Německo volí Linux

Německé ministerstvo vnitra podepsalo smlouvu s IBM na dodávky serverů pro veřejnou správu vybavených operačním systémem Linux.
Německo volí Linux
Pochopitelně Microsoft má na svém kontě více podobných zpráv a nepřitáhl by tak takovým oznámením větší pozornost, stejně tak zůstává nadále Microsoft ve hře díky svým současným kontraktům s německými úřady. Na druhou stranu IBM pomohlo díky své síle protlačit Linux do pozice, která mu může jen pomoci.

Ministr vnitra Otto Shilly a CEO IBM Germany Erwin Staudt podepsali v pondělí smlouvu o dodávkách serverů řady eServer pro německou veřejnou správu, které budou vybavené systémem SuSE Linux. Nejedná se přitom o jednorázový krok, Otto Schilly označil tento krok jako součást celkového trendu na zvyšování bezpečnosti pomocí odstraňování monokulturních infrastruktur. Navíc Linux dává německé vládě určitou dávku nezávislosti na Microsoftu a tak lepší pozici při projednávání dalších případných nákupů. Otevřené standardy a podpora linuxových řešení i od jiných firem tak bude pokračovat a šířit se v rámci německých úřadů. Windows nadále budou jednoznačně dominovat desktopům, tam studie vypracovaná na požadavek vlády také Linux nijak netlačí, ohledně serverů však nasazení Linuxu přesvědčilo. SuSE Linux byl vybrán kvůli podpoře německého IT průmyslu. U serverů to navíc neskončí. IBM bude dle smlouvy pro vládní úřady dále budovat IT řešení na bázi otevřených standardů, spustí Open Source portál a zřídí pochopitelně i hotline.

Tímto krokem IBM potvrdila schopnost protlačit Linux na vysoké úrovni a slíznout při tom hlavní smetanu. Samotné SuSE nebo RedHat by podobné transakce dosáhli jen s obtížemi, síla IBM jim tak vyrazila trumfy z ruky, přičemž si aspoň SuSE přihřálo svou polívčičku. IBM má navíc k dispozici kompletní řešení, aby se postavila proti Microsoftu, který nabízí jen software a hardware musí domlouvat s jinými firmami. Otázkou je, nakolik v tomto rozhodnutí hrála roli nová licenční politika Microsoftu, Otto Schilly nicméně zmiňuje nižší náklady na software a správě.

Přechod na servery s Linuxem je tak pro německou vládu tak trochu trucpodnik vůči Microsoftu. Aby nepřerostl německé vládě přes hlavu, potřebuje mít proti sobě nějakou výraznější hrozbu. Německý ministr vnitra navíc nijak netvrdí, že by byly servery Microsoftu nějak méně bezpečné. Hlavním bezpečnostním rizikem je podle něj právě jednolitá infrastruktura, která může být náchylnější k řetězovému kolapsu. Serverová řešení Microsoftu budou jistě v německé administrativě i nadále

Dosavadní prosazování Linuxu na vládní úrovni v různých se neslo spíše v duchu ideových myšlenek a návrhů na zohledňování otevřeného kódu. IBM prokázalo, že v prvé řadě jde o ekonomickou nabídku a ty ideály pak mohou klidně přijít samy.

Diskuze (119) Další článek: Beta nVidia Detonatory 29.42 WHQL

Témata článku: Linux, Open source, Německo, Různá dávka, Lin, Otto, Germany, Německý ministr, Podobný krok, Případný nákup, NEM, Německý úřad, Otta


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky