Nero InfoTool: základní informace o vypalovačce a systému

InfoTool je prostinká utilita, která dokáže zjistit informace o vaší vypalovačce či mechanice CD/DVD-ROM a ty pak přehledně zobrazit.
Nero InfoTool: základní informace o vypalovačce a systému

Tento velmi jednoduchý, ale o to více užitečný program, je už delší dobu (zhruba rok a půl součástí programu ahead Nero Burning Rom. Z webu aheadu si můžete zdarma rovněž stáhnout jenom tuto utilitu, není nutné stahovat celý balík s Nerem, který má v poslední verzi 5.5.10.20 více než dvanáct mega.

Po spuštění program načte nastavení vašeho počítač a zjistí informace o mechanikách. Ty pak ukáže v přehledném dialogu se záložkami.

Na co píše a co čte

Na první záložce General jsou v první části uloženy tyto informace:

  • verze firmware a datum vydání (to je důležité vědět pro případný upgrade), 
  • velikost bufferu (většinou od dvou do osmi megabajtů), 
  • rychlost čtení a zápisu,
  • sériové číslo.

Support Read Features pak sdružuje všechny formáty, které mechanika dokáže přečíst. Zkoušená vypalovačka Sony DRU-500A umí kromě DVD-RAM vše.

Support Write Features naopak ukazuje, na jaké formáty umí mechanika zapisovat. Nechybí ani detekce Mount Rainieru, který ale moje Sony DRU-500A neumí. Pod formáty jsou pak režimy, které mechanika zvládá, jako disc-at-once, track-at-once, session-at-once apod. Režimy označené RAW jsou důležité zejména při vytváření kopií disku, např. programem CloneCD. Zcela dole pak vidíte region vaší DVD mechaniky a počet změn regionu, které ještě lze provést.

Klepněte pro větší obrázek  Co umí mechanika číst a na co umí psát.

Pár informací o disku

Záložka Disc ukazuje informace o vloženém cédečku nebo dévédéčku. Na obrázku je druhý případ, vložen je film na dvouvrstvém DVD (Layers) o velikosti 4,79 GB. Dole pak vidíte rozlišení videa (Video Format), regiony a délku samotného filmu (Play Time). Pokud vložíte cédečko, informace budou samozřejmě jiné.

Klepněte pro větší obrázek  Infomace o vloženém DVD filmu

Přehled řadičů a připojených mechanik

Na záložce Configuration najdete přehled řadičů a na ně připojených zařízení, které máte v počítači. Je to přehlednější než ve Správci systému a kromě toho zde vidíte u každé mechaniky či disku, zda je zapnut režim přímého přístupu do paměti DMA a u mechanik také, zda je zapnut autorun (tedy spuštění programu na cédéčku po jeho vložení do mechaniky nebo přehrání jeho obsahu).

Klepněte pro větší obrázek  Řadiče a připojená zařízení

ASPI není zaříkávadlo

Trošku záhadou je záložka Software, která na mé mašině zobrazuje instalované programy Nero, DirectCD a PowerDVD. Předpokládám, že jde o programy využívající ASPI systému, nicméně chybí zde třeba GearPro nebo Easy CD&DVD Creator (možná proto, že mají ASPi vlastní). Pokud někdo víte, napište do diskuse.

Klepněte pro větší obrázek  Instalované programy, klíč výběru mi ale není znám.

Seznam instalovaných ASPI ovladačů najdete pak na záložce, která se příznačně jmenuje ASPI. Zelená v dolní části okna znamená, že ASPI s ničím nekoliduje a pracuje v pořádku. Poslední záložka Drivers pak zobrazuje instalované ovladače v systému. Je jich tolik, že se v tom jen těžko vyznáte, někomu se to ale může hodit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Informace o ASPI a případných konfilktech --- Seznam ovladačů v systému

Pro základní přehled stačí

Nero InfoTool ale není určen jen pro vypalovačky, ale rovněž pro běžné CD a DVD mechaniky, či mechaniky DVD/CD-RW. Samozřejmě InfoTool není jediný program, který zvládá zjišťovat informace o vypalovačkách, ze všech dostupných se mi ale líbí nejvíce, zejména pro svou jednoduchost. Nicméně ne všechny zobrazené informace jsou přesné, proto nepovažujte InfoTool za závazný. Rovněž neukáže rychlost zápisu a čtení jednotlivých formátů, zde musíte sáhnout jinam. Ale o tom zase příště.

Poznámka: Tento článek nepíše o InfoTool jako o novince, ale jako o programu, o kterém nemusí vědět všichni čtenáři Živě.cz.

Diskuze (22) Další článek: Chyba v jádru Windows

Témata článku: Video, Software, Instalovaný ovladač, Mount, Nero, Případný upgrade, Základ, Záložka


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny