Nero Recode 2: univerzální nástroj pro kopírování DVD filmů

Nero Recode 2: univerzální nástroj pro kopírování DVD filmů

S vypalovacím programem Nero Burning Rom 6.3 přišla druhá verze zajímavého nástroje Recode. Umí zkopírovat DVD na vypalovací médium 4,7 GB, vytvořit vlastní DVD třeba ze dvou filmů a rovněž i převést DVD film do formátu MPEG-4, a to poměrně slušnou rychlostí.

Kapitoly článku:


Poznámka: Vzhledem k tomu, že jsem o důvodech existence podobných programů psal na Živě.cz už několikrát (naposledy v článku o DVD Shrinku 3.1.2), nebudu se k tomu vracet. Odkazuji pouze na sekci DVD, DivX, video, kde najdete další zajímavé články s touto tematikou.

Kde program získat? Pokud vám již na počítači běží šestá verze Nera, stáhněte si z webu Aheadu balíček číslo 2, který obsahuje programy NeroVision Express 2, Nero Showtime a rovněž Nero Recode. Balíček má velikost necelých 17 MB a najdete ho v sekci Downloads. Po instalaci se do nabídky Start/Nero přidá složka NeroVision Express 2, kde se schovává i Recode.

Po spuštění programu máte celkem tři možnosti. První (Copy Entire DVD to DVD) zkopíruje film na DVD na disk (VOB soubory), nebo do image souboru, případně je rovnou vypálí na prázdné DVD±R/RW médium. Druhá (Remake a DVD) umožňuje z několika DVD, která máte stažená na disku, vytvořit vlastní kompilaci, a třetí (Copy DVD to Nero Digital) pak převede film z DVD do formátu MPEG-4, který je kvalitou podobný populárnímu kodeku DivX nebo XviD.

Zkopírování filmu na DVD

Po výběru první volby se zobrazí hlavní okno programu, kde stiskněte na tlačítko Import DVD a najděte složku Video_TS. Pokud se pokusíte otevřít chráněné DVD, zobrazí se hlášení, že DVD nemusí být čitelné a následně hláška, že DVD skutečně nešlo přečíst. V takovém případě vás čeká překopírování DVD na pevný disk, např. programem DVD Decrypter (podrobný návod). Autoři programu se tímto krokěm pravděpodobně brání případným problémům.


Z DVD program zkrátka číst neumí

Pokud se zdrojové DVD podaří otevřít, ať už z dévédéčka nebo disku, bude následovat analýza dat. Program rychle „prohlédne“ video a určí, jaké jeho část lze komprimovat a v jaké (ne)kvalitě. To je ostatně dobře vidět na probíhajícím grafu.

`
Provádí se prvotní analýza filmu

Nyní se opět zobrazí hlavní okno programu, kde uvidíte v sekci Content obsah DVD rozdělený na menu, film a bonusy; to je stejné jako u DVD Shrinku. U každé části je rovněž nastavena komprese, jakou musí daná část mít, aby se DVD vešlo na jedno DVD médium. Velikost média nastavujete vpravo v boxíku Fit to target. Pokud je položka zatržena, přizpůsobuje program velikost kopírovaného DVD automaticky nastavenému médiu, zde DVD-5. Nicméně velikost si můžete zadat sami (Custom), stejně jako můžete položku odznačit a nastivt kompresi libovolně nezávisle na velikost média.

Pokud je položka aktivní, můžete sice měnit kompresi jednotlivým částí, nicméně pokud přidáte kompresi např. filmu, program ubere bonusům a menu apod. Zkrátka výsledný poměr zůstane zachován. Tlačítka Lock Ratio slouží k zamknutí nastavené komprese dané části. Pokud např. zamknete kompresi filmu na 60 procentech a změníte kompresi menu, kompresi filmu to neovlivní. Změní se pouze komprese bonusů, a to v závislosti na tom, zda jste menu přidali nebo ubrali.

   

Velmi dobrou funkcí je Disable. Pokud vyberete např. bonusy a stisknete toto tlačítko, můžete nahradit všechny bonusy na DVD obrázkem, slide show nebo prostě jen barvou. Výhodou je zachování kompletního menu a přitom odstranění bonusů. Pokud na vypláleném DVD vyberete v menu bonusy, zobrazí se pouze statický obrázek. Vypnuté bonusy budou v kompilaci zašedlé.

 
Bonusy můžete nahradit třeba obrázkem nebo barvou

Stejně jako u DVD Shrinku můžete nejen měnit kompresi jednotlivých částí, ale rovněž odstraňovat nepotřebné zvukové stopy a případně titulky. To se děje na záložkách Audio a Subpicture v dolní části dialogového okna layoutu. Záložka Info pak informuje o vlastnostech videa vybrané části DVD: rozlišení, komprese, poměr stran, počet snímků za sekundu, prokládaný nebo progresivní režim a průměrný bitrate.

   
Záložka Audio, Subpicture a Info

Když máte upraveno DVD dle představ (odstraněné bonusy, zvukové stopy, nastavenou kompresi apod.), stiskněte tlačítko Next. Zde si vybíráte, zda budete kopírované DVD rovnou pálit, zda vytvoříte image soubor či zda uložíte na disk IFO a VOB soubory. První volba zpřístupní položku Burn-at-once, kdy se bude rovnou pálit na DVD bez vytvoření mezikopie na pevném disku. Pokud chcete vypálit více kopií, je lepší tuto možnost nevyužívat. Volba Image Recorder pak provede „vypálení“ do image souboru a konečně Hard Disk Folder uloží kompilaci na disk do výše uvedených souborů pro pozdější zpracování. Pokud chcete provést hloubkovou analýzu, která zvýší kvalitu obrazu, zaškrtněte Advanced Analysis. V kolonce Folder for temporary files pak zadejte cestu ke složce, kam uložit výsledné soubory.

 
Bude se vypalovat --- Volba složky pro soubory

 
DVD se bude kopírovat do souborů na disk --- A už to frčí

Kopírování je velmi rychlé, dvouhodinový film se zpracovával bez hloubkové analýzy zhruba 50 minut na Athlonu XP 2000+. Čím bude film kratší (a tím bude menší komprese), tím to samozřejmě bude rychlejší. Výsledná kvalita je srovnatelná s DVD Shrinkem, ne-li o něco lepší. To už ale musíte posoudit sami, já na to zkrátka nemám to správné „oko“.

Určitě si přečtěte

Články odjinud