Současná doba přináší dezinformační válku na mnoha frontách a rozhodně není lehké se v ní orientovat. Lehce až těžce zkreslenými výroky, obrázky nebo videi na nás útočí politici, média, marketéři, ale mnohdy i naši blízcí, kteří sdílejí různé nesmysly kolující internetem.
Chcete-li jim (nebo jen sami sobě) dokázat, že na nádraží skutečně nepřijel vlak obskládaný uprchlíky a že Rusové nezačali válčit proto, aby ukrajinské děti měly v České republice vstup do zoo zdarma, zkuste jejich zprávy vyvracet třeba díky ověřeným údajům na stránkách www.manipulatori.cz.
Hlavní činností tohoto publicistického webu je kontrola faktů. Jeho redaktoři a spolupracovníci se snaží vyvracet hoaxy a jiné dezinformace nebo ověřovat výroky politiků i dalších veřejných činitelů. Na webu najdete také upozornění na podvody, jako jsou falešné soutěže, podvodné eshopy nebo produkty.

Portál se zároveň snaží dezinformační scénu monitorovat a upozorňuje na konkrétní lidi, kteří vědomě a programově dezinformace šíří. K dispozici máte rovněž několik návodů, jak dezinformacím čelit, nebo rubriku Lexikon, která je průběžně aktualizovaným souborem faktických hesel a slouží jako slovníček s vysvětlením důležitých pojmů, i rozcestník, který vás odkáže na články k vyhledávanému tématu. Web v neposlední řadě zkoumá také historii ve vztahu k dezinformacím a manipulativnímu chování.
České weby bojující s dezinformacemi
Ověřováním pravdivosti výroků politiků se zabývá platforma www.demagog.cz. Projekt v rámci analýz hodnotí výhradně faktické výroky nebo prohlášení politiků, které podrobuje dalšímu zkoumání.

Jedním z nejčastějších nešvarů, který se na internetu vyskytuje, je šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, tzv. hoaxů. Pokud hodláte dál šířit e-mail o tom, že se při doplňování benzínu můžete škrábnout o jehlu infikovanou HIV důmyslně nastraženou v tankovací pistoli, raději si ověřte pravdivost informace na webu www.hoax.cz.
Světem také stále ještě hýbe pandemie covidu. Návod, jak nenaletět v přemíře informací z této oblasti, je dostupný na covid.gov.cz/situace/hoaxy.
Další weby, které vám pomohou nepodlehnout manipulaci a ověřit si fakta, najdete také třeba na adresách www.hatefree.cz nebo hlidacipes.org.
Zahraniční weby zaměřené na dezinformace
Mezinárodní stránky bojující zejména s nepravdivými informacemi o událostech na Ukrajině a ruskou propagandou najdete na www.stopfake.org. Bojovat s falešnými zprávami a propagandou se snaží i sousední Slovensko. Dělá tak kupříkladu prostřednictvím webů infosecurity.sk nebo konspiratori.sk.

Zajímavá je rovněž stránka evropského projektu bojujícího s dezinformacemi na www.euvsdisinfo.eu. Mimo jiné si tam můžete otestovat, jak dokážete různým manipulacím čelit.
Stránky upozorňující na nesmyslné informace a poskytující návod, jak se proti nim bránit, jsou třeba www.politifact.com, www.factcheck.org, www.snopes.com nebo www.truthorfiction.com.
Praktický nástroj máte k dispozici na webu fotoforensics.com. Pomůže vám zjistit, zda byla nějaká fotografie upravována v grafických programech. Lze ji jednoduše nahrát prostřednictvím webové adresy nebo přímo z počítače.
Další zajímavé weby
Především na různé nesmyslné a neověřené vědecké studie reaguje Český klub skeptiků Sisyfos, který se na webu www.sisyfos.cz snaží vyvracet mýty například z oblasti alternativní medicíny, ufologie nebo numerologie a racionálně vysvětlovat některé jevy z těchto oblastí.

Velice užitečným nástrojem radícím, jak nenaletět manipulátorům v internetovém světě, je Surfařův průvodce po internetu, který najdete na zvolsi.info. Web pomáhá uživatelům orientovat se v obrovském množství informací dostupných na internetu tak, aby se člověk nestal třeba nechtěným nástrojem něčí propagandy.
Řada důležitých informací je soustředěných také na stránkách vládního Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na www.mvcr.cz/cthh. Pracovníci ministerstva vnitra na něm uveřejňují aktuální analýzy a upozorňují na hrozby spojené nejen s informační válkou. Aktuálně se tam dočtete například o manipulacích ze strany kremelské propagandistickéh a dezinformační scény.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium