Koronavirus | Bezpečnost

Nemocnice varují před podvodnými e-maily a SMS s výsledky testu na Covid-19

Pozor na další vlnu phishingu, která tentokrát zneužívá aktuální situace okolo pandemie Covid-19. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze varuje před zneužitím jejího jména ve falešných SMS zprávách a e-mailech, které kdosi rozesílá na tuzemská čísla.

Ještě pochybnější je pak e-mail, který se vydává za laboratoř VFN a obsahuje odkaz na údajné výsledky testu uložené na serveru s doménou vfn.cz. Ve skutečnosti však odkaz míří na doménu poltc.cz, která patří poliklinice v Tachově, a dokument VFN-Lab-vysledky-Covid-19293490.xlsm?dummy=2025101028. Odkaz už naštěstí nefunguje a míří na dokument Excelu, který obsahuje nesjpíše záškodnický skript, který do počítače stáhne nejrůznější malware.

c07c7d42-e175-4353-8ad4-611288fd73a8
V diskuzi pod příspěvkem VFN se objevila i reakce pisatele, kterému dorazil tento e-mail. Šípka ukazuje, kam skutečně míří odkaz ve zprávě.

Jak se soubor dostal na web polikliniky, zůstává otázkou. Pokud tedy odkaz vůbec kdy fungoval. Na stranu druhou, stránky vypadají dostatečně příšerně na to, abychom uvěřili, že je mohl někdo zneužít.

V každém případě, čekáte-li na výsledky testování, buďte dvojnásob obezřetní a kontrolujte odkazy, na které klepete. Zpravidla stačí prostý selský rozum.

Diskuze (5) Další článek: Čínský těžký bombardér byl přistižen s hypersonickou střelou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,