Neposlušná disketa

Antonín Pavlíček

Při práci na svém domácím počítači jsem se jednou dostal k problému...

Antonín Pavlíček

Při práci na svém domácím počítači jsem se jednou dostal k problému s disketovou jednotkou. Nejdříve jsem vložil disketu, kterou mi Norton Commander načetl zcela bez problémů, ale po výměně diskety za jinou Norton Commander načetl obsah původní diskety. Zkontroloval jsem, zda jsem nepoužil chybnou disketu, ale nebylo tomu tak. Zkusil jsem disketu několikrát vyměnit, ale nic nepomohlo. Když jsem se pokusil nějaký soubor okopírovat na pevný disk, tak mi Norton Commander nahlásil, že daný soubor na disketě není. Musel jsem počítač restartovat a teprve po té mi začala disketa správně fungovat. Zkoušel jsem disketu i z příkazové řádky MS-DOSu, ale chyba se stále objevovala. Je možné, aby se jen tak sám od sebe Norton Commander rozhodl k přepsání původního obsahu diskety, i když po restartu je vše v pořádku?

Odpověď: Při práci s disketovou mechanikou někdy dochází k různým chybám, které mají buď krátkodobý nebo dlouhodobý charakter. Mezi ne zrovna nejběžnější chyby patří chybné načtení struktury hlavního adresáře. Důvodů může být několik. Jedním z prvních je přítomnost diskové vyrovnávací paměti - cache, která je zrovna v době práce s disketovou mechanikou aktivní. V případě, že cache obsluhuje i disketovou jednotku, tak se někdy stává, že při výměně diskety cache tuto operaci nepostřehne a ovládacímu softwaru předá původní obsah adresáře. Často se tak stává u Norton Cache 2 a někdy u Novell Cache. Proto jako první řešení zkuste odinstalovat vaši diskovou cache. Pokud se nacházíte v prostředí Windows 95, tak disková cache je přímo zakomponovaná v operačním systému a jednoduše ji nelze zcela vypnout. Proto v tomto případě zkuste restartovat Windows 95.

Dalším problémem může být hardware vašeho počítače. To v případě, že po odinstalování diskové cache se chyba objevuje nadále. Pak je možné, že disketová mechanika předává chybné informace řadiči disketových jednotek a nepředá informaci o výměně diskety za jinou. Je možné disketovou jednotku vyměnit za jinou a zkusit, zda se chyba objeví znova. Pokud i tento pokus selže, pak je nutné hledat problém v řadiči disketových jednotek. Jednou z možností je jeho výměna, která ale nejde provést u základních desek s přímo osazeným řadičem disketových jednotek. V tomto případě je třeba počítač odvézt nejlépe do odborného servisu nebo se pokusit vlastními silami vypnout řadič v nastavení BIOSu a vložit do počítače nový samostatný řadič, který je volně dostupný.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Hardware, Windows, Disketa, Commander, Samostatný řadič, Možný problém, Dlouhodobý charakter


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači