Nemáte rádi flashové reklamy? HTML5 vás nezachrání

Máte pocit, že vám Flash Player zatěžuje počítač natolik, že dopadnete jako mašina na obrázku? HTML5 vás ovšem nespasí, za chybami totiž často nestojí samotná technologie.

Jsou to necelé dva týdny, co redaktoři magazínu Ars Technica provedli test, v rámci něhož zjistili, že aktivní Flash Player v prohlížeči sníží výdrž baterie nového Macbooku Air o celou třetinu. Reakce na původní zápisek tak trošku připomínaly diskuzi pod nejedním výbušným článkem na Živě.cz, sešlo se jich tam totiž rovnou pět stovek. Tématu jsme se nakonec v podobě bleskovky věnovali i u nás na Živě.cz.

Proč se vlastně celá kauza dočkala takové čtenářské reflexe? Zatímco jedni výsledky testu brali jako jasný důkaz toho, že je Flash Player jednoduše špatná technologie, která na počítači nemá co dělat, jiní poukazovali na fakt, že redaktoři Arsu pouze objevili Ameriku.

Flashová reklama není animovaný GIF

Pravda bude někde na půli cesty. Flash Player dnes tvoří nedílnou součást webu, zadavatelé a výrobci reklam totiž využívají jeho interaktivních a animačních schopností. Jednoduše řečeno, animovaný GIF, nebo statický JPEG nedokážou ani zdaleka to, co dokáže Flash Player. A jelikož je reklama nejtypičtějším příjmem komerčních webů, je poněkud naivní předpokládat, že s případným odchodem by své návyky změnili i zadavatelé reklam. Reklama odjakživa křičí a žádá si vaši pozornost, pro křik by tedy pouze použila jiný jazyk. Třeba hojně citované technologie pod společnou hlavičkou známou jako HTML5.

Klepněte pro větší obrázek
Nebudu naivní, takto titulní stránku Živě.cz možná někteří z vás neznají

Na začátku odstavce jsem napsal, že pravda je někde na půli cesty. Ihned to vysvětlím. Flash Player skutečně spotřebovává drahocennou energii, neboť dnes zpracovává náročné úkoly. Zatímco animovaný GIF pouze v časové periodě vykresluje jednoduchý rastr a jeho animace je tedy z výpočetního hlediska triviální, jednoduchý flashový banner může přehrávat (tedy i dekódovat) náročnější internetové video, v reálném čase počítat a vykreslovat nejrůznější vektorovou a rastrovou grafiku a to vše zároveň ještě animovat, deformovat a obohacovat nejrůznějšími efekty. Pokud si pak autor takové grafiky neuvědomuje technické pozadí interpretace Flashe na procesoru (ostatně proč by měl, je to přeci grafik – designér), hotové dílo může být neskutečně náročně a bez problému vytíží procesor i několikanásobně více než přehrávání 1080i AVCHD videa v multimediálním přehrávači (i díky tomu, že v tomto případě se může ve velkém zapojit grafický čip).

HTML5 pohádkově zrychlí web? To je iluze

Suma sumárum, špatný není ani tak Flash Player samotný ale především ten, kdo pro něj píše a navrhuje špatné aplikace. I zde se jednoduše nabízí staré dobré pravidlo, že sice svůj první program dokáže napsat skoro kdokoliv, jen ti nejlepší jej ale dokážou napsat dobře – efektivně a úsporně. Troufám si říci, že toto pravidlo dnes platí zejména u skriptovacích jazyků, které mají jednodušší „štábní kulturu“ než velké jazyky. Takové netypové PHP je neskutečně jednoduché, nedodržuje totiž skoro žádná pravidla. Můžete v něm tedy napsat skvělý webový program, ale také aplikaci, která sice bude fungovat, ale správci webového hostingu se brzy začnou pídit po tom, proč jim najednou kdosi tak nešťastně vytěžuje procesor.

Klepněte pro větší obrázek
S vypnutým Flash Playerem je zátěž procesoru logicky nižší, zpracovává se totiž méně operací.
Jak ovšem dokládá graf níže, rozdíly nemusí být vůbec velké – záleží i na
kvalitě programátora a designéra animace

Posuňte se nyní v čase do nějaké snové hypotetické doby, kdy už Flash Player prohrál svůj boj s HTML5. YouTube používá namísto objektového přehrávače HTML tag <video>, internetové rádio Last.fm a další pro změnu zase <audio>. Je to skvělá doba, nové jsou ovšem i reklamy.

Takže jak se změnily? Namísto otravného Flashe vás nyní otravuje otravný Javascript, který animuje vektorovou a rastrovou grafiku napsanou pomocí technologií SVG a Canvas. Javascript a Actionscript (jazyk Flashe) mají společný základ v ECMAscriptu a oba jsou dnes velmi výrazně optimalizované. Ovšem zatímco přehrávač pro Actionscript vyvíjí oficiálně pouze Adobe, přehrávač pro Javascript (tedy samotné prohlížeče) vyvíjí hned několik hráčů a jejich vzájemný výkon se liší. Ostatně proto stále dokola píšeme o SunSpideru a dalších testech, které tento výkon měří a jednoduše porovnávají všechny webové prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Představte si, že načtete titulní stránku Živě.cz v maximalizovaném okně nejprve s vypnutým Flash Playerem a pak se zapnutým. Jak bude postupně narůstat spotřeba procesorového času v první minutě, aniž byste pohli myší? Pokud nebude prohlížeč vykonávat žádnou činnost, jeho spotřeba CPU času (vytěžování procesoru) bude v grafu v tom okamžiku vyjádřena vodorovnou čarou. Pokud naopak bude prohlížeč neustále něco počítat na procesoru, v grafu se to projeví navýšením CPU času a čára zamíří vzhůru. V tomto případě jsem změřil titulku Živě.cz vícekrát vždy s jinými reklamami (Flash 1 a 2). V obou případech to byly velmi podobné animované bannery, přesto v případě 1 spotřebovaly 2x více procesorového času. Na vině tedy může být špatný návrh animace. Nicméně i HTML5 dokáže být neskutečně náročný, což dokládá červená čára. Takto procesor zatíží ukázková HTML5 reklama na těchto poměrně jednoduchých stránkách. Nutno podotknout, že ji autor schválně neoptimalizoval, chtěl totiž dokázat, že i jednoduchá HTML5 grafika dokáže být neskutečně náročná.

Vývojáři v HTML5 budou také dělat chyby

Jak změřit Flash Player

V současné době existuje celá hromada technik a postupů, jak měřit náročnost Flashe na systémové prostředky a tedy i na spotřebu baterie notebooku. Já si pro tyto účely napsal jednoduchý program, který počítá vzrůstající procesorový čas přidělený prohlížeči. Jak to funguje? Každé čtyři sekundy jsem změřil, kolik milisekund od startu prohlížeč strávil výpočty pomocí procesoru. Pokud prohlížeč po minutové činnosti bez zásahu surfaře zatíží procesor celkově na jednu sekundu při vypnutém Flashi a na deset sekund při Flashi zapnutém, mohu prostým rozdílem spočítat režii a tedy náročnost flashové animace a načteného doplňku prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Měříci program KloboukBench

Co z toho všeho plyne? Zatímco velmi slušný prohlížeč přehraje animovanou reklamu, jiný ji může přehrávat s mnohem většími obtížemi. Ale tím to nekončí. Další ranou je standardizace. Zatímco současný Flash Player zvládne na všech podporovaných platformách prakticky to samé, zvláště u těch nejnovějších standardů CSS3 a HTML5 v případě prohlížečů už to tak neplatí. Ke všemu každý prohlížeč může některé vlastnosti jazyka interpretovat trošku jinak. HTML5 reklama by teoreticky při použití některých exotičtějších vlastností mohla vypadat v každém prohlížeči  trochu jinak. Řešením by byla optimalizace pro každý prohlížeč zvlášť, jak se tak děje i dnes v případě běžných webů, to by ale způsobilo opětovný nárůst velikosti webového kódu a případnou výkonnostní režii při překladu stránky do grafické podoby.

No a nakonec to nejdůležitější. Pokud umíme psát špatné flashové reklamy, kde bereme víru, že HTML5 reklamy budeme naopak umět psát dokonale? Zatímco Flash Player tu s námi existuje už desetiletí a je tedy poměrně otestovaný včetně hromady dostupné literatury, SVG a Canvas jsou společně s celým HTML5 poměrně velmi živé technologie, jejichž standardizovaná podoba a schopnosti se budou v průběhu příštích let ještě měnit. Riziko špatného HTML5 kódu je zde tedy mnohem vyšší.

Zatím je ještě příliš brzy tvrdit, která technologie je kvalitnější a úspornější – prostě efektivnější, HTML5 bannery se na webu v produkční podobě totiž zatím prakticky nevyskytují. Pokud ovšem sníte svůj technologický sen, ve kterém odchod Flash Playeru vše vyřeší, rychle se probuďte, tak tomu totiž skutečně nikdy nebude.

Webové reklamy jen tak neubude, leda by se jejich nominální komerční hodnota zvýšila přelivem zájmu z tištěných médií. internetová média a webové animace zároveň nejsou perpetum mobile. Zatímco redaktoři a nadřízení musí z něčeho žít, rozpohybovaný obrázek musí někdo vypočítat. A to bude vždy procesor – ať už ten základní, nebo grafický.


Máte pocit, že vám animace na webu vytěžuje procesor až příliš? Nezoufejte, ačkoliv je dnes totiž webový prohlížeč jeden z nejpoužívanějších a zdaleka nejdůležitějších programů,  proti skutečně náročným operacím je to pouze slabý trpaslík. Porovnejte nyní zdánlivě „supernáročnou“ HTML5 reklamu z prvního grafu s kódováním H.264 videa, kdy se procesor skutečně zapotí.

Klepněte pro větší obrázek
Vše je relativní, špatně navržená HTML5 reklama je při srovnání s kódováním videa rázem „zanedbatelná“. Ačkoliv se vám může zdát, že ten rozdíl zase není tak velký, považte, jak by se nůžky rozevřely namísto po minutě po deseti minutách. To už by byly mnohonásobné rozdíly.
Diskuze (105) Další článek: Internet běžně používají děti už od tří let

Témata článku: Technologie, Prohlížeče, Programování, Web, Hudba, filmy, seriály, Reklama, HTML5, Canvas, NEM, Nejdůležitější program, Magazín Ars Technica, Hromada těch, Player, Náročná operace, Jednoduchá cesta, Špatný návrh, Standardizovaná podoba, Slabá baterie, Vodorovné okno, Velký test, Trpaslík, Animovaný GIF, Nejrůznější efekt, Procesorový čas, ŘekJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis 7+. Proč měnit to, co funguje

Recenze herních sluchátek Steelseries Arctis 7+. Proč měnit to, co funguje

Steelseries začal letošní rok lehčím omlazením jedné ze skvělých řad herních multiplatformních sluchátek.

Michal Maliarov
SteelseriesSluchátkaRecenze
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Již v roce 2014 koupil Facebook jeden z nejoblíbenějších komunikátorů WhatsApp a uživatelé se začali oprávněně obávat o soukromí svých dat. Jak na tom jsou ostatní komunikační služby?

Jiří Kuruc