Policie | Německo | Dark web

Němci zasahovali na dark webu – zavřeli nelegální tržiště DarkMarket s více než 500 tisíci uživateli

Dark web má celou řadu výhod, ale i nevýhod. Zatímco k výhodám patří především anonymita a svoboda, z nevýhod můžeme jmenovat například velmi dobře prosperující obchod s návykovými látkami. Na takzvaných „tržištích“ lze sehnat prakticky cokoli – počínaje léky na předpis, přes marihuanu, až po tvrdé drogy.

Přes veškerou snahu o maximální zabezpečení se represivním orgánům občas podaří úspěšný zásah. Aktuálně se jím může chlubit německá policie, která zavřela jedno z největších tržišť, na němž se prodávaly drogy, ukradené údaje o kreditních kartách, padělané peníze, anonymní SIM karty a malware.

Zavřené tržiště

Provozovatelem (či přesněji řečeno operátorem) tržiště měl být 34letý australský státní příslušník, kterého německá policie zatkla na hranicích s Dánskem. Na platformě nabízelo své zboží 2400 prodejců a zákaznickou základnu tvořilo více než půl milionu uživatelů.

Policie ve městě Oldenburg v německém Dolním Sasku „dokázala o víkendu zatknout údajného provozovatele podezřelého z provozování největšího nelegálního tržiště na dark webu na světě – DarkMarket,“ uvedli v úterním prohlášení státní zástupci.

„Vyšetřovatelům se v pondělí podařilo uzavřít tržiště a vypnout server,“ dodali s tím, že operace s mezinárodním přesahem trvala déle než měsíc. Kromě zásahu v Německu bylo také zabaveno více než dvacet serverů v Moldavsku a na Ukrajině.

Kšefty za velké peníze

Celkem bylo v rámci tržiště provedeno více než 320 tisíc transakcí. Platby (pochopitelně) probíhaly v kryptoměnách, přičemž nejčastějším platidlem byl Bitcoin a Monero. Při současných kurzech to představuje obrat v hodnotě asi 3,7 miliardy korun.

Vyšetřovatelé očekávají, že data, uložená na zabavených serverech, použijí k zahájení trestních stíhání moderátorů, prodejců a nakupujících. Zatčený Australan byl již postaven před soud, kde odmítl vypovídat a následně byl umístěn do vyšetřovací vazby.

Na vyšetřování se podílela americká FBI, Úřad pro potírání drog (DEA) a vládní agentura dohlížející na výběr daní. Spolupráce čítala policii z Austrálie, Británie, Dánska, Švýcarska, Ukrajiny a Moldavska, přičemž koordinační roli na evropském kontinentě zastával Europol.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (86) Další článek: Dron Sony Airpeak nabídne fotografům a kameramanům profesionální kvalitu obrazu

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Kryptoměny, Web, Bitcoin, Monero, Policie, Německo, Dark web


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5