Nepříjemné probuzení: ceny LCD displejů rostou

Výroba nestačí, postup LCD se silně zpomalí.
Stabilní pokles ceny počítačových komponent je hlavním hnacím motorem celého průmyslu: je slušně předvídatelný a proto mohou velké firmy plánovaně uvádět na trh „stále lepší a levnější“ produkty, výrobci komponent jim takto dodávají setrvale kvalitní střelivo do jejich marketingových kanónů. Pokud by se tento pokles zastavil, pravděpodobně by se zpomalil i marketingový nátlak těchto firem nutící zákazníky stále inovovat, tj. kupovat předražené produkty s enormními mírami profitu, ze které se pak zase financuje další vývoj.

Určitou hrozbou, že tento ponurý scénář se může alespoň na nějakou dobu naplnit v jednom odvětví, jsou nyní prudce rostoucí ceny LCD displejů od dodavatelů. Poptávka po tomto druhu produktu totiž rychle stoupá a výrobci, kteří téměř bez výjimky pocházejí z Asie, nestačí rozšiřovat výrobní kapacity. Nedostatek nabídky na tomto trhu počal na konci loňského roku, ale stále se zhoršuje – podle některých odhadů má bohužel trvat až do konce roku letošního roku. Důsledkem je setrvalý růst ceny těchto displejů, kteří výrobci počítačů (zejména notebooků) zatím pokrývají ze svých zisků, tj. nezvyšují ceny notebooků, protože vědí, že by tím mohli prakticky zastavit růst. Jenomže to již přestává být možné, a firma DisplaySearch, která se na tento trh specializuje, tvrdí, že výrobci budou muset chtě nechtě zvednout ceny notebooků o zhruba sto dolarů – vždyť nákupní ceny některých LCD displejů, které tvoří až třetinu ceny notebooku, už stouply o 40%.

Vzestup prodejních cen na druhou stranu znamená živou vodu pro výrobce, kteří se nalézají obvykle v Japonsku, v Jižní Koreji a také na Taiwanu, protože zdejší utrápené ekonomice přinášejí po dlouhé době slušné zisky.

Živě komentuje: protože jsme v posledních měsících byli svědky podobného vzestupu u cen pamětí, které rovněž měly původ na asijském trhu, mohl by nastat dojem, že tato oblast světa neumí rozšiřovat produkci dostatečně rychle, aby pokryla nabídku. Pravdou je spíše opak – je proslule známé, že asijští výrobci jsou nejlepší na světě právě v oblasti výrobní technologie, uvedení čehokoli do výroby takřka přes noc. Jenomže komponenty jako jsou paměti, monitory a dnes LCD obrazovky patří k nejnáročnějším produktům na světě vůbec; navíc na nich jejich výrobní firmy nemají tak velký zisk, aby mohly s rezervou a dopředu investovat do továren, jak to dělá třeba Intel (který jich má mimochodem osm a také se nevyhne neplnění dodávek, mnohdy až fatálně, jako například nedávno u čipů Xeon). Pokud se tedy zdá, že Asie „nestíhá“, můžeme být ještě rádi: kdyby se tato výroba odehrávala třeba v Evropě, tak by se nestíhalo ještě daleko víc.

Bohužel, současný vzestup cen LCD displejů místo jejich pádu určitě zpomalí penetraci této tolik žádané (ekologicky, energeticky a zdravotně šetrné) technologie. Růst je sice rychlejší, než se očekávalo (například: u desktopů loni 1 mil. kusů, predikce letos 3 mil. kusů, u notebooků 16 mil. kusů), ale u stolních počítačů to je a aspoň dva roky ještě bude pouze “luxus pro manažery”.

Váš názor Další článek: Kšefty na síti

Témata článku: LCD, Svět motorů, Jižní Korea, Růst, Cena, Střelivo, Probuzení, LCD displej, Asijský trh, Určitý nedostatek, Výrobce


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně