Dezinformace

Nenechte se napálit. Přehled služeb, které pomohou odhalit dezinformace

Současná doba přináší dezinformační válku na mnoha frontách a rozhodně není lehké se v ní orientovat. Lehce až těžce zkreslenými výroky, obrázky nebo videi na nás útočí politici, média, marketéři, ale mnohdy i naši blízcí, kteří sdílejí různé nesmysly kolující internetem.

Chcete-li jim (nebo jen sami sobě) dokázat, že na nádraží skutečně nepřijel vlak obskládaný uprchlíky a že Rusové nezačali válčit proto, aby ukrajinské děti měly v České republice vstup do zoo zdarma, zkuste jejich zprávy vyvracet třeba díky ověřeným údajům na stránkách www.manipulatori.cz.

Hlavní činností tohoto publicistického webu je kontrola faktů. Jeho redaktoři a spolupracovníci se snaží vyvracet hoaxy a jiné dezinformace nebo ověřovat výroky politiků i dalších veřejných činitelů. Na webu najdete také upozornění na podvody, jako jsou falešné soutěže, podvodné eshopy nebo produkty.

Klepněte pro větší obrázek

Portál se zároveň snaží dezinformační scénu monitorovat a upozorňuje na konkrétní lidi, kteří vědomě a programově dezinformace šíří. K dispozici máte rovněž několik návodů, jak dezinformacím čelit, nebo rubriku Lexikon, která je průběžně aktualizovaným souborem faktických hesel a slouží jako slovníček s vysvětlením důležitých pojmů, i rozcestník, který vás odkáže na články k vyhledávanému tématu. Web v neposlední řadě zkoumá také historii ve vztahu k dezinformacím a manipulativnímu chování.

Diskuze (26) Další článek: Nejrychlejší nabíječka elektromobilů doplní za necelé tři minuty energii na 100 kilometrů

Témata článku: Internet, Web, Články z Computeru, Válka, Ukrajina, Slovensko, Sisyfos, Dezinformace, WWW, Česká republika, Propaganda, Český klub, Lexikon, Ministerstvo vnitra, Výrok, Obrázek, Projekt, Uprchlíci, CentrumSrovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View