Němci si koupí nový superpočítač. Budou na něm simulovat lidský mozek

  • V Německu postaví nový superpočítač s výkonem 12 PFLOPS
  • Hlavním účelem bude simulace lidského mozku
  • Počítač zabere prostor menší haly

Němci staví nový superpočítač, který by je mohl dostat opět na evropskou špičku v oboru. Bude sloužit k výzkumu mozku, respektive k pokusům o jeho simulaci.

Bude simulovat lidský mozek

Kde jsou ty doby, kdy se mohli naši západní sousedé chlubit nejrychlejším evropským superpočítačem. Dnes je jejich nejvýkonnější mašina v celosvětovém žebříčku TOP500 až na 19. místě za Švýcarskem, Itálií, Velkou Británií a také Španělskem.

Brzy by se to však mohlo změnit, superpočítačové Forschungszentrum v Jülichu si totiž u francouzského Atosu objednalo nový cluster Bull Sequana X1000 s konstrukční rychlostí až 12 PFLOPS, což by jej mohlo posunout na 9. až 10. místo.

Jen pro srovnání, nejrychlejší český superpočítač Salomon se v aktuálním žebříčku TOP500 nachází na 87. místě.

K čemu potřebují Němci takto výkonný stroj? Aby v něm mohli simulovat lidský mozek. Nový počítač se totiž zapojí do evropského Human Brain Project, který si klade za cíl pochopit procesy v jeho nitru.

Zde stojí za to připomenout, jak výkonný je vlastně lidský mozek. Ačkoliv jej nelze srovnávat s klasickým digitálním počítačem, protože oba fungují úplně jinak a lidský mozek je dokonalý paralelní stroj, přesto vědci jeho sílu odhadují na 1013 až 1025 FLOPS (1 FLOPS = 1 výpočet s reálnými čísly za sekundu).

Mohly by to tedy být desítky TFLOPS (desítky bilionů výpočtů za sekundu), ale také desítky YFLOPS (desítky kvadrilionů výpočtů za sekundu). To je poněkud velký rozptyl v odhadu, který jen dokládá, že o tom, jak mozek počítá, zatím nevíme téměř nic.

Mozek tedy může být rychlý jako vcelku běžný superpočítač, který dnes nikoho neoslní, ale stejně tak může být rychlejší než několik miliard nejvýkonnějších superpočítačových clusterů světa zapojených dohromady. Uf!

Z čeho se skládá superpočítačový cluster

Zpět ale k německé mašině. Jak vlastně takový cluster vypadá? Atos se s ním podrobně chlubí v brožuře (PDF). Cluster se skládá podle objednaného výkonu z určitého počtu buněk – cellů. A každá taková buňka z trojice kabinetů – rackových skříní.

Klepněte pro větší obrázek
Buňka clusteru Bull Sequana X1000. Skládá se výpočetního, síťového a doplňkového kabinetu – rackové skříně

Prvním kabinetem je Base compute cabinet, který obsahuje samotný výpočetní výkon. Skládá se vedle energetické a chladící jednotky z 48 výpočetních serverů – bladů, z nichž každý obsahuje až šest procesorů Intel Xeon různé architektury, anebo čtyři grafické procesory Nvidia Pascal P100 doplněné dvěma Xeony. Mimochodem, jen tento výpočetní kabinet se vším všudy váží i dvě tuny!

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace jednotlivých žiletek – bladů. Buď obsahují jen serverové procesory, anebo v kombinaci i grafické procesory od Nvidie a akcelerátory Xeon phi

Druhý kabinet se jmenuje Switch cabinet a už podle svého názvu se stará o konektivitu – propojení všech procesorů a diskových polí do jednoho celku pomocí velmi rychlé optické sítě. Moderní superpočítač clusterové konstrukce je tedy vlastně velmi rychlá síť propojující jednotlivé komponenty.

Klepněte pro větší obrázek
Switch cabinet se stará o komunikaci mezi jednotlivými součástmi clusteru

No a do třetice tu máme ještě onen doplňkový Extension compute cabinet, který dodá další výpočetní sílu.

Klepněte pro větší obrázek
Superpočítačový cluster složený z jednotlivých rackových skříní – kabinetů, které jsou propojené velmi rychlou optickou sítí

Velký superpočítačový cluster složený z podobných cellů a kabinetů pak zabere celý sál, a přestože je dneska v kurzu energeticky co nejúspornější konstrukce, superpočítače stále mají spotřebu jako leckterá továrna.

Diskuze (36) Další článek: Uber dávno nejsou jen auta, nyní experimentuje s nabídkou sdílených elektrokol

Témata článku: Hardware, Počítače, Intel, Nvidia, Wikipedia, Superpočítače, Mozek, Velká Británie, Německo, Simulace, Xeon Phi, Superpočítačový cluster, Celý sál, Nový superpočítač, Švýcarsko, Procesor, Nový počítač, Reálné číslo, Velký rozptyl, Výpočetní server, Určitý počet, Moderní superpočítač, Cluster, Počítač, Racková skříň


Určitě si přečtěte

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Goodoffer24.com Je nový eshop s licencemi a softwarovými klíči, který nabízí nejlepší ceny a rychlé dodání produktu na e-mail. Kromě licencí pro Windows 10 Pro, nabízí web také řadu špičkových produktů, jako je Xbox Live Gold membership nebo oblíbený titul – PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 83

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny