Souhlasím s Jakubem.Mě se například zase stalo, že jsem při stavbě fotovoltaické elektrárny narazil na problém s měřením. Na trhu není měřák, který by snesl alespoň 450 VDC, byl napájený přímo z panelů a měl datovou linku. Tak jsem koupil z Ali D69, který splňuje první dvě kritéria, dekódoval komunikaci mezi procesorem a display driverem. Tu odposlouchávám a zasílám v JSON na MQTT.Natočil jsem to a hodil na YouTube a Facebook.A tak se mi zrodil malý business, přestože to nikdy záměr nebyl. Momentálně k tomu dodělávám cloudovou aplikaci pro ty, co nemají a nechtějí Home Assistant (těch je nejvíce).Samozřejmě jsem tomu ale obětoval raketu času a třeba když na dovolené programuješ, přítelkyně je nasraná 🤣.
Jo, a to se to člověku pak programuje s radostí, když je to komplet jeho, co? B-] Mám taky malý programovací byznys, prodávám svůj malý specializovaný sw... nejlepší jsou občas maily, když mi píšou lidi, jak jsou z toho nadšení a jak jim to pomohlo.
Jo, kutění je dobré... ušetřilo mi to již statisíce... výstavba sádrokartonového podkroví, výstavba terasy, servis motorky, servis auta... zrovna teď laminátuju blatníky, páč byly prožrané rzí. Je to pohoda, relax.. a těším se, až to nastříkám barvou, že to bude vypadat parádně. V servisu by si za to řekli überraketu.Platím samozřejmě svým časem, ale líbí se mi pocit, že se pak něco naučím a příště už žádného řemeslníka nepotřebuji. Navíc tu práci můžu udělat, když se mi zrovna chce a mám čas... a ne když se řemeslník laskavě uráčí.
Bohuzel clovek nesmi byt linej, nesmi mit leve ruce a taky ten cas i kdyz to je vetsinou spojeno jako vymluva pri lenosti 😃
Zjistil jsem, že u drobných prací typu výměna oleje/svíček, založení kalhot, výměna baterky v hodinkách.... je fakt lepší to dělat sám, protože když sečtu čas na to, než to dopravím k řemeslníkovi a zase zpátky, tak to prostě i časově vychází líp zvládnout to svépomocí. Nemluvě o tom, když člověk narazí na ichtyla, pro kterého jsou zákazníci otravný hmyz.... to to pak stojí i zkaženou náladu.
nejlepší je koupit prumernou meteostanici treba nejakou Hama a obe casti lcd i senzor predelat na trafo do zasuvky, tim se obrovsky zvysi spolehlivost a pouzitelnost meteostanice :) staci uni zdroj z kauflandu a nemusite se o to starat už nikdy
Jako že venkovní senzor na drátové napájení?Jo, ona to byla ironie ... tak jo ...
K čemu je to dobré? Jako starý meteorolog se divím.
Počítám, že se na tom dobře předvádějí koncepty bastlení... proto pořád samé meteostanice. Taky nevím, jaký to má smysl - mně stačí klasický teploměr na balkoně.
z teploměru nestále lezou nějaká, relativně zajímavá data. navíc se na tom nechá vyzkoušet celý řetězec od senzoru po prezentaci dat
A zatímco na teploměr stačí mrknout, o celý řetězec musíte pečovat a ládovat do něj elektřinu.
Na bastlení je meteostanice asi první věc, co člověka napadne, protože to vyžaduje mikrokontroler, senzor a pak display a/nebo úložiště dat, pokud to člověk chce jako datalogger. Pak se s tím dají dělat blbosti, jako měřit teplotu v mrazáku, zavřené kůlně, zjišťovat kolik je v troubě, když ji nastavím na 50C, pokud v ní chci něco sušit.Ne že by tyhle věci úplně k něčemu byly, ale je někdo rád zabíjí volný čas tím, že se něco učí a něco tvoří, než sezením u televize/youtube, hraním her.A jak začít s bastlením je jednoduchý. Začít a zkoušet.
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 8. 2024 10:29
Meteostanice je sama o sobe drtive vetsine lidi uplne k nicemu.Ale pokud chce nekdo bastlit & softit, tak je to fajn zadani.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.