Německo | Google Pay | Apple Pay

Německo přikáže otevřít Applu přístup k NFC. Třeba se na iOS dočkáme plného Google Pay

Co se týče plateb mobilním telefonem, Apple drží nad iOS pevnou ruku a nikomu nedovoluje přístup k čipu NFC. Banky a firmy tak musí využít Apple Pay, což se ale nelíbí zákonodárcům v Německu. Ti nyní schválili zákon, který přinutí cupertinskou firmu pustit k této funkci i konkurenci.

Apple již od počátku rezervuje funkci NFC čipu na iPhonech pouze na platby telefonem, přičemž neumožňuje využití jiného systému, než jeho vlastního Apple Pay. Na konkurenčním Androidu je přitom běžné, že vedle Google Pay mohou vývojáři vytvořit vlastní řešení pro platby a systém od Googlu tak vynechat.

Nyní ale v Německu došlo ke schválení aktualizace zákona proti praní špinavých peněz, který by měl vzejít v platnost začátkem příštího roku. Jeho součástí je právě část, která přikáže provozovatelům peněžní infrastruktury umožnit přístup k systému i třetí stranám za opodstatněný poplatek. Konkrétní výši ale nespecifikuje, bude tedy na provozovateli, o jakou částku si řekne.

Přijde Google Pay na iOS?

Apple pro web Reuters vyjádřil překvapení nad tím, s jakou rychlostí byla legislativa představena a schválena. Současně podotkl, že může snížit uživatelskou přívětivost a způsobit problémy týkající se ochrany dat a finančních informací.

Jakmile nařízení vzejde v platnost, lze očekávat, že Apple bude nucen změnit své systémy a je nepravděpodobné, že by vstup konkurence umožnil pouze v Německu a změna se tak nepromítla i do celého světa. Již nyní je i na iOS dostupné např. konkurenční Google Pay, slouží ale pouze pro posílání peněz mezi uživateli a je tak dostupné pouze ve vybraných státech. Nyní by ale mohlo dojít k rozšíření funkcí a tak bychom se mohli dočkat situace, kdy skrze iPhone zaplatíte v obchodě systémem od Googlu.

Reálně se pro uživatele nic moc nezmění

Příležitosti by se mohly chopit i přímo banky, které tuto možnost využívají na Androidu, byť je zde dostupné Google Pay. Učinila tak například Raiffeisenbank se svou aplikací RaiPay, za což ale sklidila vlnu kritiky od uživatelů, kteří se na sociálních sítích dožadují zavedení právě jednotného Google Pay a ne vlastního řešení.

Lze tak očekávat, že by situace na iOS byla velmi podobná a i přes otevření přístupu k NFC platbám by se pro uživatele de facto téměř nic nezměnilo, protože většina firem by raději zvolila jednotné řešení od Applu. Hlavní změnou je ale možnost volby pro firmy – již nebudou nuceny využívat systém od Applu a mohou si vytvořit vlastní. Rozhodnutí tedy, jakou cestou se vydat, bude čistě na nich a ne na rozhodnutí majitele platformy.

Jak funguje placení chytrými hodinkami Garmin a Fitbit?

Diskuze (48) Další článek: Zajímavý nápad: Z vesmírného odpadu by se mohly stavět orbitální hotely a další zařízení

Témata článku: Google, Apple, Android, Mobilní aplikace, iPhone, iOS, Německo, Politika, Peníze, Banka, Google Pay, Apple Pay, Garmin, NFC, Placení mobilem, Fitbit, Zákon, Vláda, Přístup, Platba, Raiffeisenbank


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky