Rozumné a logické řešení. Uhlí víceméně došlo. Znovuotevřít jaderky je nereálné, postavit novou by trvalo desítky let (podívejte se jen jak dlouho dostavujeme Dukovany a to stále není ani podepsaná smlouva) a navíc jaderná energie je ta nejdražší a ekonomika potřebuje energii naopak levnou.
No prave, ekonomika potrebuje energii levnou, coz jsme meli, dokud se politici nezjancili a nezacali protlacovat OZE. 😉A ktery mame rok, ze uhli vicemene doslo? Ja jen, ze pokud budeme uhli spotrebovavat soucasnym tempem, tak bez prolomeni limitu tezby mame zasobu jeste na 30-40 let. Pokud se vybodneme na limity, tak by nam uhli melo vydrzet jeste odhadem asi 150 let. Takze problem s uhlim by se resil asi kolem roku 2150, aby byla nejaka casova rezerva...
Uhli nedoslo, ale bylo politickym rozhodnutim prakticky zakazane.Jak realne vypada nemecka energeticka politika, to nazorne ukazuje tento pripad:https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/neme...47ab5f122/Udelam ze sebe Sibylu a trochu si zavestim. :) Nemci behem nasledujicich dvaceti let postavi obrovske mnozstvi plynovych elektraren, budou se utesovat tim, ze v nich jednou budou palit vodik, k tomu ale nikdy nedojde a v realu znovu zacnou brat rusky plyn na kterem si opet vypestuji zavislost. Rusove teto situace budou vyuzivat a Nemcum pekne poradne napali ceny, ktere budou jen tesne pod cenovou urovni americkeho LNG. Trubky vedouci z Ruska do Nemecka budou ve vlastnictvi Americanu, kteri si budou brat svuj desatek za kazdy preneseny m3. Nemecka ekonomika bude chradnout, nemecky prumysl prestane vicemene existovat a inteligentni Nemci se budou snazit vyemigrovat zejmena do USA, protoze teprve tam budou mit sanci prozit skutecne hodnotny zivot. Vychodni a stredni Evropa nastoupi cestu marginalizace a poslusnosti vuci carum z Moskvy a vladcum z USA, protoze v opacnem pripade plynove trubky budou uzavreny.
Názor byl 4× upraven, naposled 14. 5. 2025 07:06
"Je to pouze dočasné řešení, které má zemi pomoci překlenout období, než vymyslí způsob, jak efektivně uložit a uvolnit ohromná kvanta energie z větru, slunce a dalších nepředvídatelných OZE."Je absolutně zcestný se domnívat, že najednou se přijde z nějakým převratným řešením jak uložit takové množství energie.A pokud chtějí přechod na vodík za 10 let, tak to by už měli mít všechno vymyšlený. Pokud to stále budou vymýšlet a čekat až někdo přijde s tím jak to udělat levnější, tak se toho nikdo nedočká.U baterek do aut se také čekalo jak časem budou mnohem levnější a překvapení: Oni nejsou levnější a díky i dalším požadavkům na bezpečnost jsou auta mnohem dražší.
Ty jo, vodík. A kde ho plánují takhle ve velkém brát? Pokud vím, pro průmyslové účely se doteď většinou získával z fosilních paliv a další dostupnou metodou je z vody, ale to spotřebovává elektřinu. Pak ji zase jeho spalováním budou zpětně vyrábět? Jinak tahle metoda výroby vodíku je super pro ostrovní OZE, kde výpadky kvůli počasí nevadí, produkce se prostě počítá statisticky např. podle předpokládaného počtu slunečných dnů.
Z palivových článků?
E? Palivové články musíte naopak tím vodíkem napřed naplnit, ne? Resp. vodík nevyrábí, ale spotřebovává. A moje otázka byla, kde ho vezmou?
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 15:54
Mno realne nikde, ale ve snech asi kdekoliv. Elektrolyzou se celosvetove vyrabi necele 1% vodiku a ciste z OZE to je pak cca 0,4%. Tezko se na tom neco zmeni, protoze elektrolyzou je to velmi drahe a z OZE diky nestalosti celorocnich dodavek navic zoufale neefektivni.To jen v EU si mysli, ze poruci a bude to. 😃
No jo, ale to nejsou jen Němci nebo EU. Např. Toyota se tváří, že svojí vodíkovou technikou převálcuje veškerou bateriovou elektromobilitu. A naskakujou na to další automobilky. Tak se buďto zbláznil celý svět, nebo někde vidí schovanou nějakou zázračnou technologii získávání vodíku. Jako, umím si některé přibližně představit, akorát jsme od nich ještě sakra daleko a asi by se těžce neslučovaly s německou bezjadernou doktrínou.
Toyota se toho jeste drzi, nechce to vzdat a stale doufa, ze prorazi. Neni sama, jsou i jine pokusy, napr. vodikove vlaky... ale tam se vsude pocita s odpadnim vodikem z prumyslu, tedy levnym zdrojem trvale vyroby. V tom je ale zasadni rozdil. EU pocita se zelenym vodikem, ktery se navic bude vyrabet v dobe prebytku... a to je proste nesmysl.Jenze i u tech vodikovych vlaku z toho bylo v Nemecku fiasko, protoze doslo k odstavce fabriky a najednou zdroj vodiku zmizel a na trat museli zase potupne vratit diesel. Ted z hlavy nevim na jake to bylo trati, ale dalo by se to dohledat...
Jo, je to sranda. Ale mozna politici znaji budoucnost a proto nyni pocitaji s navstevou mimozemske civilizace. Da se totiz predpokladat, ze mimozemska civilizace, ktera by nas dokazala navstivit, bude mit tuto technologii zvladnutou.
V zimě ve špičkách, když nefouká a nesvítí, jede Německo až 80 procent produkce z uhlí. Němci nedělají malé chyby.
Nejde o to že by zrovna němci nedělaly malé chyby. Jde o to že centrální plánovač nedělá malé chyby. Být v německu energetika řešena volnotržně a centrální plánovač do toho nezasahoval, tak by rozhodně z rozmaru plánovače nikdo nezavřel všechny jaderky.To stejné se ale může stát v celé EU která je centrálním plánovačem který skrze různé nástroje, včetně regulací, dotací,... plánuje celou ekonomiku a a pak se chyby projeví na celé plánované oblasti, tedy EU.Samozřejmě se to týká i USA (jako nedávnou chybu vidím cla), ruska a číny. Ani jeden z nich není čistě volnotržní a tedy odolný proti chybám centrálního plánovače, mají jen různé míry centrálního plánování a až ve zbytku je trh.
Ani u nas se nedelaji male chyby. Vlade se povedl mistrovsky kousek. Nejen, ze nemame notifikaci na 6. blok, ale prisli jsme i o notifikaci na 5. blok, takze se dostavba jadra odklada na neurcito... Bez notifikace totiz neni mozne podepsat smlouvu.https://oenergetice.cz/jaderne-elektr...ovat-znovu
Jinymi Nemci slovy chteji pokracovat v deindustrializaci sve zeme, v ekonomickem padu a odchodu do politicke a ekonomicke bezvyznamnosti. A casem opet nejspis upadnou do zavislosti sve zeme na Rusku - na ruskem plynu.Moderni ekonomika totiz pro svuj rozvoj nutne potrebuje spolehlivy dostatek levne energie. Obe zeme - Cina a USA tuhle evidentni skutecnost pochopily, na rozdil od zemi EU.
Názor byl 3× upraven, naposled 13. 5. 2025 06:24
Politici v EU to nemaji sanci pochopit, ti to poznaji az se problem jeste vice prohloubi a to bude bohuzel pozde. EU si stale mysli, ze bude vzorem pro ostatni svet, ale to je omyl...
EU je vzorem.....odstrasujicim vzorem, ktery ostatnim ukazuje jak se to nema delat.
