Neoficiálně pod pokličku: nVidia na PCI Express do konce roku

NV35 je v obchodech, o NV40 se už něco málo ví a další kódová označení grafických čipů NV36, NV36X, NV41, NV43 a NV45 ukážeme teď.
Na německém serveru Hard Tecs 4U se objevil pohled na plán uvádění nových grafických procesorů od NVidie. Ačkoli se jedná o neoficiální zdroj a mapa se může podle potřeby ještě upravovat, i tak je to zajímavý pohled na to co můžeme čekat.

V současné době je mezi nejrychlejšími kartami ATI a NVidia jen malý rozdíl, proto pochopitelně nikdo neusíná na vavřínech a vývoj pokračuje na plné obrátky v obou táborech. V omezeném množství již letos před Vánocemi a ve větší míře příští rok by měla přijít NV40 s novou architekturou, u které je slibován až dvojnásobný výkon proti současné NV35. NV40 přitom bude poslední grafikou určenou pro AGP 8x, dál se již budou uvádět grafické karty jen pro novou sběrnici PCI Express.

Plány při tradičním rozdělení na tři segmenty - Nadšenci (drahá špičková řešení), Výkon (dostatečně silná řešení), Masovka (levné karty pro každého) - vypadají následovně:

  AGP 8x AGP 8x a PCI Express PCI Express
Nadšenci NV35 NV40 NV45
  V prodeji přelom roku 2003/2004 polovina roku 2004
Výkon NV36 NV36X NV41
  Půlka roku 2003 přelom roku 2003/2004 polovina roku 2004
Masovka     NV43 – NV42
      polovina roku 2004

V této tabulce je skutečně novou kartou v podstatě jen NV40. NV36 bude zřejmě v duchu NVidie NV35 s upraveným taktováním a jiným chladičem. NV36X pak bude první kartou pro PCI Express zatímco NV40 využije ještě AGP 8X.

Až příští rok přijde řada variant NV40 v provedení PCI Express, přičemž NV45 bude o něco lepší a NV41, NV 42 a NV43 naopak o něco nižší.

Z této záplavy kódových označení je zřejmě nejzajímavějším postřehem přechod na sběrnici PCI Express, která se teprve musí na trhu dostatečně rozšířit. Pokud NVidia podle těchto plánů pojede, příští rok si již žádnou novinku od NVidie do AGP slotu nevložíte.

Diskuze (14) Další článek: Sun představil svou vylepšenou verzi P2P protokolu

Témata článku: NEO, Nvidia, PCI Express, Příští rok, Express, PCI, Levné řešení, Nadšenec


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?