Neptune Suite: když jsou chytré hodinky středem všeho

Tablet, mobilní telefon, bezdrátová klávesnice – všechna zařízení jsou napojená na hlavní výpočetní část, kterou jsou chytré hodinky. Bude to budoucnost?

S aktuální popularitou mobilních telefonů se začíná přesouvat důležitost k této přenosné formě počítačů, především v kombinaci s cloudovou synchronizací přes internet. Kromě mobilního telefonu se ale objevily i tablety a nově také chytré hodinky.

Jak ukázal Apple, chytré hodinky mohou být spíše rozšířením mobilního telefonu a řada informací a aplikací se tak může jednoduše streamovat přímo do jednodušších hodinek. To znamená i nižší spotřebu, protože se na daném zařízením nemusí vše počítat, pouze se efektivně zpracovává obraz a základní data přes blízký bezdrátový zdroj.

Koncept Neptune Suite od společnosti Neptune, který už se svou kampaní uspěl na IndieGogo, se snaží jít ještě dále. Hlavním středobodem jsou totiž chytré hodinky, které máme neustále na ruce. Vše ostatní už je pouze rozšířením a slouží hlavně ke stremování dat z hodinek.

Neptune Suite: základem jsou výkonné chytré hodinky

Vysoký výkon v tak malém balení samozřejmě zatím omezuje spotřeba současných čipů a kapacita baterií. Tvůrci Neptune Suite se i přes to snaží vytvořit první generaci tohoto směru. Hlavním „osobním počítačem“ jsou tak chytré hodinky na ruce.

Klepněte pro větší obrázek
Neptune Hub - hlavní osobní počítač, který zpracovává vše

Hodinky označované jako „Hub“ mají v prezentované verzi čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,8 GHz a interní úložiště s kapacitou 64 GB. O velikosti operační paměti zatím nejsou žádné informace.

Klepněte pro větší obrázek
Detail plánu rozmístění elektroniky v zahnuté konstrukci

V hodinkách se ukrývá veškerá elektronika – Wi-Fi i WiGig (60 GHz, až 7 Gb/s), Bluetooth 4.0, GPS, akcelerometr, gyroskop, kompas, senzor tepu, modem pro GSM/3G/LTE se slotem pro nanoSIM, reproduktory, mikrofon, reproduktor nebo vibrační motorek. Pro zobrazování slouží 2,4palcový dotykový displej a zatím se volí mezi OLED nebo barevným E-ink displejem.

Klepněte pro větší obrázek
Vše běží na nejnovějším Androidu, což by mělo zajisiti i dobrou podporu aplikací a vývojářů

Vše běží na Androidu 5.0 (Lollipop) s baterií o kapacitě 1 000 mAh. „Hub“ je voděodolný a má šířku 36 mm. Taková specifikace zní až neuvěřitelně, obzvláště v tak malém balení a s tak malou baterií. Hlavním problémem je pochopitelně spotřeba, která se do budoucna určitě vyřeší pomocí Moorova zákona, ale do příštího roku to ještě nejspíše nebude ideální.

Parametry Hubu (hodinek)

  • Displej: 2,4 palců, kapacitní
  • Platforma: čtyřjádrový čip ARM, 1,8 GHz
  • Grafický čip: neznámý
  • Operační paměť: neznámá
  • Úložiště: 64 GB flash
  • Výbava: W-Fi, WiGig (60 GHz), Bluetooth, GSM/3G/LTE (nanoSIM), akcelerometr, gyroskop, kompas, GPS, senzor tepu, reproduktor, mikrofon, bezdrátová sluchátka
  • Rozměry: S/M/L, šířka 3,6 cm, hmotnost neznámá
  • Baterie, výdrž: 1 000 mAh, neznámá
  • Dostupnost: únor 2016
  • Cena, OS: od 399 dolarů (přibližně 11 000 Kč s DPH), Android 5.0 Lollipop

 

Mobilní zařízení s různou úhlopříčkou i klávesnice a dongle

Chytré hodinky jsou tedy hlavní datový a výpočetní základ. Sadu tvoří ale i další formy „příslušenství“, které pokrývají různé potřeby použití. Jedním z nich je tak mobilní telefon s úhlopříčkou pět palců a rozlišením 1 280 × 720, který obsahuje dva fotoaparáty (8 MPix a 2 MPix), reproduktory, mikrofon, má vlastní senzory i vlastní baterii s kapacitou 2 800 mAh. Zařízení označované jako „Pocket“ lze tak samostatně nabíjet a lze z něho nabíjet i samotné hodinky.

Klepněte pro větší obrázek
Pocket - pětipalcové mobilní zařízení

Z přehledu specifikací je jasné, že se nejedná o klasický mobilní telefon. Neobsahuje totiž žádné modemy ani výkonný čip. Základní a úsporné čipy slouží pouze pro streamování dat a obrazu směrem z hodinek a do hodinek. O rychlý a úsporný bezdrátový přenos by se měla postarat podpora technologie WiGig (60 GHz, 802.11ad), která má dle tvrzení spotřebu kolem 100 mW, zatímco displej si řekne až o 1 W. Samostatná cena tohoto zařízení je 99 dolarů (přibližně 2 800 Kč s DPH)

Klepněte pro větší obrázek
Tab - desetipalcový displej pro větší zážitek

Větším zařízením je „Tab“ což je obdoba tabletu s 10palcovým displejem s rozlišením Full HD a pouze přední kamerou s rozlišením 720p. Nechybí mu reproduktor, mikrofon, senzory, WiGig a vlastní baterie s kapacitou 7 000 mAh. Opět zde nenajdete žádné výkonné čipy ani modemy, slouží jako externí příslušenství a rozšíření zmíněného „Hubu“ (hodinek). Cena pouze za „Tab“ je 149 dolarů (4 100 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S externí klávesnicí lze z Tabu udělat tak trochu notebook

Pro použití jako notebooku pro psaní, je k dispozici i připojitelný klávesnicový dok (69 dolarů), na který  se napojí zmíněný desetipalcový Tab. Pro spojení s televizí slouží malý dongle do HDMI ve stylu Google Chromecast, který rovněž slouží jako streamovací zařízení. Cena je pouze 29 dolarů (800 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek

Nabíjení i mezi sebou

Součástí kompletní výbavy jsou i bezdrátová sluchátka, která lze využít i jako nabíjecí kabel. Výhodou je, že lze v jednu chvíli nabíjet až tři zařízení najednou (včetně samotných sluchátek), ale zároveň lze dobíjet hlavní hodinky třeba z tabletu.

Klepněte pro větší obrázek
Celková kapacita je více než slušná, ale rozmístěná v několik zařízeních

Princip je takový, že pokud máte u sebe všechny části, máte vlastně k dispozici celkovou kapacitu kolem 10 800 mAh, což by mělo zajistit „přežití“ i při náročném dni. K nabíjení je ale samozřejmě nutné použít kabel.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní řešení „v jednom“ a hlavní počítač na těle

„Hub“ neboli hlavní chytré hodinky budou k dispozici ve třech různých velikostech – S/M/L, takže by si měl vybrat takřka každý s různě velkou rukou. V rámci kampaně bylo možné získat komplet za pouhých 599 dolarů (přibližně 17 000 Kč s DPH), nyní už ale zbývá jen posledních pár dní pro předobjednávku za 649 dolarů (asi 18 000 Kč s DPH), přičemž standardní koncová cena by měla být 899 dolarů (přibližně 25 000 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní set Neptune Suite

Předobjednat lze i samostatně jednotlivé části, ale nejzajímavější je právě kompletní balík, který obsahuje kromě „Hubu“ i všechny další části. Za vývojem stojí už jednou „ověřený“ tým, který v roce 2013 představil chytré hodinky Neptune na Kickstarteru a úspěšně je do roka dodal všem zákazníkům.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny části na obrázku jsou vlastně jen externím příslušenstvím k hlavním hodinkám

Je tak vyšší šance na úspěch, ale stále je to poměrně velká výzva pro menší tým a současný hardware. Jak už jsme zmiňovali, hlavní problém je spotřeba (výdrž) a se streamováním všeho z hodinek i rychlost a odezva. Je jasné, že v budoucnu to bude klidně běžné, ale uvidíme, jestli se tvůrcům podaří takové řešení postavit do skutečně použitelného stavu a to do začátku roku 2016.

Video

Diskuze (8) Další článek: Mediaresearch: Češi koukají na YouTube a stahují filmy z Ulož.to

Témata článku: Technologie, Hardware, Notebooky, Tablety, Hodinky, Mobility, Bezdrátové nabíjení, Hodinky s GPS, Lollipop, Současný hardware, Malé úložiště, Suite, Neptun, Neznámý pin, Hod, Kompletní set, Velká výzva, Chytré hodinky s telefonem, Str, Současný čip, Hlavní středobod, Základní data, Nejnovější Android, GPS na kolo, Příslušenství pro mobilní telefony, Desetipalcové notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5