Len miestnym expertom na všetko - pepíkom doplním, že 20 GW je 7% inštalovanej kapacity. A je to poistka pre prípad núdze, takže to nepôjde stále. Aby nemuseli napríklad kupovať elektrinu od pepíkov.
Názor byl 2× upraven, naposled 12. 5. 2025 23:31
Instalovaná kapacita je k prdu.Daždou síť zajímá špičková zátěž v roce a jak ji pokrýt zdroji ee.Jinak dochází k řízenému odpojování spotřebitelů. My máme max spotřebu cca 11 GW v zimě.Helmuti 85GW a to musí pokrýt stabilními zdroji. Tudíž 20GW stabilního zdroje je 1/4 špičkové zátěže. Doplnění. Velké Plynové zdroje musí být připraveny na rychlý náběh, proto se trvale vyhřívá olejový okruh, což je nemalá spotřeba. Vyjimkou jsou mikroturbíny Capstone, ale to je malý zdroj ee, tudíž by jich museli instalovat až 20000 pro 20GW.Zase to není velký zdroj ee.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 02:43
A mezitim Cina buduje nove moderni uhelne a jaderne elektrarny doslova jako na bezicim pasu.
Takhle to dopadá, když technicky nevzdělaní tupci se zeleným mozkem rozhodují o budoucnosti země ...
A tak coby, my vám elektřinu levně prodáme. Sami budeme mít drahou. Očima zákazníka není to Německo kdo to dělá špatně ale my, my máme drahou elektřinu. Proč tomu tak je ví Bůh ...
Proc by CEZ mel Nemcum prodavat elektrickou energii levne a Cechum draze? Muzete vysvetlit jakym mentalnim pochodem jste k teto nesmyslne uvaze dosel?
Nic jsem o ČEZu nepsal, pouze jsem konstatoval že máme nejdražší elektřinu. To je prostě fakt se kterým ani vy nic neuděláte. Viz např. článek z 6.5.2025 České domácnosti mají nejdražší elektřinu v Evropské unii, hlásí Eurostat:"Ceny elektřiny pro domácnosti byly v České republice i ve druhém pololetí loňského roku podle standardu kupní síly (PPS) nejvyšší z celé Evropské unie. V úterý to oznámil unijní statistický úřad Eurostat."
myslim ze je jednotnej trh cenu elektriny mame stejnou, pronajem za draty (to je dorucenei te elektriny) je drahe. A to musite rvat na politiky ti vydali vyhlasku a distributori se zachovali tak jak mohli...
...prepoctenou na kupni silu obyvatel. cena jako takova v absolutnich cislech je podobna, protoze se kupuje na celoevropske burze
Ono je to cele trochu slozitejsi. Silova cast se sice kupuje na jednotnem energetickem trhu a je diky tomu skutecne podobna (jednotlive burzy se prilis nelisi), ale pak tam vstupuji dalsi faktory, coz je dan z elektriny, DPH (u nas je 21%, coz je jedna z nejvyssich sazeb), POZE (mame take nastavenu nejvyssi moznou sazbu) a platba za distribuci (ta ma take rostouci tendenci). A nesmime zapomenout jeste na marze jednotlivych obchodniku, kde lze videt take nejake rozdily... (ale koncove obchodniky Eurostat pravdepodobne zprumeroval).To jsou ty duvody, proc jsme skoncili nekde na ctvrtem miste od konce ze 40 zemi. Po prepoctu na kupni silu je to pak uplna tragedie, tam jsme nejen nejhorsi, ale dokonce s vyraznym odstupem nejhorsi.https://www.echo24.cz/g/H4nK4/zpravy...inu-v-eu/2
Helmuti budou černí jako bota.Brzy zjistí že plyn je drahý a budou pálit uhlí s psí chlupy.Navíc im budou odcházet větrníky. Životnost větrníků je kratší.A to se vyplatí.
Za to do jadrových elektrární investovať netreba, tie sa len tak nechávajú pustené a všetko vporiadku.
Poměr ceny údržby za MW evýkonu jaderné elektrárny je bez diskusí nejnižší.Asi nevíte o větrníkovém fiasku v tomto ohledu.A to jsou navíc nestabilní zdroj ee.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 03:33
V skutočnosti nie, štát leje do jadroviek veľké peniaze, len nad tým každý pepa nemudruje. Reaktor si pepa na strechu nemontuje, aby ušetril na varení buřštgulášu na variči Eta po babke.
vy nemate uplne predtavu, kolik stoji udrba JE, ze? pardon, to nebyla otazka, to bylo konstatovani
Mno, nic levneho to samozrejme neni, ale presto je vyrobni cena ze soucasneho jadra u nas asi 0,2-0,25 Kc za kWh. Nemam tu cenu jak overit, tak musim verit tvrzeni politiku. Nicmene pokud to vychazi takto, pak to je pri zohledneni spolehlivosti dodavek z jadra naprosto uzasna cena. Na takovou cenu se nelze, pri veskere snaze o dosazeni stejne spolehlivosti dodavek z OZE, v zadnem pripade dostat.
Bez diskuzí??? No, v lepším případě, když přimhouřím všechny oči, tak srovnatelné. https://www.osel.cz/10102-jak-je-t...droju.html
Jo, to se musi fakt hodne primhourit vsechny oci, aby to vychazelo alespon trochu srovnatelne. 😃Ono je to v tom clanku hezky videt, ze u jadra se pocita "strizlivy" koeficient, ale u vetru je "optimisticky" koeficient.Pritom u jadra se bezne udava 90% a optimisticky az 95%, ale optimistickeho uz by se obtizne dosahovalo. Pokud navic u vetru vezmene konzervativnejsi hodnotu, tak bude vysledek jiny. Tahle mala zmena procent ale udela pomerne velky, asi tretinovy rozdil ve prospech jadra.Nicmene ani to jeste neni tak zasadni, protoze energetika je o stabilnich dodavkach. Takze i kdyz u vetru nechame optimistickych 30%, tak udelat z toho zdroj s kapacitnim faktorem 90% jako u jadra bude nesmirne drahe, protoze na to nam zde tak nejak chybi 60% coz musime nahradit v akumulaci a pomoci jinych zdroju. Pritom ani energii pro akumulaci nelze zapocitat tu z vetru, protoze to by sice umoznilo "vyhlazeni" dodavek, ale zaroven by se to vyrazne odecitalo z tech optimistickych 30% (i bez zapocteni ztrat pri konverzi).Ale tohle v te tabulce bohuzel uplne chybi, pritom je to pro cenove srovnani dost zasadni...Udelat z OZE stabilni zdroj je zkratka k nezaplaceni. 😃
Skoda, ze se toho prechodu na vodik nedozijeme, protoze neni sance v tomto stoleti vyresit jeho levnou "zelenou" vyrobu a soucasne levne, efektivni a bezpecne dlouhodobe skladovani ve velkem objemu. 😉
Ale ano, mit zavislou vyrobu energie na Cine (solary) a Rusku (plyn) dava nemcum smysl... stejne jako migrace lekaru a atomovych fyziku... nevim co v tom nemecku berou za matros...
Němci mají terminály na LNG z USA ...
A vozí plyn z ruska.
Jak hloupý musí být člověk, aby nechápal, že výroba solární energie je naopak jedna z mála, která není závislá na nikom. Stačí jednou vybudovat a desítky let není potřeba nic dovážet.
VYBUDOVAT. 😉LNG? Kolik se spálí cestou? Hmmmm.Alespoň něco. ČR bude mít za chvíli nedostatek el. energie až vypneme příští rok uhlí. Takže budeme nakupovat u DE. 😉
energia ano ale ty solary su z ciny
A to ich tí Číňania príjdu zobrať, keď sa naserú?
