Nelegální software může firmu i zničit

Nelegální software může firmu vyjít pěkně draho. Rapidně totiž vzrůstá riziko úniku dat, kromě toho hrozí například odhalení ze strany konkurence.
Nelegální software může firmu i zničit

Kolik stojí nelegální software stažený IT administrátorem nebo zaměstnancem z pochybných webových stránek, FTP serveru, rozinstalovaný na počítače z pochybného média či padělaný software zakoupený v internetové aukci? Na první pohled jen zlomek ceny originálu nebo dokonce vůbec nic. Ve skutečnosti jde ale o statisíce korun a někdy i o samotnou existenci firmy. Za obrovskými náklady totiž nestojí jen případné soudní spory a mimosoudní vyrovnání, ale i řada velkých bezpečnostních rizik.

Dopady nelegálního softwaru je možné vyčíslit díky studiím, které zkoumají náklady firem na řešení bezpečnostních problémů, při nichž dochází k úniku citlivých dat. V závislosti na velikosti firmy a oboru podnikání se škody pohybují v řádech desetitisíců až milionů korun. Existuje však i riziko, že firma únik dat a ztrátu důvěryhodnosti nepřežije, protože ztratí zákazníky.

Škodlivý software specializovaný na průmyslovou špionáž a krádeže citlivých údajů útočí na počítače návštěvníků na přibližně čtvrtině webů s nelegálním softwarem. Nežádoucí programy jsou navíc častou součástí instalačních souborů nelegálního softwaru, tedy i padělků.

Klepněte pro větší obrázek

Podle studie společnosti Harrison Group je ve firmách, které užívají nelegální software, o 73 procent větší pravděpodobnost ztráty dat kvůli výpadkům počítačových systémů. O polovinu častější jsou výpadky, které trvají déle než 24 hodin. Za těmito problémy stojí nežádoucí programy instalované spolu s nelegálním softwarem i skutečnost, že k neoriginálnímu softwaru není možné získat aktualizace reagující na případnou nekompatibilitu různých produktů nebo na nové bezpečnostní hrozby.

Velké problémy pro uživatele nelegálního softwaru představuje i riziko odhalení, například ze strany odcházejících zaměstnanců, kteří se chtějí firmě pomstít, nebo riziko odhalení v rámci konkurenčního boje. Za užívání nelegálního softwaru totiž nenese odpovědnost jen člověk, který si software nainstaloval na svůj počítač, ale firma jako celek. Fyzická osoba, ať už zodpovědný manažer, majitel společnosti, IT specialista nebo konkrétní zaměstnanec, sice mohou čelit trestnímu stíhání, nicméně finanční kompenzace ve vztahu k majitelům autorských práv v občanskoprávním režimu je obvykle na firmě jako právnické osobě. Až následně může takto postižená firma požadovat náhradu vzniklých škod po konkrétním zaměstnanci.

V Česku zatím nejvyšší odškodnění za užívání nelegálního softwaru zaplatila firma s pouhými dvaceti počítači. Celkem ji užívání softwaru bez platných licencí stálo více než jeden milion korun. Ideálním řešením, jak si ověřit, že vaše firma neužívá žádný nelegální software, je softwarový audit, kterým lze zjistit aktuální stav a následně důsledná správa softwarového vybavení (tzv. Software Asset Management), která dostane v maximální míře veškerá rizika pod kontrolu.

Jak poznat padělaný a nelegální software

Cena - extrémně nízká cena ve srovnání s běžnou nabídkou originálního softwaru je vždy důvodem ke zvýšené pozornosti. Výrobci software často nabízejí akční balíčky nebo slevy, informace o nich ale vždy zveřejňují v tisku nebo na svých webových stránkách.

Prodejce – důvěryhodný prodejce výpočetní techniky nebo online obchod nebude prodávat nelegální software. Mnohem větší pozornost je nutné věnovat při nákupech v méně známých online obchodech a na aukčních serverech. Vždy je vhodné zkontrolovat údaje, které o sobě prodejce uvádí. Důvodem k podezření je absence kontaktních údajů a neochota poskytnout při dodávce softwaru reference předchozích zákazníků.

Balení – originální software Microsoft má na svém balení celou řadu bezpečnostních prvků, které padělatelé mohou jen obtížně napodobit. Jde například o holografický povrch instalačních médií, štítky s čárovým kódem a bezpečnostními pásky a potiskem na krabicích se softwarem i unikátní tvar balení. Podrobnosti o tom, jak poznat originální balení produktů Microsoftu nabízí stránka www.legalnisoftware.cz.

Licence – mezi oblíbené triky nepoctivých prodejců patří prodej softwaru, který není padělaný, ale který lze používat jen za specifických podmínek. Častým problémem podnikatelů a malých firem je používání softwaru určeného výhradně pro nekomerční použití v domácnostech. Stejný problém představuje instalace softwaru na větší počet počítačů, než dovoluje licence.

Legalizace – všechny nabídky legalizace, s kterými se setkáte, je vhodné ověřovat přímo u výrobce, zda je nabízený způsob legalizace výrobcem umožněn a akceptován. Zejména je třeba dát pozor na nabídky různých legalizačních nálepek, samostatných licencí, použitých licencí nebo záložních kopií, jejichž cílem je snaha vás přesvědčit, že jejich nákupem dojde k legalizaci. V praxi však zpravidla koupíte bezcennou věc a zbytečně přijdete o peníze.

Další článek: Nástup tabletů sníží prodeje notebooků i netbooků

Témata článku: Nelegální software, Únik, Postižená firma, GBU, Velký dopad, Bezpečnostní pás, Harrison, Riziko, Pochybný web, Software 602, Obrovský náklad, Velká škoda, Finanční kompenzace, Velká pravděpodobnost, Bezpečnostní riziko, Nežádoucí program, Originální balení, Fyzická osoba, Asset Management, Trestní stíhání, Předchozí návštěvník, Možné riziko, Různé důvody, Webový specialista, Unikátní tvar, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF