Neoficiální benchmarky Pentia 4

Na The Register se objevily předběžné výsledky benchmarků Pentia 4 v porovnání s dosud nejrychlejším procesorem - 1.1GHz AMD Thunderbirdem. Výsledky vás možná překvapí (Eagle: mě ani ne...). Pro objektivitu je nutné ovšem poznamenat, že se jedná o předběžné a neoficiální výsledky, tudíž je nutné brát je se solidní rezervou.

Intel chce svůj nový procesor oficiálně uvést až koncem října. Možná se divíte, proč tak pozdě, obzvlášť teď, když jsou Intelácké procesory na trhu, řekněme... hmm, ne zrovna nejvýkonnější. Odpověď je ale jasná, Intel potřebuje zcela novou architekturu pořádně vyladit a Pentiu 4 "nadělit" nějaký ten nový stepping (to samé platí pro čipset Tehama).

Stejně jsou ale tyto testy velice zajímavé, protože výkon se většinou s novou revizí nezmění (nebo jen málo). Tyto revize většinou slouží pouze ke zlepšení kompatibility a stability.

Testy byly provedeny mezi AMD Athlon (Thunderbird) 1.1GHz a Intel Pentium 4 1.4GHz pod operačním systémem Windows 98 Second Edition. Oba procesory měly k dispozici 128MB RAM a grafickou kartu NVidia NV15 (GeForce 2 GTS) s Detonator 3 drivery verze 6.14. Tyto informace jsou sami o sobě dosti strohé, obzvlášť co se týče pamětí. Předpokládám, že Pentium 4 bylo vybaveno pamětmi RDRAM PC-800 (1.6GB/s) a Thunderbird 133MHz SDR SDRAM (1 GB/s) na čipové sadě VIA KT133. O timingu pamětí tu není také ani slovo :-(.

Výsledky jsou zde:

  Intel Pentium 4
1.4 GHz
AMD Athlon
1.1 GHz
Business Winstone 99
30.5
34.8
SysMark 2000
180
206
Business Graphics 99
337
513
HighEnd Graphics 99
964
1406
3D WinBench 2000
115
107
3D Mark 2000
6285
5764
Quake 3 High Quality
92.6
90.9
Quake 3 Normal
194.8
148.9
Business Disk 99
21400
22300
CPU Mark 32
84
97
FPU Mark
4790
6010

Pěkné, pěkné ...zdá se, že Intel byl přistižen trochu v nedbalkách (možná, že ne zcela vlastní vinou). Na první pohled to totiž vypadá, jako kdyby Pentium 4 za Thunderbirdem dost pokulhávalo (a nezapomeňte na rozdíl rychlostí těchto procesorů). Markantní je to především ve výkonu FPU, kde má Thunderbird naprostou převahu - dnešní Copperminy se v této oblasti také moc chlubit nemohou. Jediným benchmarkem, který vybočuje z řady, je Quake 3 Arena. Tady bych to ale spíš odhadl na větší propustnost RDRAM... Co dodat? Zajímavé bude teprve porovnání finálního P4 s Thunderbirdem a DDR SDRAM.

Poznámka šéfredaktora: I když se jedná o neoficiální test (pokud vím, tak Intel všem komu poskytnul nový procesor, striktně zakázal jakékoliv benchmarky - a zejména jejich publikaci), rozhodli jsme se ho zveřejnit (tuto zprávu také přetiskly téměř mnohé význačné HW servisy na Internetu). Osobně si navíc myslím, že není důvod čekat s nákupem procesoru na P4 (na trhu je i dnes dost výkonných CPU) - i když finální verze P4 může ještě překvapit...

P.S. Už vidím ty zvonící telefony na marketingovém oddělení Intelu.

Autor: Eagle

Váš názor Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Windows, NEO, Eagle, Jasná odpověď, Quake, Winston, Pentium, Naprostá většina, První pohled, Diva


Určitě si přečtěte

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku