Bezpečnost | Google Home | Amazon Echo | Odposlech

Němci ukázali, jak se dá hlasem útočit na majitele Google Home a Amazon Alexa

Němci ukázali, jak se dá hlasem útočit na majitele Google Home a Amazon Alexa | Foto: Amazon

Inženýři z berlínské Security Research Labs na svém blogu demonstrovali zajímavý útok Smart Spies na hlasové asistenty od Amazonu a Googlu – reproduktory Echo a Home.

I když by se v ideálním světě neměl nikdo napálit a tento útok by měl být zcela neškodný, realita je jaká je a lidé dodnes podléhají i zcela pitomým pokušením ze svých poštovních e-schránek.

Takže oč se jedná? Hackeři ze SRLabs vytvořili aplikace/skilly třetí strany pro asistenty obou služeb. Jednalo se o fiktivní horoskop, který lze aktivovat třeba vyslovením „OK Google, ask My Lucky Horoscope to give me the horoscope for Taurus.“

Google Home by se poté spojil s aplikací My Lucky Horoscope, kterou si uživatel ručně aktivoval z nabídky a zeptal se ji na horoskop pro býka. Jenže namísto korektní odpovědi se z reproduktoru ozve hlášení o fiktivní chybě a vše skončí. Podívejte se na video níže.

Majitel Homu nebo Echa nad tím může jen mávnout rukou, jenže po určitém čase se reproduktor ozve znovu s tím, že je k dispozici systémová aktualizace a je třeba vyslovit heslo k účtu Googlu/Amazonu.

Demonstrace na Google Home:

Jistě, 99 % majitelů podobného zařízení si zaťuká na čelo, protože hlasoví asistenti takto nefungují a žádná věrohodná služba by něco takového po vás nikdy nechtěla, jenže to zbývající procento by své heslo dost možná opravdu vyslovilo.

Heslo, pokud by jej vůbec stroj dokázal korektně přeložit na text (speech-to-text modely jsou naučené na běžné slovníkové výrazy), by přitom neskončilo u Googlu nebo Amazonu, ale u tvůrce původní aplikace My Lucky Horoscope.

Demonstrace na Amazon Echo:

Jak je to možné? Zákeřný horoskop je totiž i přes zdánlivou pauzu stále aktivní. Jeho autoři toho docílili tak, že jej nechali ve smyčce vyslovovat nevyslovitelné znaky. Unicode jich nabízí dostatek. Hlasoví asistenti podobné znaky prostě přeskočí, jenže když jich je v řadě ohromné množství, může to zabrat desítky sekund.

Právě proto může požadavek na heslo po určité době znít relativně věrohodně – tedy pokud uživatel v mezidobí nepřeruší Google a Amazon tím, že se zeptá na něco dalšího.

Smart Spies je v každém pouze experiment, proof-of-concept, a nemáme jedinou zprávu o tom, že by někdo podobný postup zneužil ke skutečnému a hlavně úspěšnému útoku. Především ukazuje, že mají hlasoví asistenti stále prostor ke zlepšování svého bezpečnostního UX.

Diskuze (19) Další článek: V listopadu dostane Wi-Fi dalších 338 vagónů Českých drah

Témata článku: Google, Bezpečnost, Amazon, Google Home, Hacking, Heslo, Google Asistent, Amazon Echo, Alexa, Odposlech, Horoskop, Majitel, Amazon Alex, Jak, Skrze Google Duo, Google - Home, Research Lab, OK Google, Asistent, Reproduktor, SRLabs, Echo a Home, HLA40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft