Neoficiálně pod pokličku: nVidia na PCI Express do konce roku

NV35 je v obchodech, o NV40 se už něco málo ví a další kódová označení grafických čipů NV36, NV36X, NV41, NV43 a NV45 ukážeme teď.
Na německém serveru Hard Tecs 4U se objevil pohled na plán uvádění nových grafických procesorů od NVidie. Ačkoli se jedná o neoficiální zdroj a mapa se může podle potřeby ještě upravovat, i tak je to zajímavý pohled na to co můžeme čekat.

V současné době je mezi nejrychlejšími kartami ATI a NVidia jen malý rozdíl, proto pochopitelně nikdo neusíná na vavřínech a vývoj pokračuje na plné obrátky v obou táborech. V omezeném množství již letos před Vánocemi a ve větší míře příští rok by měla přijít NV40 s novou architekturou, u které je slibován až dvojnásobný výkon proti současné NV35. NV40 přitom bude poslední grafikou určenou pro AGP 8x, dál se již budou uvádět grafické karty jen pro novou sběrnici PCI Express.

Plány při tradičním rozdělení na tři segmenty - Nadšenci (drahá špičková řešení), Výkon (dostatečně silná řešení), Masovka (levné karty pro každého) - vypadají následovně:

  AGP 8x AGP 8x a PCI Express PCI Express
Nadšenci NV35 NV40 NV45
  V prodeji přelom roku 2003/2004 polovina roku 2004
Výkon NV36 NV36X NV41
  Půlka roku 2003 přelom roku 2003/2004 polovina roku 2004
Masovka     NV43 – NV42
      polovina roku 2004

V této tabulce je skutečně novou kartou v podstatě jen NV40. NV36 bude zřejmě v duchu NVidie NV35 s upraveným taktováním a jiným chladičem. NV36X pak bude první kartou pro PCI Express zatímco NV40 využije ještě AGP 8X.

Až příští rok přijde řada variant NV40 v provedení PCI Express, přičemž NV45 bude o něco lepší a NV41, NV 42 a NV43 naopak o něco nižší.

Z této záplavy kódových označení je zřejmě nejzajímavějším postřehem přechod na sběrnici PCI Express, která se teprve musí na trhu dostatečně rozšířit. Pokud NVidia podle těchto plánů pojede, příští rok si již žádnou novinku od NVidie do AGP slotu nevložíte.

Diskuze (14) Další článek: Sun představil svou vylepšenou verzi P2P protokolu

Témata článku: NEO, Příští rok, Nvidia, Express, PCI, PCI Express, Nadšenec, Levné řešení


Určitě si přečtěte

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů