Nespokojenost s telekomunikačním zákonem

Společnost Aliatel vyjádřila na tiskové konferenci 18. ledna 2000 nespokojenost s navrhovaným novým telekomunikačním zákonem.
Společnost Aliatel vyjádřila na tiskové konferenci 18. ledna 2000 nespokojenost s navrhovaným novým telekomunikačním zákonem. Aliatel zároveň upozornil na závažné nedostatky připravovaného telekomunikačního zákona. Času na změnu je málo a voda stoupá.

Zákon má klíčový význam pro dokončení procesu liberalizace. Ve své stávající podobě však návrh zákona podle Aliatelu představuje popření myšlenky liberalizace a připravovaná norma směřuje ke skrytému prodlužování monopolu na poskytování hlasových služeb, deformuje podmínky volné soutěže a omezuje možnost výběru. Návrh navíc vyvolává pochybnosti o postavení regulátora – Českého telekomunikačního úřadu.

Aliatel upozorňuje zejména na nedostatky v oblasti propojování a možnosti svobodné volby poskytovatele služeb. Zákon nedostatečně a s malou razancí definuje povinnost dominantního operátora (podle mezinárodních měřítek takového, který ovládá přes 25 % daného teritoria) propojovat své sítě s ostatními operátory. Současná lhůta pro projednání propojení je plných 90 dní – 3 měsíce proto musí uživatel čekat na alternativní přístup k síti.

Aliatel tedy bojuje za možnost volby operátora – funkce telekomunikační sítě, která účastníkovi umožňuje využívat služeb jiného operátora, než ke kterému je pevně připojen, ať už podle (ve světě používané čtyřmístné) předvolby (1234-0049-567567, kde 1234 je předvolba, 0049 je kódové číslo země – zde Německo, 567567 je číslo volané stanice), nebo podle pevné předvolby.

Aliatel rovněž společně s ostatními alternativními operátory, kteří stojí na startovní čáře 1. 1. 2001, bojuje o přenositelnost telefonního čísla (zvolím-li jiného operátora, musím mít možnost zachovat si své staré číslo – zvláště důležité pro podniky).

Dalším důležitým požadavkem je transparentnost cen, aby měl zákazník jasný přehled, kolik ho stálo spojení, pokud jde přes více operátorů – na transparentnost cen má tlačit ČTÚ směrem k dominantnímu operátorovi, tj. k SPT.

ČTÚ by měl být nezávislým tělesem, jeho ředitele však jmenuje vláda, avšak ta zase až na návrh Ministerstva dopravy a spojů.

Co dodat? Snad jen to, že návrh nového zákona v současné podobě nedává občanům-zákazníkům podle Aliatelu (a nejen podle něj) po další nejméně dva roky možnost zvolit si skutečně svého operátora.

Vše je u nás tak nějak stále polostátní, všude mají svoje zájmy stále titíž lidé. Naplnění těchto zájmů zaplatí koncový zákazník, tzv. konečník, ano, já a ty.

Diskuze (8) Další článek: Tarif Internet 2000 na VOLný

Témata článku: Zákon, Jasný přehled, Těleso, Alternativní přístup, Dominantní služba, Malé těleso, Nedostatek, Svobodný přístup, Zak, Jasná volba, Telekom, Tel, KonečníkNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10