Dezinformace

Nenechte se napálit. Přehled služeb, které pomohou odhalit dezinformace

Současná doba přináší dezinformační válku na mnoha frontách a rozhodně není lehké se v ní orientovat. Lehce až těžce zkreslenými výroky, obrázky nebo videi na nás útočí politici, média, marketéři, ale mnohdy i naši blízcí, kteří sdílejí různé nesmysly kolující internetem.

Chcete-li jim (nebo jen sami sobě) dokázat, že na nádraží skutečně nepřijel vlak obskládaný uprchlíky a že Rusové nezačali válčit proto, aby ukrajinské děti měly v České republice vstup do zoo zdarma, zkuste jejich zprávy vyvracet třeba díky ověřeným údajům na stránkách www.manipulatori.cz.

Hlavní činností tohoto publicistického webu je kontrola faktů. Jeho redaktoři a spolupracovníci se snaží vyvracet hoaxy a jiné dezinformace nebo ověřovat výroky politiků i dalších veřejných činitelů. Na webu najdete také upozornění na podvody, jako jsou falešné soutěže, podvodné eshopy nebo produkty.

Klepněte pro větší obrázek

Portál se zároveň snaží dezinformační scénu monitorovat a upozorňuje na konkrétní lidi, kteří vědomě a programově dezinformace šíří. K dispozici máte rovněž několik návodů, jak dezinformacím čelit, nebo rubriku Lexikon, která je průběžně aktualizovaným souborem faktických hesel a slouží jako slovníček s vysvětlením důležitých pojmů, i rozcestník, který vás odkáže na články k vyhledávanému tématu. Web v neposlední řadě zkoumá také historii ve vztahu k dezinformacím a manipulativnímu chování.

Diskuze (26) Další článek: Nejrychlejší nabíječka elektromobilů doplní za necelé tři minuty energii na 100 kilometrů

Témata článku: Internet, Web, Články z Computeru, Válka, Ukrajina, Slovensko, Sisyfos, Dezinformace, WWW, Český klub, Obrázek, Lexikon, Výrok, Ministerstvo vnitra, Uprchlíci, Propaganda, Projekt, Česká republika, CentrumSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vyhledávejte jako expert. Duckduckgo nebo Tineye zvládnou i to, na co je Google krátký

Vyhledávejte jako expert. Duckduckgo nebo Tineye zvládnou i to, na co je Google krátký

Vyhledávat lze na internetu i pokročilejším způsobem než jen zadáním fráze. Nejenže se dostanete ke kýžené informaci či materiálu mnohem snadněji, ale najdete i to, co byste jinak nenašli.

Antonín Trčálek
VyhledávačeGoogle
Původní Stalker se dočká remasteru z rukou fanoušků. Jeden z moderů pracuje na nové verzi
Michal Maliarov
GalerieModifikace
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě