Není expert jako expert

Dnes už nejde o to, aby se vadný výrobek nedostal na trh. Dnes jde o to, aby vůbec nebyl vyroben. To se sice krásně řekne, ale jak má být takového cíle dosaženo?

Tento článek vyšel v časopise Computer 17/01 dne 30. srpna 2001

Oldřich Kříž

Dnes už nejde o to, aby se vadný výrobek nedostal na trh. Dnes jde o to, aby vůbec nebyl vyroben. To se sice krásně řekne, ale jak má být takového cíle dosaženo? V době počítačů to však už není nepřekonatelný problém. Zvláště když existuje software, který přímo řízení kvality podporuje. A takovým je určitě program QC.Expert 2.5, který jsme dostali na redakční stůl k posouzení.

Důvěřuj, ale prověřuj

Jde o interaktivní statistický systém pro analýzu dat. Je určen pro všechna pracoviště, kde je třeba vyhodnocovat provozní, laboratorní, technická i ekonomická data, a pracoviště akreditovaná podle ISO norem.

Program pracuje v prostředí Windows s využitím menu, nástrojových lišt a dialogových panelů. Po spuštění se otevřou tři okna: Data, Protokol a Grafy.

Co s daty?

Lze je vkládat přímo z klávesnice, častěji jistě otevřeme soubor ve vlastním formátu VTS, ale také ve formátu XLS, TXT či ODBC. Data lze přímo v programu upravit, jsou zde k dispozici blokové operace, výpočty pomocí vložených vzorců, používání schránky. Import a export je pohodlný díky použitému tabulkovému kalkulátoru. Používat lze jak číselné, tak textové a časové formáty.

Klepněte pro větší obrázek

Textový výstup k provedené analýze se automaticky generuje v okně Protokol. Má podobu tabulky, kterou je možné exportovat do libovolného prostředí nebo tisknout. Důležité informace jsou zvýrazněny, např. výsledky statistických testů jsou zobrazeny červeně. Do textu lze zasahovat, podle potřeby jej upravit nebo zformátovat.

Úplné informace o datech poskytuje velké množství diagnostických grafů a diagramů, zobrazených v okně Grafy. Data nebo skupiny dat můžete selektivně označovat a každou analýzu je pak možné provést pouze pro takto zvolenou část dat. Grafy lze exportovat ve formátu BMP nebo WMF.

Modularita systému

Program je vybaven řadou modulů, z nichž některé přímo podporují statistické řízení jakosti. V předvýrobní etapě je to zejména Analýza rozptylu. Ve výrobní etapě potom Optimalizace parametrů ztrátové funkce či Paretova analýza. Ve výrobě budou určitě nepostradatelné klasické Shewhartovy regulační diagramy, doplněné intervalovými odhady indexů způsobilosti. V režimu „on-line diagram“ lze nastavit pravidelnou aktualizaci diagramu x-průměr nebo x-individual v reálném čase. Moderní regulační diagramy CUSUM, EWMA i Hotellingův diagram pro vícerozměrná data mají dnes už také široké uplatnění. V povýrobní etapě se asi nevyhneme přejímacím kontrolám měřením i srovnáváním, které nám s využitím pravděpodobnosti pomohou rozhodovat o přijetí či odmítnutí dodávky.

A co dále?

Řada dalších modulů, které řízení kvality podporují nepřímo, dělají z „Experta“ slušný statistický balík. Patří mezi ně Základní statistika, která obsahuje řadu klasických i robustních technik, Korelace vyjadřující míru lineární závislosti mezi proměnnými, Transformace slouží pro analýzu asymetrických rozdělení, Simulace slouží ke generování dat s danými vlastnostmi a analýze nejistot a dále např. Regresní a vícerozměrná analýza. Program ve verzi QCE 2.5PRO potom představuje vylepšení o další moduly, jako je Lineární regrese, Nelineární regrese či Vícerozměrná analýza. Pokud ale budete chtít podrobnější informace, doporučuji navštívit stránky www.trilobyte.cz.

+ malé nároky na konfiguraci
+ komplet český produkt včetně podpory (dokumentace a kurzy)
+ automatická analýza na pozadí a distribuce výsledků v intranetu
nepodporuje přímý import DBF
grafické výstupy nelze přímo editovat
statistický program QC.Expert 2.5
Zdroj: TriloByte, Pardubice
Telefon: (040) 66 15 725
Cena: 35 700 Kč vč. DPH
Záruka: 1 roky
doporučená konfigurace:
PC 486 nebo Pentium, Windows 95/98/NT, 2000, 32 MB paměti, 20 MB na pevném disku

Diskuze (1) Další článek: Práce na čipsetech pro Itanium se přesunuje z HP do Intelu

Témata článku: Software, Windows, Základní statistika, Automatická analýza, Etapa, Jak, Nen, Široké uplatnění, Nepostradatelná funkce


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5