Pokud pouzivate tak rozsahlou infrastrukturu jako Nemecko, tak neustale potrebujete nahrazovat stare a vadne panely. Bez dodavek novych fotovoltaickych panelu se neobejdete.Napr. behem dvaceti let vybudujete FVE o velikosti 10 tisic panelu. Zivotnost tech panelu je 20 let. Pak pro pouhe udrzovani vasi FVE potrebujete kazdorocne nahradit zhruba 500 panelu (+ panely vadne). A ted si sam predstavte kolik novych cinskych fotovoltaickych panelu pravidelne kazdorocne potrebujete, provozujete-li miliony panelu.To same plati pro udrzbu infrastruktury vetrnych elektraren.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 5. 2025 06:39
Tie panely sa vymieňajú, lebo to výjde lacnejšie, než ich opravovať + nové majú väčší výkon. Za to, keď nemáš urán, nepôjdeš si nalámať rudu s kladivkom do Jáchymova a neuvaríš to v kuchyni.
Jasne... tak hlavne, ze novy panel spichne manzelka v kuchyni a mezi tim na sporaku uvari i novou baterku. 😉
Panely sa v číne robia, len preto, že je to lacné. Know-how tu máme. Ak by sa chcelo, do pár rokov v Nemecku stojí fabrika. A mám také tušenie, že niečo je aj v pláne.Ale ťažba a obohacovanie uránu sa tu nerobí, lebo predsa len nie sme banánová republika a ťažko by sa obhajovala morbidita s tým spojená. V banánových republikách sa to ututle.
Zato tu ale máme hromadu vyhořelého paliva... Kde že jsou ty množivého reaktory? Hmm... čína, rusko, indie... tak nic. Ostatní už a nebo ještě nejsou v provozu, pokud jsem něco nepřehlédl.https://en.wikipedia.org/wiki/Breeder_r...e_reactors
>>> Zato tu ale máme hromadu vyhořelého paliva... Kde že jsou ty množivého reaktory? Hmm... čína, rusko, indie... tak nic. Ostatní už a nebo ještě nejsou v provozu, pokud jsem něco nepřehlédl.Prezident SR, známy ako Pelerína nám dohadoval u Talianov experimentálny reaktor na vyhoreté palivo. Takže vraj bude u nás. Dúfam, že nie. Rozmýšľam, či je lepšie sa presťahovať do Austrálie, alebo stačí bunker.
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 00:48
Pokud by byla řeč jen o tvém domě, pak dejme tomu že bys měl pravdu. Když pomineme náhodná selhání a fyzická poškození.Jenže zde je řeč o státě kde potřebuješ obrovské množství panelů které se obměňují průběžně protože to cos instaloval před desetiletími ti už teď odchází,...
desitky let? 😃 Radku, doporucuji prestat brat ten nemeckej matros, leze to do inteligence...
Jak hloupý musí být člověk, aby nechápal, že výroba solární energie je realne zavisla na Cine - na cinskych vyrobcich fotovoltaickych panelu a prakticky veskerych ostatnich systemu potrebnych pro budovani a provoz FVE.Nemci totiz sami nic z toho vyrabet nedokazou.A na desitky let provozu bez udrzby a nahrazovani starych ci vadnych panelu zapomente. To je usmevne, co rikate.
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 5. 2025 06:41
Aha 😃 Dobře jsem se zasmál... Desítky let? Už vidím jak ty soláry z Číny vydrží fungovat desítky let (klesající efektivitou počítaje, úplnou smrtí konče...). Soláry jsou jen přesun ze závislosti na Rusku na závislost na Číně. Jediná cesta, která dává v Evropě smysl je postavit energetiku primárně na jaderné energii (slušný potenciál vidím ve větším využití SMR do budoucna), dál financovat výzkum jaderné fúze a zbytek pokrýt z plynu, případně těch soláru. Ale pouze jako doplněk ne na tom stavět páteř energetické sítě, to je totální nesmysl. K jaderkám se ještě sluší dodat, že dnes už existují i reaktory, které fungují na thorium místo uranu. A thoria je v přírodě zhruba 3x více než uranu.
Tak to máme štěstí, že palivo do reaktrorů roste na stromech. 😀 😀 😀 😀
Čekal jsem kdy přijde podobnej chytrej komentář.. A hele netrvalo dlouho a McMatej přiklusal 😃 Asi takhle - Evropa jakožto území chudé na nerostné bohatství jaksi nikdy nebude plně soběstačná ať už to bude jádro, plyn, soláry nebo vlastně cokoliv aktuálně dostupného, ale měli bysme volit energetické zdroje, kde máme trochu možnost si vybírat dodavatele různě po světe a kde nás výpadek na jednu sezonu nebo nějaké kolísání neohrozí na fungování. Proto je prostě pro někoho jako je Evropa jediná logická volba stavět energetický mix primárně na jádru a pouze ho doplňovat plynem a OZE. Zbavovat se v evropských podmínkách jádra je gigantickej nesmysl co se nám těžce vymstí.
Ale když tě Číňan neorodá náhradní panel, tak se nic moc nestane. Ale když nebudeš mít čím topit v jaderce....
pokud potřebuješ měnit jeden pak ok. Když se ale od kusů přesuneš k % tak jsi s panely už v problémech.Závislost na dodavatel není o tom že si to vyrobíme sami, ale o tom že chybí alternativní dodavatel. Pro paliva do JE máme alternativní dodavatele v dostatečném množství.
nesirte prosim nesmysly: pricina blackoutu ve spanelsku zatim neni znama a mimochodem Spanelsky kral prohlasil, ze OZE nebyly pricinou.
Tak určitě.
Přesně. Může za to neočekávaná klimatická anomálie v kombinaci se spotřebiteli. Prostě začlo svítit hodně slunce a nikdo nezapínal klimatizace. 🙂 Ale třeba ne. Třeba za to mohou Francouzské jaderné elektrárny.
Já teda nejsem odborník na energetickou síť. Ale není v tomhle případě možné ty soláry automaticky vyhodit? Něco na principu jističe proti přetížení, který prostě krátkodobě vyhodí OZE.V tomto případě by byla na vině spíš zastaralá infrastruktura.
Lze a to se pravdepodobne i stalo. Co jsem cetl posledni informace, tak tim doslo k rozkolisani, poklesu frekvence na 48Hz a pak to slo uz dolu cele.
jinymy slovy, problem byl zrejme v siti jako takove, resp. v jejim rizeni, ty zdroje za to pravdepodpobne nemohou
Ano i ne. Samotne zdroje za to nejspis nemohou, ale jejich mnozstvi pravdepodobne ano. Uvidime s cim prijdou vysetrovatele, doufam, ze vysledek bude bez nadechu politicke zaujatosti. Zatim bych se priklanel k teoriim mnoha odborniku. Zkusim to popsat na prikladu.Vezmeme klasickou UPS a za ni bude server. Kdyz dojde k vypadku na strane zdroje, tak UPS skokove prepne na baterie a server to ustoji, rizeni napajeni v ten moment prevezme UPS, protoze server je koncove zarizeni. Pokud tedy nedojde stava v baterkach pred obnovou napajeni, pak nasleduje shutdown, ale to je jina pisnicka. :)Jenze zde se ty zalozni zdroje nepripojuji proti koncovemu zarizeni, ale proti siti a ta sit ma ridici roli, tedy zalozni zdroj se ji musi prizpusobit. Tyto skoky pak zpusobuji rozkolisani site, coz se pochopitelne stavalo i drive, jenze sit byla tvorena pomoci tocivych stroju. Turbina ma totiz roli obrovskeho setrvacniku a tim se ziska dostatecny cas na to, aby doslo k radnemu napojeni nahradniho zdroje bez vaznejsiho rozkolisani cele site.Prozatim to tedy skutecne vypada, ze problem byl v mnozstvi OZE a jejich neschopnosti drzet stabilitu.
Kral je nahý, neboli blbý jako štoudev.
Král jen reprezentuje svůj názor. Není to odborník přes energetiku ani přenosovou soustavu. Fakt je, že v době blackoutu mělo Španělsko jen 20% stabilních zdrojů ostatní byli solary, Větrníky atd. S Francií mají jen dvě 400 kV vedení na vyrovnání sítě. To že za to mohly oze je dost pravděpodobné.
Španělská síť byla rozkolísaná už dávno před výpadkem - evidentně nezvládali řízení. Že by za to mohly OZE je už prakticky vyloučené, řeší se dlouhodobě špatná / nedostatečná strategie stabilizace sítě, chyba operátora, nebo i špatné naprogramování některých prvků.
To prave neni, protoze stabilitu site drzi samotne zdroje, takze pripojovani/odpojovani zdroje proti siti tvorene s prevahou zdroju neschopnych drzet stabilitu vede k jejimu rozkolisani. 😉
Plyn může do Německa různými cestami - dokonce i jedna trubka NordStreamu stále funguje.Do ČR plyn šel s RF přes Ukrajinu, která zavřela kohouty - takže jedině přes TurkStream (který ostřelují ukrajinské drony) a Rakousko nebo z Německa, samozřejmě za vyšší ceny.
Tak tohle rozhodnutí nám zajistí zajímavé články tady 🙂K obnovitelným zdrojům se bude hodně stavět různá akumulace a budou to zajímavý věci. Vodík a třeba velké pískové baterie. Použijí písek nevhodný pro beton a úrodnou hlínu ze stavby silnic, kterou nikdo nechce. Teda u nás ji na pole nechtěj, tak třeba to maj podobně. Popílek a haldy po těžbě uhlí by šli taky použít.AI má asi trochu pomotaný uhelný a jaderný elektrárny. Temno na obrázku odhaduju jako vliv špinavých uhelných elektráren, hlavně dokud nebyli tkaninové filtry popílku. Komín může být malá pomocná plynová elektrárna, ale spíš to bude taky inspirace velkých komínů od uhelných elektráren. Proti tomu taková fotka skutečného kontejnmentu s přetlakovýma okýnkama a vypouklým tvarem odolným proti pádu letadla by byla asi moc realistická.
A mezitim Cina buduje nove jaderne a uhelne elektrarny doslova jako na bezicim pasu, protoze Cinani jsou vybaveni vyssim prumernym IQ nez mame my Evropani a tedy na rozdil od Evropanu chapou, ze moderni ekonomika pro svuj rozvoj nutne potrebuje spolehlivy dostatek levne energie.
No jistě, že jak jinak.. Aby až zas u nich týden nezafouká a nezasvítí mohla MWh být za 1000 € jako se jim to povedlo nastartovat na podzim 2021. Jsem zvědav na koho se potom ta astronomická cena zase svede.
Samozřejmě na Rusy, Trump už je taky povolený a možná do toho vletí nejaká pandemička, ekonomická krize, státní převrat v Grónsku nebo UFO.
Věštec? Ne, zkušenosti. 😉
Tak ono to má logiku. To, co pozavírali, už jen tak nahodit nejde. Mnohem horší je ale výpadek celé generace techniků, který nelze nijak kompenzovat.Asi největší problém je ale stálý odpor veřejnosti, který je zejména v Německu velmi silný.
Ano, už si tam to zelené divadlo bez JE budují dost dlouho a nakonec to dopadne opět jako přelom 2021/2022. A jsem zvědav na koho se pak ta astronomická cena za MWh plynu a MWh elektřiny svede, nejspíš potom za to budou moct Trumpovo cla 😀
až dojde zase na to viz(2021-22) tak bych jí a těm zelenejm tupounům dal kola + dynamo a šlapat jako náhradu za tu jejich blbost
Nejhorší na tom celém divadlu je to že němci si tam hrajou na písečku jak malé děti a staví si OZE bábovičky a všichni okolo jim to financují a nikomu to vůbec nevadí.
Doporučuju jim dát kola s alternátorem, aby se nebránili že použít dynamo je už mnoho desítek let taky blbost. Dřív se používali dynama v autech, traktorech i na kolech, potom všude alternátory včetně kol.
Jo - alternátor nepotřebuje kartáčky a komutátor, přičemž žárovce je jedno, na co svítí, zda na AC = nebo DC ~ , hlavně že to má stejnou efektivní hodnotu.
"AC ~ a DC = " je správně ...
S alternátorom. Vám by som dal smolinec pod vankúš, alebo rovno poslal do Jáchymova.
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 5. 2025 23:53
Nejlepší by bylo aby se od němců všichni energeticky osamostaněli a až taková krize nastane tak na hranicích s německem odpojit vedení a neposlat jim ani jedinou kWh a nechat je v tom pořádně podusit. To by byla podívaná jak by z toho zeleného tripu najednou všichni vystřízlivěli.
Klidně jim elektřinu poslat, ale za tržní ceny. Elektřinu hodně potřebují, tak budou hodně platit. Třeba 100 euro za kWh 🙂.
oni to maji osetreny evropskym trhem/burzou elektriny, to znamena vzdycky budou platit to co mi. a pokud bude kvuli nim malo tak se to zdrazi pro vsechny...
Jenze tu stejnou cenu budeme pak platit i tady, protoze mame jednotny energeticky trh...
bohužel je to tak
dyt rikam ze ONI to maji osetreny...
Proč je podusit? Když to převážně chtěj, tak je to jejich věc, ne? Nám snad stačí jim proud prodávat za tržní ceny jestli ještě nějaký přebytek budeme mít a odpojovat se jen s ohledem na bezpečnost naší sítě. Dělat jim naschvály protože my chceme jádro nejen u nás ale i v německu je snad blbost? My taky chceme aby nám rakušani tolerovali naše jádro poblíž jejich hranic a ne aby rozhodovali za nás co my máme používat, tak co by to bylo za člověka, který by chtěl němcům škodit protože chtěj jiný elektrárny než my? My tak maximálně můžeme sledovat jak rychle a levně zvládnou dostatečnou akumulaci, hned to jistě nebude.
No, u nás veřejnost jádru taky nějak extra nakloněna není. Stávající jaderky sice nikdo zastavovat neche, ale stavba nových není na programu dne.O neoblíbenosti oboru svědčí třeba fakt, že hledání místa trvalého úložiště vyhořelého paliva se řeší jen neustálým odkládáním rozhodnutí...
Podpora stavby nových jaderek existuje. Problém jsou jenom soudy o výběrové řízení na zhotovitele.
Existuje jen podpora velkoměst typu - my vám to hodíme za humna a pokud se vám to nezdá, tak jste vidláci...
Jenze pak tu vysokou cenu budeme platit taky a vime, co bude nasledovat... naroste inflace, zvysi se ceny potravit, zbozi a sluzeb. Jenze ty ceny uz neklesnou s poklesem cen elektriny, ale zustanou zvysene trvale.
Podusit je proto že díky tomu jak si tam u sebe hrajou na OZE písečku trpí všichni okolo. Takže proto. Pokud by to nemělo vliv na nic ostatní ať se tam staví třeba na hlavu, ale za to co dělají si zaslouží aby jim to pořádně nafackovalo. Stačí se podívat co němci způsobili celé evropě v roce 21/22. A jak je možné že ty "tržní" ceny byly stejné jako tuzemské?
Co mají co Rakušani mluvit do ČR a SK jádra? Referendum o Zwentendorfu vyhráli zelení o 0,5% ...
Tak pořád jsou nejvíce průmyslová země EU a v exportech se na světě drží na třetím místě po miliardové Číně a po USA.Pokud si energii dokážou obstarat ze zahraničí, nemusí je to tak trápit.
Ono to je jedno, dulezite je proste najit vinika. 😃
Kdepak to soudruzi z NDR udelali chybu? Je to sice jejich problem, bohuzel doplacet na to budou i okolni staty...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.