Nepřeceňujte HTML5, všechno zdaleka nezvládne

Před pár lety o něm běžný čtenář skoro nic nevěděl, dnes se HTML5 považuje za naprostou samozřejmost. Zelenou dostal i od Microsoftu, zatím ale stále hromadu věcí nezvládne.

Na jaře jsme na Živě.cz a v Computeru vydali naše tradiční černobíle, ve kterém proti sobě staví své subjektivní názory naši redaktoři. Tenkrát jsme proti sobě postavili dva „nesmiřitelné“ tábory zastánců HTML5 a Flash Playeru a otázku, která z těchto platforem na webu zvítězí. Uběhlo několik měsíců a já se opět vracím ke stejnému problému. Tentokrát se ale zeptám zeširoka – patří budoucnost webu HTML5, nebo těm ostatním?

HTML5 je dnes obecně vnímán jako balík norem moderního webu, který by se měl soběstačně postarat prakticky o vše počínaje pokročilou typografií webových stránek a konče multimédii – přehráváním videa, hudby a rozpohybováním nejrůznějších interaktivních animací.

Specializovaný doplněk versus obecná norma

Nic z toho běžná webová stránka doposud nedělala, webový prohlížeč zatěžovala pouze běžnou konstrukcí HTML kódu, a náročný obsah přenechávala některému z doplňků. Dnes má smysl zmínit asi jen tři, tedy právě Adobe Flash Player, Silverlight od Microsoftu a Java/JavaFX applety od Oraclu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Flash, Silverlight nebo HTML5 nejsou jediní, je tu i nástupce klasických Java appletů, JavaFX

Co je vlastně lepší? Těžko říci. Specializované doplňky stále těží z toho, že jsou specializované, zvládnou tedy práci, o které se zatím může HTML5 pouze zdát. Zároveň se jejich autoři věnují pouze této technologii, zatímco výrobce webového prohlížeče musí zvládnout naprosto vše – konsorcium W3C mu pouze napoví, co je třeba implementovat. Rozhodně mu ale nikdo uvnitř W3C neřekne, jak podporovat nové „fičury“ HTML5 tak, aby byly v důsledku rychlejší než právě Flash nebo třeba Silverlight. Jen zavést standardy tedy nestačí, mnohem důležitější je to, aby je uměl prohlížeč co nejrychleji a nejlépe zpracovat.

HTML5 je sexy

Mohlo by se tudíž zdát, že specializované doplňky ověřené časem mají výrazný náskok nad obecnou normou HTML5, která sice do budoucna slibuje podporu prakticky všeho, co dnes umí Flash, nicméně nezaručuje, jak to každému z prohlížečů půjde v praxi. HTML5 je ovšem sexy a má zelenou. To je v nejlepším pořádku, v posledních letech totiž díky tomuto obratu získal obrovské renomé a norma na papíře se raketovým tempem dostala do praxe.

Ostatně zeptejte se sami sebe, kdo z vás věděl o HTML5 před takovými pěti lety a kdo z vás věřil tomu, že se o něm bude o pět let později mluvit jako o naprosté (a nevyhnutelné) samozřejmosti.

Na vlně HTML5 se před dvěma lety svezl Chrome, Firefox, Safari a také Opera, jen Internet Explorer šel dlouhou dobu svou vlastní cestou a HTML5 považoval pouze za jakési rozšíření, nikoliv jako páteř budoucího webu. Jde to poznat i z přístupu k aktuálnímu Internet Exploreru 8. Když jej Microsoft uváděl na trh, velmi skromná podpora HTML5 byla diskutovaná pouze na odborných konferencích, nikoliv na veřejnosti.

„Bitva“ uvnitř Microsoftu

To se však nyní mění, potenciál HTML5 (včetně toho marketingového) totiž vycítili i v Redmondu, a tak se na něj zaměřili v připravovaném Internet Exploreru 9. Když tedy na jaře Steve Jobs technologii Flash podrobil ostré kritice, zanotoval si s ním i šéf Internet Exploreru Dean Hachamovitch a na oficiálním IE blogu se rozepsal o HTML5 videu. Podstatné je ovšem to, že svůj článek uvedl slovy „The future od the web is HTML5“.

Jistě, to je v nejlepším pořádku, Microsoft se asi jen stěží přidá na stranu konkurenčního Adobe a tímto prohlášením se pouze přiklonil k táboru těch, kteří hájí univerzální technologii. Nicméně je tu jeden háček – Microsoft přeci ještě před pár měsíci hlásal, že budoucností interaktivního webu a videa bude Silverlight.

Znamená tedy jarní otočení k HTML5 definitivní přiznání, že Silverlight už nebude technologií interaktivního webu číslo jedna a Microsoft dá stejně jako Apple nebo Google zelenou HTML5?

Možná Silverlight skutečně přišel až příliš pozdě. Trh okupuje Flash a ten nyní musí ke všemu soupeřit ještě s HTML5. Silverlight nicméně může plnit některé specifické úkoly, na které zatím HTML5 video nestačí, a odbyt najde také tam, kde se zadavatel nerozhodne právě pro technologii od Adobe. A i když by se mohlo zdát, že se bude jednat pouze o okrajový byznys, letošní internetové „HD“ vysílání České televize z vancouverských olympijských her mluví o opaku. Nepostaral se o něj ani klasický WMV stream, ani HTML5 video v H.264, ale právě opomíjený Silverlight.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek z internetového HD vysílání České televize pomocí Silverlightu
Zimní olympijské hry ve Vancouveru

Na začátku školního roku se tedy ozval další vysoký manažer Microsoftu Brad Becker a stejnou dikcí jako jeho kolega Hachamovitch hájil pro změnu barvy Silverlightu. Žádnou krvavou diasporu a občanskou válku uvnitř Microsoftu nicméně nečekejte, Becker totiž v podstatě hlásí to samé co Adobe, jeho argumenty lze tedy snadno přenést i na Flash a jeho Flash Player.

Normě HTML5 tedy jistě patří budoucnost základního webu, ten ale bude podle Beckera vždy doplňovat web prémiový, pokročilý chcete-li, protože i současný standard HTML5 videa vlastně vůbec nepopisuje některé jeho pokročilé vlastnosti. Flash i Silverlight video si poradí s licencováním, lze je tedy bez problému použít třeba u internetových streamovaných videopůjčoven. Oba systémy mohou zároveň nabízet adekvátní video třeba v závislosti na kvalitě vašeho připojení, podporují multicast, živé vysílání a tak dále. Zvládnou to díky tomu, že obě firmy nabízí pro své kontejnery i multimediální servery. HTML5 je v tomto směru skutečně pouze obecná norma, která se stará o to, jak to nakonec bude vypadat v přehrávači.V současné chvíli tedy platí, že Flash i Silverlight se lépe hodí pro komerční a masové vysílání internetového videa než HTML5 značka <video>.

Rozhodnou to chytré mobily?

Nicméně ani toto tvrzení není tak jednoduché, opět se totiž mohu vytasit s příkladem z druhé strany. HTML5 video dnes nabízí největší videoportál na světě YouTube a stejně tak Vimeo a mnoho dalších „vysílačů“. HTML5 zároveň zažívá obrovské orgie na chytrých telefonech, kde se tato technologie stala víceméně standardem webových aplikací a ruku na srdce, Flash i Silverlight zde budou v defensivě tak dlouho, dokud se jejich optimalizace nedostane až na mobilní procesory – jsou příliš náročné a než se zde výkonem vyrovnají nativním, nebo HTML5 aplikacím, bude docela možná pozdě. A nejde pouze o populární iPhone, ale také o jednoduché dotekové tablety se slabšími čipy, kterým se díky obchodnímu úspěchu iPadu bude v příštích letech asi docela dařit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
HTML5 YouTube pro mobily a kapesní počítače

V každém případě, před několika málo lety se o HTML5 prakticky nemluvilo a jeho absence v prohlížečích trápila snad jen skupinku technologických štamgastů. Dnes se naopak zdá, že se bez HTML5 za pár let neobejdeme, ačkoliv v masovém každodenním webu se zatím pátá generace webového jazyka prakticky nevyskytuje. Za pár let ovšem může zvonit hrana nejen Flashi nebo Silverlightu, ale také HTML5, není totiž důvod si myslet, že by se snad vývoj zastavil a nemělo by přijít zase něco úplně nového. Uvidíme.

Diskuze (74) Další článek: GeForce GT 420: nejlevnější Fermi pro nenáročné

Témata článku: Technologie, Web, Prohlížeče, Programování, HTML5, Silverlight, Nejlepší televize, Specializovaný web, Diaspora, Živý stream, Běžné vysílání, Chytré televize, The Flash, MHT, Microsoft Silverlight, Becker, Výrazný náskok, Česká televize živé vysílání, Adobe Flash Player, Pokročilá technologie, Vancouver, Nativní stav, Webová videopůjčovna, Největší videoportál, Televize v mobilu, Tablety apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky