Nepříjemná chyba základní desky MSI KT4 Ultra

V nejrůznějších diskuzích na Internetu se v poslední době probírá jeden zajímavý problém – samovolné restarty a tuhnutí systému v případě, že je uživatelův počítač postavený na základní desce MSI KT4 Ultra. Jak je to doopravdy?

Do redakční schránky přišel e-mail od našeho čtenáře:

„U základních desek se South Bridge čipem VT8235 a obzvláště u čipsetu KT400 se podezřele často resetuje PC po intenzivní práci s IDE zařízeními. Jsem majitelem mainboardu MSI KT4 Ultra a protože i mně se touto chybou často resetovalo PC, hledal jsem, jak to vyřešit. Podařilo najít jakousi neveřejnou a neoficiální verzi BIOSu, která prý daný problém řeší. Zatím však bohužel pouze pro mojí desku MSI KT4 Ultra“.

 Předně je nutné poznamenat, kterých modelů se chyba týká:

  • MSI KT4 Ultra
  • MSI KT4V

Jak se problém projevuje?

Při kopírování velkých souborů z disku na disk se počítač samovolně restartuje nebo zatuhne. Někteří uživatelé mají problémy i s vypalováním cédéček nebo kopírováním obsahu média na pevný disk. Počítač vždy přestane reagovat nebo se restartuje. Podle příspěvků v diskusích se problém týká čipsetu VIA KT400 obecně, ale jiní, než uživatelé produktů MSI, si neztěžují. MSI tuto chybu nikterak nepřiznala, a tak na webových stránkách nenaleznete žádný update či fix zabraňující tomuto nepříjemnému problému.

Jak problém vyřešit?
Pátral jsem proto na českých i zahraničních serverech, ale žádné konkrétní odpovědi jsem nenašel. Podle mnoha řešitelů tohoto problému můžete ale postupovat následovně:

  • Instalovat ovladače VIA Hyperion 4in1 4.45. Bohužel není prokázáno, že by instalace nové verze ovladačů chybu odstranila. 
  • Změnit FSB z hodnoty 133 (166) MHz na 100 MHz. Někteří uživatelé takto chybu eliminovali, ale nutno podotknout, že za cenu výrazné ztráty výkonu počítače. 
  • Vyměnit paměťové moduly. Bohužel to není žádné řešení a ani sebekvalitnější paměti chybu neodstraní. 
  • Správné nastavení BIOSu. Opět žádné řešení. V diskuzích se to jen hemží nápady a příklady zaručeně toho správného nastavení, leč obecně platný postup chybí.
  • Nahrát nový BIOS. Ano, to je podle všeho konečné řešení. Bohužel je dostupný pouze BIOS pro desku MSI KT4 Ultra a navíc se jedná o jeho beta verzi (číslo 130). Stahovat však můžete zde.

Pokud chcete základní desku reklamovat, obrňte se trpělivostí. Samozřejmě neplatí, že všichni prodejci jsou stejní, ale jelikož není chyba nikterak oficiálně uznána, je uplatnění reklamace těžší. Navíc výměna za jiný kus nic neřeší – za výhru můžete považovat až vrácení peněz nebo výměnu za model jiné značky. Nicméně nerad bych, abyste tento článek brali jako varování před produkty MSI. Chyba se týká pouze modelů s čipsetem KT400 (KT4V a KT4 Ultra).

Odkazy na diskuse:

Diskuze (117) Další článek: Kazaa půjde v USA k soudu, i když tam nesídlí

Témata článku: MSI, Neoficiální verze, Konečné řešení, Fixy, Chyba, Základ

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů