

DotGNU je narozdíl od projektu Mono zaměřená na vývoj Open Source řešení decentralizovaných služeb a ověřování uživatelů, tedy také vlastností konceptu .NET.

S projekty Mono a DotGNU se dostanou klíčové prostředky pro vývoj aplikací kompatibilních s .NET i do rukou Open Source komunity. Cílem není pouze poskytnout tyto nástroje v podobě free softwaru, především to pomůže vytvářet služby pro .NET i na platformách mimo Windows. Paradoxně z toho bude mít Microsoft příjemný užitek. Jeho .NET získá příznivce i mezi odpůrci Microsoftu a přitom bude Mono a DotGNU dotahovat Microsoft, ten tedy v závodu na sebou samotným vytyčené trati nepoběží sám, ale bude mít soupeře. Tento soupeř ale bude limitován tím, kudy bude Microsoft vytyčovat další trasu. Vedoucí roli tedy zatím v dohledné době neztratí.

Diskuze (7) Další článek: Apple mění přes půl milionu zdrojů

Témata článku: Linux, Open source, Klíčová role, Klíčová vlastnost


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu