Německo | Office 365 | Microsoft Teams | Soudy

Německá spolková země se snažila zbavit Microsoft Teams a Office 365, soud jí to zakázal 

Neobvyklým případem se v uplynulém roce zabýval soud ve středoněmecké spolkové zemi Hesensku. Tamní ministerstvo školství chtělo ve školách přestat používat k videokonferencím Microsoft Teams a k administrativní práci Office 365 a místo toho přejít na německý software. Soudci ale rozhodli, že to není možné. Produkty Microsoftu vyhodnotili jako lepší, německé řešení by údajně představovalo pro školáky problém.

Změna se měla týkat zhruba 2000 škol v Hesensku, ministerstvo do nich chtělo německý software začít instalovat už na začátku roku. Microsoft Teams a Office 365 (ale i další produkty od amerických firem) podle původního návrhu měly být zakázány, protože podle resortu nepracují zcela správně s ochranou dat. Německé aplikace oproti tomu daleko více ctí GDPR, argumentovalo ministerstvo. 

Tehdy v Německu, stejně jako v dalších místech světa, probíhala na mnoha školách distanční výuka kvůli zhoršené epidemiologické situaci. A všem bylo jasné, že i když se čísla nakažených začnou zlepšovat, může dojít kdykoliv k opětovnému zvratu, hesenské ministerstvo školství tak chtělo zajistit komplexní technické řešení pro dálkovou výuku na školách, po kterému bude možné v budoucnu sáhnout. 

Když se dva hádají, třetí se směje

Záměr zbavit se aplikací Microsoftu ale narazil u soudu, byť vše nejdříve probíhalo podle plánu – dodavatel nového softwaru byl vybrán na základě tendru, nové aplikace se měly začít plně používat začátkem nového školního roku. Jenže firma, která v tendru prohrála, se proti výsledkům odvolala, načež původní vítěz své řešení nedokázal obhájit před frankfurtským soudem a tendr se musel opakovat. 

Druhá veřejná soutěž ale nezvládla skončit ve stanoveném termínu a školy tak musely pokračovat v používání produktů Microsoftu. Hesensko se posléze potřetí pokusilo tendr rozjet, ale ukázalo, že zadávací dokumentace není dostatečná, nejsou v ní dostatečně popsány požadované technické specifikace softwaru do škol.

Když se toto doplnilo, zjistilo se, že původně vybrané německé řešení nedokáže utáhnout 200 tisíc školáku na videokonferenci naráz a 450 tisíc v možném maximu, čímž se dostáváme do dnešního dne. Soud ministerstvo opět napomenul a rozhodnul, že Microsoft Teams a Office 365 se musí na školách používat dál, jelikož jsou prostě lepší než německé aplikace - žádná požadavky nedokázala splnit.

Celý případ vyvolal v Hesensku relativně velké pozdvižení, místní média hovoří o frašce ze strany ministerstva školství, opozice zase o selhání procesu digitalizace. Německá země chtěla používat národní software, místo toho Microsoftu, který do řízení ani nevstupoval, zajistila soudní potvrzení, že jeho produkty fungují dobře a zvládnou celoplošné nasazení.

Diskuze (53) Další článek: Korejci objevili způsob, jak schovat malware do nepřístupné oblasti SSD. Antiviry ho tam neodhalí

Témata článku: Microsoft, Software, Microsoft Office, Německo, Office 365, Microsoft Teams, Soudy, Škola, GDPR, Spolková země, Produkt, Office, Aplikace, Software na Heureka.cz