Dark web | Policie | Německo

Němci zasahovali na dark webu – zavřeli nelegální tržiště DarkMarket s více než 500 tisíci uživateli

Dark web má celou řadu výhod, ale i nevýhod. Zatímco k výhodám patří především anonymita a svoboda, z nevýhod můžeme jmenovat například velmi dobře prosperující obchod s návykovými látkami. Na takzvaných „tržištích“ lze sehnat prakticky cokoli – počínaje léky na předpis, přes marihuanu, až po tvrdé drogy.

Přes veškerou snahu o maximální zabezpečení se represivním orgánům občas podaří úspěšný zásah. Aktuálně se jím může chlubit německá policie, která zavřela jedno z největších tržišť, na němž se prodávaly drogy, ukradené údaje o kreditních kartách, padělané peníze, anonymní SIM karty a malware.

Zavřené tržiště

Provozovatelem (či přesněji řečeno operátorem) tržiště měl být 34letý australský státní příslušník, kterého německá policie zatkla na hranicích s Dánskem. Na platformě nabízelo své zboží 2400 prodejců a zákaznickou základnu tvořilo více než půl milionu uživatelů.

Policie ve městě Oldenburg v německém Dolním Sasku „dokázala o víkendu zatknout údajného provozovatele podezřelého z provozování největšího nelegálního tržiště na dark webu na světě – DarkMarket,“ uvedli v úterním prohlášení státní zástupci.

„Vyšetřovatelům se v pondělí podařilo uzavřít tržiště a vypnout server,“ dodali s tím, že operace s mezinárodním přesahem trvala déle než měsíc. Kromě zásahu v Německu bylo také zabaveno více než dvacet serverů v Moldavsku a na Ukrajině.

Kšefty za velké peníze

Celkem bylo v rámci tržiště provedeno více než 320 tisíc transakcí. Platby (pochopitelně) probíhaly v kryptoměnách, přičemž nejčastějším platidlem byl Bitcoin a Monero. Při současných kurzech to představuje obrat v hodnotě asi 3,7 miliardy korun.

Vyšetřovatelé očekávají, že data, uložená na zabavených serverech, použijí k zahájení trestních stíhání moderátorů, prodejců a nakupujících. Zatčený Australan byl již postaven před soud, kde odmítl vypovídat a následně byl umístěn do vyšetřovací vazby.

Na vyšetřování se podílela americká FBI, Úřad pro potírání drog (DEA) a vládní agentura dohlížející na výběr daní. Spolupráce čítala policii z Austrálie, Británie, Dánska, Švýcarska, Ukrajiny a Moldavska, přičemž koordinační roli na evropském kontinentě zastával Europol.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (86) Další článek: Dron Sony Airpeak nabídne fotografům a kameramanům profesionální kvalitu obrazu

Témata článku: Internet, Web, Bezpečnost, Kryptoměny, Bitcoin, Monero, Dark web, Policie, Německo


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5