Nepodařený upgrade firmwaru aneb záchrana DVD přehrávače

Nabízíme vám poslední z trojice článků věnovaných úpravám firmware pro DivX DVD přehrávače s čipem MTK 13xx. Dozvíte se v něm, jak lze přístroj probudit zpět k životu po neúspěšném upgrade. Tou pomyslnou “živou vodou“ je už pouze servisní kabel napojený na vychládající útroby přehrávače.

Na vlastní nebezpečí

Související odkazy

Slovník
DivX
DVD
firmware
upgrade
utilita

Katalog produktů
DVD DivX přehrávače

Jako „správný“ kutil se rozhodnete pro takovou prkotinu, jakou “flash“ firmware bezesporu je. Nesvěříte tedy přístroj servisu a uděláte si tento úkon svépomocí. Zběžně si přečtete návod a vložíte směle CD s novým software do přístroje. Po chvíli „chroustání“ je vše hotovo. Ale bohužel, ne zcela vždy! A právě okolnostem poškození přístroje během upgrade věnujeme následující řádky.

Výpadek elektrického proudu

Spoléháte-li na to, že výpadek proudu u vás ani nepamatujete, věřte, že Murphyho zákony fungují dokonale. Například váš soused, elektrikář-samouk, se zrovna ve stejném čase chystá svou novou, podomácku zhotovenou sekačkou na trávu vyhodit proud v celém bloku. Dokonce to nemusí být ani výpadek, který byste zaznamenali, stačí kritický pokles napětí na několik milisekund. A neštěstí je tady!

Řešením je samozřejmě připojení přehrávače k záložnímu zdroji UPS. Ten však není vždy k dispozici. Občas se také někomu zdá, že přístroj už dlouho nereaguje, a rozhodne se to vyřešit vyrváním zástrčky z elektrické sítě…no co, chybami se člověk přece učí.

Vadné médium nebo porušený soubor s firmware

Přehrávače naštěstí většinou kontrolují integritu dat (kontrolní součet) a raději, než by dovolily nahrát porušený soubor, vypíší hlášku „unknown disk“. Není to však stoprocentní a je lepší neškudlit a použít kvalitní CD-R médium. Doporučuji také zapnout v Neru volbu „zkontrolovat zapsaná data“.

Neodborně modifikovaná verze firmware

Jak už jsme si řekli dříve, na internetu se často dají stáhnout neoficiální a neotestované verze firmware, které někdo podomácku upravil, aby vylepšil vlastnosti přístroje. Většina lidí, která se tomu věnuje, ví, co dělá. Je to bezpečné, ale můžete natrefit i na verzi, která váš přístroj usmrtí jako kapsle s kyanidem. Nejlépe je proto využívat verze, které již někdo před vámi úspěšně vyzkoušel. Ověřte také, že soubor je určen skutečně pro váš přístroj, protože může dojít k záměně za firmware pro podobný model jiného výrobce, a to většinou (bez úprav vždy) neprojde.

Všechny možnosti mají přitom jedno společné. Nedá se na ně uplatňovat záruční reklamace (pokud se samozřejmě nerozhodnete servis oklamat, což vám nemusí vždy vyjít). Přehrávač jste si totiž zničili sami a je všeobecně známo, že upgrade doma děláte na vlastní nebezpečí.

„Kolo se nám polámalo“

Pokud k něčemu takovému dojde, přehrávač zpravidla nevykazuje žádné další známky života (nebo vás neustále pouze vesele vítá svým “hello“ na displeji) a bez servisního zásahu se již nedá zprovoznit. Bohužel servisy se často snaží zákazníkovi namluvit, že oprava je složitá, že by se musel vypreparovat čip s flash pamětí nebo vyměnit celá základní deska, což by vše bylo velmi nákladné a nesmyslné. Tohle vám budou tvrdit pouze v servisech, kde ještě podobnou opravu nedělali.

Existuje jedno řešení, které ale vyžaduje jisté technické znalosti a dovednosti. Protože se jedná o zásah do odkrytovaného přístroje, neměl by se do toho pouštět nikdo, kdo nemá alespoň všeobecné elektrotechnické vzdělání. Zařízení musí být jistý čas pod napětím a při neopatrném zacházení hrozí úraz elektrickým proudem! Máte-li sebemenší pochybnosti o svých schopnostech, svěřte opravu raději specializovanému servisu. Finančně vás to vyjde podobě jako investice do stavby vlastního servisního kabelu (200-300 Kč).

Tak jdeme na to

Postup, který budeme nyní popisovat, lze použít s drobnými odchylkami na všechny DivX DVD přehrávače postavené na čipu Mediatek 1389xx. Používá ho například Philips 720SA, H&B 3220/3255, Yamada DVX 6600/6700, Xoro HSD 400 pro, Sigmatek XM-400 pro atd.

V levém spodním rohu základní desky jsou čtyři piny sériového rozhraní

Po otevření „pacienta“ lokalizujeme základní desku s procesorem MTK. V jeho blízkosti se nachází paměť typu flash. Tu budeme muset přepsat. K tomu slouží servisní sériové rozhraní vyvedené v rohu desky. Pokud máte štěstí, výrobce nešetřil a naletoval tam konektor, v opačném případě si budete muset osvojit ovládání trafopájky nebo prokázat, že máte ještě pevnou ruku.

Potřebný hardware

Servisní kanál se připojuje k počítači pomocí speciálního sériového kabelu. Kromě konektorů (s tím na desce by měl být kompatibilní standardní konektor z audiokáblíku k CD-ROM, jen musíte doplnit čtvrtou dutinku) a kabelu je potřeba už jen pár kondenzátorů a běžný sériový konvertor MAX3232, nebo levnější varianta MAX232. Stejnou stavbu mají i datové kabely k některém mobilním telefonům Nokia, Siemens a Panasonic (možná i jiným). Můžete však při troše smůly zničit několik datových kabelů, než narazíte na ten pravý.

 

Schéma s MAX3232 * složitější schéma s MAX232

Schémata zapojení se podle použití jednotlivých verzí sériového obvodu MAX samozřejmě liší. Jednodušší je použít čip MAX3232, který si vystačí už jen s několika součástkami a je napájen z rozhraní přehrávače (3,3 V). Je ale dražší (cca 140 Kč) a hůř se shání. MAX232 sice seženete prakticky kdekoliv za nějakých 45 korun, ale budete potřebovat další součástky, a tedy i tištěný obvod, který se dá u první verze úplně oželet (i když výsledek pak vypadá dost hrůzostrašně).

Tento obvod je napájen ze sériového portu RS232 počítače (ten má však 5 V, proto ty další součástky pro korekci napětí). Přesný popis sestavování kabelu doufám není nutný, schéma je celkem jasné. Navíc bych se do toho nerad pouštěl, protože moje elektrotechnická erudice má mnoho znatelných trhlin.

Software

Pro „přeflashování“ paměti budete potřebovat utilitu MTKTools ve verzi 1.29 (pozor, existuje novější verze, která nefunguje,…ale ta by měla být také už opravena) a správnou verzi řídícího firmware. Zmiňovanou utilitu, stejně jako spoustu dalších, naprogramoval MaBreaker a najdete ji na jeho stránkách. MTK Tools kromě nahrávání firmware do přístroje jej přirozeně umí také z přístroje “vytáhnout“. To poslouží k zálohování starého firmware (nebo v servisu k vyvrácení vaší báchorky o tom, že z ničeho nic přestalo DVD fungovat).

Flash!

Máte tedy již vše potřebné a nezbývá než propojit přehrávač s PC a provést opravu. Na základní desce je nutné zcela správné propojení vývodů z kabelu (+3,3V, Tx, Rx a GND u MAX3232). Máte-li na desce konektor, je to hračka. Pokud jsou tam jen dírky, do kterých se jednotlivé kabely dají mírně zasunout a ukotvit, je to horší, ale tu chvilku to lze při troše dobré vůle udržet pevnou rukou.

Nejhorší případ je, když jsou dírky zalité cínem, pak nezbývá, než dráty opatrně přichytit pájkou. Konektor RS232 připojíme do některého z volných COM portů, zapneme DVD přehrávač, aby byla deska napájena, a pustíme MTK Tools. Nejdřív je potřeba vybrat správný COM port a načíst firmware, který chceme nahrát.

To je vše, stačí pouze zmáčknout tlačítko Upgrade a doufat, že program rozpozná flash paměť přehrávače a začnou nabíhat procenta překopírovaných dat. Celý proces trvá pár minut, a jakmile vám ohlásí úspěšné ukončení, vypněte přehrávač, opatrně odstraňte kabel a znovu jej zapněte. Měl by být zase v plné síle a zdravý jako před nehodou.

Pár slov na závěr

Doufám, že vám byl článek při oživovacích pokusech alespoň trochu platný. Pokud ne, tak navštivte stránky úpravce firmware MTZ, kde najdete podobný návod s detailními obrázky zapojení atd. A na závěr připojuji ještě jedno konkrétní poděkování kolegovi Richardu Santlerovi za jeho pomoc při konstrukci kabelu. Díky patří také všem lidem, kteří se aktivně a přitom nezištně zabývají problematikou přehrávačů s čipem MTK13xx.

Diskuze (48) Další článek: Směrnice o softwarových patentech zamítnuta

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,