Neodkazujte na nás, aneb Konec hypertextu

Dallaské noviny The Morning News zakazují odkazovat na své články. Proč? Údajně, aby ochránily čtenáře před zmatením. Pravý důvod ale zřejmě tkví v tom, že přímo odkázaní čtenáři míjí reklamu na titulní straně.

Právník Avi S. Adelman požaduje po serverech, které odkazují na články jím zastupovaných dallaských novin  The Morning News, aby ve shodě s podmínkami užívání website odkazovaly pouze na titulní stranu zpravodajského serveru. Odkazování do hlubin online novin a časopisů se rozmáhá zároveň se zvyšující se oblibou weblogů (Weblog je cosi jako “lodní deník” internetového surfera.). Provozovatelům online médií kvůli vyššímu počtu odkazů vedoucích přímo na články utíkají příjmy z reklamy na titulní straně serveru a jiných jeho částech. Právní ochrana před hloubkovým odkazováním je i v USA nemožná poté, kdy předloni federální soud potvrdil, že odkazování neporušuje autorské právo. (The New York Times)

Problém s odkazováním přímo na články je podobný, jako když hlava rodiny v neděli po obědě vyšle svou nezletilou ratolest do hospůdky na rohu pro džbánek piva a dítěti odpočítá peníze do posledního halíře. Potomek tak míjí všechna lákadla ulice (nejtěžší je minout cukrárnu), koupí, proč je vyslán a vrací se zpět. I kdyby hostinský právě vyhlásil “happy hours” a nabízel kdovíjaké lahůdky, dítě odchází domů jen se džbánkem naplněným pivem.

Titulní strana je výloha novin, jako uzenář dává do výlohy prasečí hlavu s citrónem v zubech, noviny na titulní straně vystavují své nejlepší zboží. Kdo jde kolem, určitě nemůže odolat. Přímé odkazování na stránky ale online média připravuje o čtenáře, kteří by se mohli do výlohy podívat a nechat se zlákat. Slavné weblogy jsou osou zájmu mnohých uživatelů Internetu, kteří se každý den mohou s jistotou vrátit na svůj oblíbený weblog a odkliknout odkaz na zaručeně kvalitní informace o svém koníčku, zábavě nebo podnikání. Pro čtenáře je to výhodné, pro online noviny, které jsou živé především z reklamy a z toho, co prostřednictvím svého webu prodají, ale přímé odkazování znamená pohromu.

Adelman vyhrožuje, že bude obsah článků znepřístupňovat – a to by mohlo být opravdovou zkázou pro weblogy. Už dnes se třeba nemáte možnost jednoduše odkázat na stránky z archivu MF Dnes nebo Práva, protože jsou na webu po vyhledání ukládány do cache (jako ostatně všechny texty v systému Newton IT). Ukládání internetového obsahu do dočasné paměti není nikterak složité a výkon dnešních počítačů takový postup umožňuje použít i u velmi navštěvovaných serverů, aniž by čtenář zpozoroval zpomalení odezvy.

Zásadní problém je v tom, že noviny jsou na webu obvykle přístupné zadarmo. Servery, které svůj obsah zpoplatňují se zatím weblogům bránit nehodlají. Proč také, když weblogy jim zcela zdarma zajišťují přísun čtenářů, kteří podpořeni názorem uznávaného editora weblogu nebudou dlouho obracet dolar v kapse, než s ním za obsah zaplatí. Nechci sýčkovat, ale opravdu je možné, že dříve nebo později budu nucen odkazy na další informace na začátku svých článků směřovat místo na cílové stránky jen na titulní stranu webu. Co pak? K čemu bude hypertext bez hloubkových odkazů?

Diskuze (28) Další článek: Ceny pamětí strmě klesají

Témata článku: NEO, Happy, Navštěvované médium, Odkaz vedoucích, Podmínka užívání, Konec, Hypertext, Newton, Právní ochrana, Citrón, Hype


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky