Neoficiálně pod pokličku: nVidia na PCI Express do konce roku

NV35 je v obchodech, o NV40 se už něco málo ví a další kódová označení grafických čipů NV36, NV36X, NV41, NV43 a NV45 ukážeme teď.
Na německém serveru Hard Tecs 4U se objevil pohled na plán uvádění nových grafických procesorů od NVidie. Ačkoli se jedná o neoficiální zdroj a mapa se může podle potřeby ještě upravovat, i tak je to zajímavý pohled na to co můžeme čekat.

V současné době je mezi nejrychlejšími kartami ATI a NVidia jen malý rozdíl, proto pochopitelně nikdo neusíná na vavřínech a vývoj pokračuje na plné obrátky v obou táborech. V omezeném množství již letos před Vánocemi a ve větší míře příští rok by měla přijít NV40 s novou architekturou, u které je slibován až dvojnásobný výkon proti současné NV35. NV40 přitom bude poslední grafikou určenou pro AGP 8x, dál se již budou uvádět grafické karty jen pro novou sběrnici PCI Express.

Plány při tradičním rozdělení na tři segmenty - Nadšenci (drahá špičková řešení), Výkon (dostatečně silná řešení), Masovka (levné karty pro každého) - vypadají následovně:

  AGP 8x AGP 8x a PCI Express PCI Express
Nadšenci NV35 NV40 NV45
  V prodeji přelom roku 2003/2004 polovina roku 2004
Výkon NV36 NV36X NV41
  Půlka roku 2003 přelom roku 2003/2004 polovina roku 2004
Masovka     NV43 – NV42
      polovina roku 2004

V této tabulce je skutečně novou kartou v podstatě jen NV40. NV36 bude zřejmě v duchu NVidie NV35 s upraveným taktováním a jiným chladičem. NV36X pak bude první kartou pro PCI Express zatímco NV40 využije ještě AGP 8X.

Až příští rok přijde řada variant NV40 v provedení PCI Express, přičemž NV45 bude o něco lepší a NV41, NV 42 a NV43 naopak o něco nižší.

Z této záplavy kódových označení je zřejmě nejzajímavějším postřehem přechod na sběrnici PCI Express, která se teprve musí na trhu dostatečně rozšířit. Pokud NVidia podle těchto plánů pojede, příští rok si již žádnou novinku od NVidie do AGP slotu nevložíte.

Diskuze (14) Další článek: Sun představil svou vylepšenou verzi P2P protokolu

Témata článku: NEO, Příští rok, Nadšenec, Express, PCI, Nvidia, PCI Express, Levné řešení


Určitě si přečtěte

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

** Celý notebook včetně displeje se vejde pod 9 mm ** Výkon stačí pro kancelář, ale porazí ho stroje za třetinu ceny ** Ještě tenčí než předchozí generace, ale už ne tolik kompromisů

Tomáš Holčík | 34

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání