USB | USB-C | Téma Živě

Není USB jako USB: Vyznejte se ve zmatku kolem konektorů a standardů

USB mělo být jednotné univerzální rozhraní, kterým se mohou připojovat periferie k počítačům, telefonům a jiným zařízením. Jenže s vývojem se tato myšlenka poněkud zvrtla a dnes už není USB jako USB.

USB typu C je pouze tvar konektoru

Tak předně máme několik typů konektorů. Novodobým standardem je konektor typu USB typu C (dále jen USB-C), který je malý a oboustranný. Ale na počítačích nebo USB nabíječkách najdete častěji velké ploché USB typu A a na telefonech či drobné elektronice stále panuje konektor Micro USB. Na tiskárnách či NASech bývá k vidění USB typu B a na starších telefonech můžete narazit na konektor Mini USB.

Klepněte pro větší obrázek
Různé tvary USB konektoru

Možná si říkáte, že když je USB-C nejnovější, tak bude i nejrychlejší, co se týče přenosu dat i nabíjení. Jenže tvar konektoru není zárukou toho, že podporuje nejnovější standardy samotného rozhraní USB. A s těmi standardy je to ještě složitější než s těmi konektory.

Konektor USB-C není zárukou toho, že podporuje alespoň standard USB 3.1, může totiž fungovat i se starším USB 2.0, jenže naopak může být i konektorem pro velmi pokročilé rozhraní Thunderbolt 3. To je protokol Intelu, který využívá totožný konektor USB-C, nicméně díky samostatnému řadiči nabízí rychlost až 40 Gb/s.

A pak tu máme ještě rozšířené možnosti a vedle USB protokolu může rozhraní zároveň nabídnout přenos video a audio signálu prostřednictvím standardů DisplayPort, HDMI či jiných. Nebo se dá přes USB nabíjet a ani to není úplně jednoduché. Základní USB zvládne výkon jen 5W, ale nejnovější standard označovaný jako Power Delivery zvládne až 100 W a může tak napájet i notebooky.

Označování? Ještě větší guláš

Aby toho nebylo málo, liší se nejen tvary konektorů a standardy rozhraní, ale rozdíly jsou i v provedení propojovacích kabelů. Abyste z USB-C dostali maximum přenosové rychlosti, obraz a možnost napájení plným výkonem, potřebujete i odpovídající kabel.

Pokud tedy čekáte od USB rozhraní něco víc, pečlivě si prostudujte parametry daného zařízení, zda požadované funkce vůbec podporuje, a pořiďte si kabel odpovídající kvality. U konektorů zpravidla najdete nápovědu v podobě malých piktogramů, zda podporují rychlé nabíjení, rychlejší přenos dat či přenos obrazu.

Pořádek v USB by měla udělat organizace USB-IF, která sdružuje výrobce elektroniky a určuje standardy tohoto rozhraní. Jenže zatím v tom dělá spíš ještě větší zmatek. Třeba když teď naposledy vydala specifikaci rozhraní USB 3.2, přidala k tomu ještě tři třídy označované Gen 1, Gen 2 a Gen 2×2, do čehož se ale motají ještě starší označení USB 3.0, 3.1 a 3.1 gen 1 nebo 3.1 gen 2 a ty se s těmi novými standardy různě překrývají.

Když se do toho ponoříte, tak zjistíte, že organizace USB-IF má jistou snahu udělat v označování pořádek. Ale stejným třídám dává dva různé názvy a jakoby si neuvědomovala, že na trhu ještě dlouho zůstanou i starší výrobky s původním označením. Bylo by pro všechny jednodušší zavést označování například USB 3.3, 3.4, 3.5 a tak dále s tím, že čím vyšší číslo, tím větší rychlost. Ale ne. Nově se USB standardy označují takto:

USB 3.2 Gen 1

  • Rychlost: 5 Gb/s
  • Marketingové označení SuperSpeed USB
  • Odpovídá: USB 3.0 či USB 3.1 Gen 1

USB 3.2 Gen 2

  • Rychlost 10 Gb/s
  • Marketingové označení: SuperSpeed USB 10 Gbps
  • Odpovídá: USB 3.1 Gen 2

USB 3.2 Gen 2x2

  • Rychlost: 20 Gb/s
  • Marketingové označení: SuperSpeed USB 20Gbps

Spásu přinese až USB 4

Větší pořádek by do USB měl přinést až připravovaný standard USB 4. Ten bude vycházet z technologie Thunderbolt a už bude zárukou konektoru USB-C, přenosové rychlosti 40 Gb/s, podpory přenosu obrazu a také nabíjení výkonem až 100 W. Když někde uvidíte napsáno USB 4, budete mít jistotu, že toto všechno bude podporováno a že tvar konektoru bude USB-C. Konečně odpadne studování, co daný konektor či kabel konkrétně zvládne.

Jenže než se nasadí a ustálí standard USB 4, bude to ještě pár let trvat. Do té doby se musíme poprat s aktuálním zmatkem. Standardizován byl teprve letos a s praktickým nasazením v zařízeních počítejte nejdříve v roce 2020, kdy to ale bude stále jen příplatková exkluzivita.

Diskuze (16) Další článek: Dobré vědět: Co to je dopplerův jev a proč si ho nemusíme spojovat jen se zvukem

Témata článku: Video, Intel, USB, USB-C, Téma Živě, DisplayPort, HDMI, Thunderbolt, USB-IF, Tvar, Rozhraní, Gen, Standard, Konektor, Mini USB, Power Delivery, Marketingové označení, SuperSpeed USB, Zmatek, Rychlost, Micro USB


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 77

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

** Let Virgin Atlantic z Los Angeles do Londýna vzbudil rozruch ** Dle webu na sledování leteckého provozu překonal rychlost zvuku ** Skutečnost je ale trochu jiná, neboť všechno je relativní

Karel Kilián | 22

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 229

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 37