Neomezený satelitní internet 2Mbps za 250 Kč měsíčně!

Představte si 2Mbps rychlé připojení k internetu, za které neplatíte více než 500 Kč měsíčně. Žádné další poplatky, žádné omezení kapacitou či dobou připojení, žádné dráty... ano, internet, o kterém je řeč, je totiž bezdrátový. Dovolte, abych vám představil jednosměrný satelitní internet!
 

Europe Online Entertainment Box

Co k němu potřebujete? Postačí vám obyčejná satelitní parabola (doporučený průměr je nejméně 60 cm) s univerzálním digitálním LNB. Tento set se dá obyčejně sehnat do částky 1500 Kč, můžete však klidně použít parabolu např. z digitálního paketu UPC Direct. Nyní přichází hlavní investice za 2390 Kč, což je balíček Europe Online Entertainment Box, v jehož útrobách naleznete kvalitní DVB kartu Technisat SkyStar2 do slotu PCI, 2 CD s příslušnými ovladači a programy, jednoduchý manuál a přístupový kód s PINem, který vám zajistí předplatné zdarma až do 15. října 2002. Stačí tedy zapojit koaxiální kabel z paraboly do jediného možné vstupu karty a vydat se vzhůru za rychlým připojením!

Instalace programů

Samotná instalace probíhá docela rychle – vaše Windows naleznou kartu okamžitě po startu počítače, ovladač se natáhne z vloženého disku (od verze CD 1.6 již SkyStar2 funguje i pod operačním systémem Windows XP) a záhy se provádí instalace potřebného softwaru: DVB služby EuropeOnLine, Kencast Fazzt spolu s Two-Fish dekodérem, SkyBooster, aplikace EuroTV a instalační balíček eLert. Po několika restartech jste připraveni stahovat obrovské množství dat, které vám připojení přes EON přináší. Předtím je ale nutné kartu aktivovat přes internet (vaše stávající připojení k internetu je totiž nezbytnou nutností!) a z klientského centra www.europeonline.net si stáhnout unikátní registrační klíč pro aplikaci Fazzt, jinak vám do počítače z orbitu žádná data nepotečou.


Download Centre

Nyní jste připraveni „přijímat“ internet. Připojení k EON totiž v rámci předplatného z balíčku není takové, jak si zřejmě všichni představujete. Základním principem je totiž vyslání vašeho požadavku na stažení souboru (přes stávající připojení, např. přes modem) a server EON vám vrátí soubor s příponou .FZA, která aplikaci Fazzt určuje, kdy a jaký soubor bude stahován. Poté se již můžete odpojit a čekat, až k vám soubor dorazí. První možností využití takového datového přenosu (rychlosti 2Mbps) je výběr dat z Download Centre, které se nachází na klientském serveru www.europeonline.net – zde si z rozsáhlé nabídky volně šiřitelných filmů, her, aplikací či hudby vyberte požadovaný soubor, dojde ke stažení .FZA souboru a vy se dovíte, kdy proběhne samotný přenos dat ze satelitu. Je ovšem nutno počítat s prodlevou, která při vysokém počtu evropských uživatelů může činit řádově hodiny. Nejpozději do 24 hodin ale budete mít stoprocentně soubory ve vašem PC. Druhou užitečnou funkcí Download Centre je seznam dat, které se budou během dne vysílat. Stačí si tedy zvolit požadované soubory (třeba z těch, které se budou „vysílat“ v nejbližší hodině) a můžete si být jistí, že vám do počítače dorazí velmi brzy.

File Fetch

Nyní se dostáváme k těžišti celé služby Europe Online, což je File Fetch. Pomocí této internetové stránky si sami vložíte libovolné soubory z internetu (HTTP či FTP protokol na portu 21), server soubory časem nahraje do vaší cache (max. 700 MB) a jakmile je můžete začít stahovat (na což máte 3 dny, poté dojde k výmazu souborů z cache), kliknete na ikonu satelitu, stáhnete .FZA soubor s plánovaným časem „vysílání“. Takto lze s přehledem stahovat data z většiny českých serverů (natažení do cache trvá od minulého týdne již jen několik minut!), s neprůchodnými servery, které běžně stahujete pevnou linkou rychlostí 16 kB/s, si i EON server poradí, musíte mu však na to nechat poměrně dlouhou dobu (řádově hodiny). Pak již stačí naplánovat vysílání souborů a čekat (k vysílání dochází vždy v nejbližších 24 hodinách – u souborů do 100 MB se je to pak dokonce v nejbližších hodinách). Pro někoho možná neúnosnou podmínkou bude tedy nutnost mít zapnutý počítač po celou dobu (pokud čas vysílání minete, máte ještě více než dva dny na další pokusy, poté dojde k výmazu souborů).

EON File Fetch Manager

Téměř stoprocentní využití připojení k EON se však skrývá až pod volně šiřitelným programem EON File Fetch Manager (EON FFM) amatérských tvůrců. Tato šikovná utilita slouží především jako správce „fetchovaných“ souborů – pomocí ní si tedy zadáváte skupinu souborů, které chcete nahrát na server, zároveň ji pak využijete k zasílání požadavků o jejich samotné vysílání, a to vše bez toho, abyste museli neustále navštěvovat a proklikávat stránku www.europeonline.net. Největší výhodou však je možnost příjmu sdílených downloadů – po povolení této funkce a vložení hesla k chatu a nalogování (to musí proběhnout při připojení k internetu, poté se můžete odpojit) vám během několika hodin přijdou stovky informací o souborech, které v dohledné době „poběží“ přes sdílené downloady. Pokud od této chvíle necháte počítač zapnutý (a přijímané soubory nefiltrujete), během několika hodin vám na pevném disku přibudou gigabajty dat, které si vyžádali ostatní uživatelé sítě EON. Musím ovšem přiznat, že téměř veškerá data ze sdílených downloadů tvoří warez (a to především díky naprosté anonymitě). Pro zajímavost – před dvěma týdny podle stránek, které shromažďují informace o vysílaných souborech, zde běžel např. čerstvý Warcraft III, neoficiální Service Pack pro Windows XP, hra Grand Prix 4, film Spiderman, beta verze hry Unreal Tournament 2003, nové album Jany Kirschner, nebo dokonce DivX Obecná škola či Divoké včely! Tuto funkci možná někteří z vás využijete, nesmíte však zapomenout na nelegálnost používání „kradených“ autorských děl... Jak jsem již dříve naznačil, rychlost stahování 2Mbps odpovídá zhruba 20 GB nefiltrovaných dat denně – chce to tedy velký harddisk, pevné nervy (některé rozdělené archívy RAR totiž chodí i několik dní) a neustále zapnutý počítač, aby vám nic důležitého neuniklo.

Další aplikace

I přes toto nejmasivnější využití balíčku Europe Online Entertainment Box jsou zde další možnosti. Jedním z nich je již zmíněný eLert (jehož „síť“ je základem pro automatické zasílání oznámení o vysílání souborů). Původním záměrem této služby je ale offline příjem e-mailů ve zkrácené podobě (tedy pouze datum, odesílatel a předmět). Sám tuto službu nevyužívám, jelikož mám něco podobného na mobilním telefonu. Dalším důležitým prvkem je možnost sledování satelitní televize pomocí nainstalovaného programu EuroTV. K dispozici máte desítky digitálních televizních a rozhlasových stanic, které jsou vysílány volně na družici Astra. EuroTV nezahrnuje funkci nahrávání (ta, stejně jako např. dekódování některých zakódovaných programů, je obsažena na starší, ale mnohem dražší kartě SkyStar1, která se zase nehodí pro příjem internetu). Existuje však první amatérský přehrávač, který už funkci „record“ obsahuje – jedná se o vynikající DVB Viewer, který se neustále vyvíjí a je kompletně česky! Je tedy otázkou času, kdy přijde na řadu přehrávání kódovaných kanálů (což je ovšem podle některých uživatelů spíše vědecko-fantastická záležitost)... Kvalita obrazu se skutečně blíží DVD a přestože nemá karta hardwarový MPEG dekodér, na mém PC (AthlonXP 1700+, GeForce3 Ti200) běželo vše naprosto plynule bez jakéhokoli zatížení. Obrovskou nevýhodou je nemožnost současného sledování digitální TV a příjmu dat (ty jsou totiž vysílány na jiných frekvencích). Určitou alternativou tak může být MediaThek samotného Europe Online, které v rámci datového přenosu nabízí unicastové vysílání (např. pro Media Player z Windows) některých svých programů (specializovaný bezplatný filmový, hudební, herní kanál, nebo placené MTV Live a erotika). Europe Online také v nejbližších týdnech spustí Video-on-Demand (platíte za jednorázové shlédnutí nových filmů). Kvalita je dostačující, zvuk je většinou stereo, ale lze zapnout i AC3.

SkyBooster – „živý internet“

Pakliže vám celou dobu chyběl prvek přímého internetu, kdy požadavek zašlete přes stávající (modemové) připojení a odpověď se vrátí ze satelitu, je tady určitá možnost. Ve spolupráci s firmou Plenexis nabízí Europe Online službu SkyBooster, která vám zmíněný „živý“ internet umožní s rychlostí až 768kbps. Odezva je ovšem velmi vysoká, poplatky taktéž (vychází na 1,17 Kč za minutu, přičemž jde pouze o doprovodné připojení ke stávajícímu!). Takto lze ovšem provozovat klasické peer-to-peer aplikace na bázi Napsteru.

Casablanca

Prakticky „odpoutáním“ od Europe Online může být alternativa v podobě projektu Casablanca, který má na svědomí samotný SES – provozovatel družic Astra. Pomocí něj (napojením na jinou frekvenci než EON, takže opět nemůžete současně přijímat data) se vám do počítače „vysílají“ kompletní verze nejoblíbenějších světových WWW stránek. Sám jsem Casablancu zatím nezkoušel, takže nevím, do jaké míry ji lze využívat.

Co bude po 15. říjnu?

Na tuto otázku by většina uživatelů ráda znala odpověď. Kolovaly totiž fámy, že EON je těsně před krachem, proto za zbytkové ceny prodává balíčky EON Box s předplatným do 15. října (do této doby jsou totiž zaplaceny transpordéry) a poté služba i firma skončí činnost. Přímo z firmy www.isat.cz, která nám kartu poskytla, jsem dostal odpověď, že společnost Europe Online nedávno změnila vlastníka a má dostatek financí na zaplacení fungování transpordérů po 15. říjnu 2002. Podle nejčerstvějších informací bude tedy roční předplatné služby po uplynutí této doby činit pouze 2990 (což je zhruba 250 Kč za měsíc!) – to je však cena bez karty, kterou získáte právě v „současném“ balíčku.

Ano nebo ne?

Pokud byste rádi stahovali gigabajty dat z internetu, a současné připojení (nebo stav vaší peněženky) vám to neumožňuje, určitě byste měli EON Box zvážit. Ušetříte tím např. za CD s demoverzemi, které si navíc stáhnete mnohem dřív. A to ani nemluvím o warezu, který většina z vás (bohužel nelegálně) jistě ráda využije. Hledáte-li internet v pravém slova smyslu, můžete zkusit SkyBooster nebo jiný druh připojení. Pro mě je ovšem Europe Online jednoznačným favoritem!

Pokud si EON Box pořídíte, jistě se vám bude hodit podrobný návod s nastavením karty, ovladačů i softwaru tak, aby vám všechno běželo tak, jak jsem v předchozích odstavcích popsal (právě poměrně složité nastavování a konfigurace je kamenem úrazu nespokojených uživatelů nebo těch, kteří satelitní internet či sdílené downloady vůbec „nerozjeli“). Tento dvoudílný článek naleznete na našem serveru v nejbližších dnech!
 

Diskuze (206) Další článek: První ovladače pro Matrox Parhelia ke stažení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,