Nelze číst ani uložit soubory JPEG v programu Malování či Picture It!

Tento problém se vyskytuje často: Malování (Paint) se náhle začne tvářit nechápavě na JPEG soubory.
Při pokusu o uložení obrazového souboru v JPEG formátu pomocí programu Malování (Paint) ve Windows 98, popřípadě v programu Picture It!, může být toto uložení odmítnuto, ač tyto programy normálně práci s těmito formáty zvládají, popřípadě se jeví, jako když je soubor řádně ukládán, ale v příslušném adresáři se nic neobjeví. Rovněž pak není možné soubory JPEG otevírat; program tvrdí, že se jedná o nepodporovaný formát.

Příčina je dána chybjícím či poškozeným filtrem pro JPEG grafiku, nebo, což je častější, přepsanou položkou v Registru (například díky instalaci jiného grafického programu), která se týká formátu JPEG.

Pokud si přejete načítat a ukládat soubory JPEG v Malování (Paintu) či Picture It!, je nutný zásah do registru; používáte-li Picture It!, je nutná jeho reinstalace. Postupujte následovně:

 • Odinstalujte Picture It! Express; v Ovládacích panelech zvolte Přidat nebo odebrat programy, nalezněte Microsoft Plus! 98, vyberte komponentu Picture It! Express a odinstalujte ji.
 • Nalezněte soubor „jpegim32.flt“; přejmenujte jej (bylo by možné i vymazání, ale pro jistotu se tohoto souboru ještě nezbavujte).
 • Otevřete editor registru (Regedit.exe) a nalezněte následující dva klíče

  - HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Shared Tools/Graphic Filters/

  Export

  - HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Shared Tools/Graphic Filters/

  Import

  Z každého z nich odstraňte proměnnou JPEG.

 • Znovu nainstalujte Picture It! (postupujte stejně jako v bodě 1, akorát nyní políčko vedle Picture It! Zaškrtněte pro instalaci).
Váš názor Další článek: XML by měla být největší revolucí nejen v Internetu v roce 1999

Témata článku: Software, Microsoft, JPEG, Malování, IT, Tools

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů