Dezinformace

Nenechte se napálit. Přehled služeb, které pomohou odhalit dezinformace

Současná doba přináší dezinformační válku na mnoha frontách a rozhodně není lehké se v ní orientovat. Lehce až těžce zkreslenými výroky, obrázky nebo videi na nás útočí politici, média, marketéři, ale mnohdy i naši blízcí, kteří sdílejí různé nesmysly kolující internetem.

Chcete-li jim (nebo jen sami sobě) dokázat, že na nádraží skutečně nepřijel vlak obskládaný uprchlíky a že Rusové nezačali válčit proto, aby ukrajinské děti měly v České republice vstup do zoo zdarma, zkuste jejich zprávy vyvracet třeba díky ověřeným údajům na stránkách www.manipulatori.cz.

Hlavní činností tohoto publicistického webu je kontrola faktů. Jeho redaktoři a spolupracovníci se snaží vyvracet hoaxy a jiné dezinformace nebo ověřovat výroky politiků i dalších veřejných činitelů. Na webu najdete také upozornění na podvody, jako jsou falešné soutěže, podvodné eshopy nebo produkty.

image.png

Portál se zároveň snaží dezinformační scénu monitorovat a upozorňuje na konkrétní lidi, kteří vědomě a programově dezinformace šíří. K dispozici máte rovněž několik návodů, jak dezinformacím čelit, nebo rubriku Lexikon, která je průběžně aktualizovaným souborem faktických hesel a slouží jako slovníček s vysvětlením důležitých pojmů, i rozcestník, který vás odkáže na články k vyhledávanému tématu. Web v neposlední řadě zkoumá také historii ve vztahu k dezinformacím a manipulativnímu chování.

Diskuze (22) Další článek: Nejrychlejší nabíječka elektromobilů doplní za necelé tři minuty energii na 100 kilometrů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,