Facebook | Očkování | Fake News

Nepište na Facebook, že zpochybňujete vakcíny – může vám zablokovat účet

Provozovatel největší sociální sítě Facebook hodlá ostřeji bojovat proti dezinformacím a konspiračním teoriím týkajícím se očkování. Doplnil proto článek, ve kterém vysvětluje, jak hodlá zajistit lepší informovanost svých uživatelů a omezit nepravdivá tvrzení, jež se v rámci sítě velmi snadno a rychle šíří.

Nová pravidla Facebook konzultoval s předními autoritami – mimo jiné například se Světovou zdravotnickou organizací (World Health Organization). Týkat se budou nejen modré sociální sítě, ale též Instagramu, jež spadá pod Facebook od roku 2012.

O čem se nesmí mluvit

„Dnes rozšiřujeme naše úsilí o odstranění nepravdivých tvrzení na Facebooku a Instagramu o onemocnění covid-19, vakcínách proti této nemoci a očkování obecně,“ uvádí viceprezident Guy Rosen v doplnění příspěvku z poloviny dubna loňského roku.

Seznam nepravdivých tvrzení, která budou odstraňována, se rozrůstá o následující položky:

  • covid-19 je uměle vytvořený,
  • vakcíny nejsou účinné při prevenci onemocnění, před kterým mají chránit,
  • je bezpečnější prodělat nemoc než dostat vakcínu,
  • vakcíny jsou toxické, nebezpečné nebo způsobují autismus.

Nejedná se zdaleka o první omezení, týkající se pandemie nového koronaviru. Facebook má v oficiální nápovědě celou stránku Aktualizace a ochrana v rámci zásad týkajících se onemocnění COVID-19, kde podrobně specifikuje, jaký obsah může odstranit.

Nová pravidla platí hned

„Tyto zásady začneme prosazovat okamžitě, se zvláštním zaměřením na stránky, skupiny a účty, jež tato pravidla porušují, a v následujících týdnech budeme naše prosazování dále rozšiřovat.“ uvádí Facebook s tím, že kdo se dopustí opakovaného porušení, riskuje zablokování účtu.

Změny se však netýkají jen publikace příspěvků – několik novinek se promítne do vyhledávání na obou platformách. „Když lidé hledají na Facebooku obsah související s vakcínami nebo COVID-19, prosazujeme relevantní, směrodatné výsledky a zdroje třetích stran, abychom poskytli odborné informace o očkování.“

Na Instagramu se kromě zobrazování oficiálních zdrojů ve výsledcích vyhledávání v příštích týdnech ztíží možnost vyhledání účtů, které odrazují od očkování. Lze předpokládat, že s přibýváním dalších dezinformací a nepravd budou postupně přidávána i nová zakázaná témata.

Diskuze (120) Další článek: Vesmírné zprávy: Koncem roku bychom se měli dočkat první čistě civilní pilotované kosmické mise

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Očkování, COVID-19, Aktualizace, Fake News, Instagram, Hoaxy, Vakcinace, Autismus, Vakcína, Onemocnění, Zaměření, Zablokování účtu, Guy Rosen, Nepravdivé tvrzení, Účet, COVID, Nemoc25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Pokud jsou hry vaší opravdovou vášní, pak není 29 tisíc korun za tu nejdůležitější část až tak moc. Současně jde o cenu, kdy máte právo být nároční na kvalitu a dodatečnou výbavu. Splní to AOC?

Jiří Kuruc
Články z ComputeruMonitoryTesty