Nekupujte software!

Pokud si koupíte nový počítač, musíte ho nejprve oživit programy, které do něj nainstalujete. V případě komerčního nasazení to obvykle vyžaduje další investici počítanou v tisících korun, doma si však většinu peněz můžete ušetřit.
Pavel Nygrýn: Pokud si koupíte nový počítač, musíte ho nejprve oživit programy, které do něj nainstalujete. V případě komerčního nasazení to obvykle vyžaduje další investici počítanou v tisících korun, doma si však většinu peněz můžete ušetřit.

Nebojte se, nebudu vás nabádat k sofwarovému pirátství. Na světě je spousta programů, za jejichž legální používání nemusíte zaplatit ani halíř. Tyto programy se šíří převážně jako freeware, případně jako shareware.

Co tedy do svého domácího miláčka nainstalovat? Pro začátek předpokládejme, že máte na svém počítači legálně nainstalovaný operační systém. Ve většině případů to bude některá z verzí Windows. Kupovat počítač bez operačního systému se vám finančně rozhodně nevyplatí, protože krabicové balení Windows je vždy dražší než předem nainstalovaná tzv. OEM verze. Uživatele Linuxu musím zklamat. Tento systém ještě stále není pro domácí použití ideální a nebudu se mu proto v tomto článku věnovat.

Značná část programů, které získáte z Internetu nebo z některého cédéčka, je dodávána v jednom komprimovaném souboru, tedy jako archiv. Proto první program, který je vhodné na počítač nainstalovat, je některý ze „zipovacích“ nástrojů. V oblíbenosti s přehledem vede WinZip, který však můžete legálně používat jen po určitou dobu. Jeho freewarovou obdobou je EasyZip. Pro zpracování archivů s příponou rar se vám bude hodit nejnovější verze WinRARu.

Když už kupujete nový počítač, podívejte se také, které programy nabízí prodejce v ceně. Na mnoha počítačích najdete kromě operačního systému také plné verze některého kancelářského balíku, například Microsoft Works. Výhodou tohoto řešení je kromě nízké ceny (pár stokorun k ceně počítače) také funkční instalace plně česky komunikujícího programu. Zejména u textového editoru je to vlastnost, kterou jistě oceníte.

„Office“ zadarmo
U kancelářských balíků ještě zůstaneme. Dlouho byl jediným opravdu plně funkčním programem Star Office od Sunu. Tato sada programů je důstojným konkurentem komerčního MS Office, a pokud se ji rozhodnete používat, nebudete ochuzeni o žádnou z funkcí moderní elektronické kanceláře. Velkou nevýhodou Star Office je neexistence české lokalizace, což znamená, že s programem se musíte bavit v některém světovém jazyce.

Letos v lednu se rozhodla společnost Software 602 šířit svůj nový kancelářský balík 602Pro PC SUITE 2000 jako freeware. Proti Star Office nemá 602 tolik funkcí, čeština je však velkým argumentem pro jeho používání. Oba dva kancelářské balíky umí pracovat s dokumenty MS Office, takže spolupráce s ostatními uživateli počítačů je bezproblémová.

Pracujeme s grafikou
Pokud už máte na počítači programy pro práci s textem a tabulkami, zatoužíte možná pracovat i s obrázky nebo se zvukem. První věc, kterou od svého počítače budete chtít, je zobrazování obrázků. Velmi oceníte ACDSee, který je však shareware. Na druhou stranu má nejvíce funkcí, umí zobrazit nejvíce formátů a je opravdu rychlý. Z freeware programů stojí za pozornost IrfanView, o kterém jsme již psali, nebo třeba FreePics. Nainstalujte si také Acrobat Reader pro prohlížení PDF dokumentů a GSView pro prohlížení postscriptových souborů, používaných zejména pro ukládání skript a knih.

Pro editaci a úpravy grafiky nabízí oblast freeware poměrně málo programů. Pokud ovšem vlastníte skener, podívejte se na cédéčko, které jste k němu dostali. Určitě na něm najdete program pro retušování a jednoduchou editaci fotografií. Jediný freeware, který se hodí pro vážnou práci s grafikou, je prozatím GIMP. Program, který do světa Windows přišel z Linuxu, trpí ještě ve svých prvních verzích některými chybami, ale pokud se časem stane stejně stabilním a výkonným jako ve své linuxové verzi, bude jistě oblíbeným nástrojem mnoha amatérských grafiků. Méně nároční uživatelé mohou vyzkoušet třeba VCW VicMan’s Photo Editor.

Nejlevnější jukebox
V oblasti zvuku je samotný systém Windows vybaven poměrně dobře. S patřičnými kodeky zvládne přehrávat vše, od cédéček po MP3. Kdo chce ovšem přehrávat podle seznamů, používat ekvalizér aj., může sáhnout po populární dvojici ze světa MP3 – WinAmp a Sonique. Oba jsou sympatické a výkonné, oba jsou freeware a pomocí různých vylepšení je můžete ještě zlepšit. Kromě formátu MP3, pro jehož přehrávání původně vznikly, umí přehrávat i další rozšířené formáty, včetně WAV a nového WMA.

Budete-li chtít MP3 také vytvářet, sáhněte například po NexEncode Studio nebo MPEG Suite. Pro pokročilejší editaci zvuků, jako je mixování, střih a přidávání efektů, vám oblast freeware bohužel mnoho nenabídne. Všechny skutečně užitečné programy, jako třeba CoolEdit 2000, jsou shareware, tedy za peníze.

Přívětivý Internet
Teď již můžete na počítači vytvářet dokumenty, prohlížet a upravovat obrázky a hrát si se zvukem. Pro základní práci s Internetem je váš počítač už pravděpodobně připraven, ale přesto připomínám, že oba nejrozšířenější prohlížeče, tedy Microsoft Internet Explorer i Netscape Communicator, jsou zdarma, včetně všech doplňků – zejména programu pro práci s elektronickou poštou.

Kdo však z Internetu stahuje data, ví, jak často se připojení přeruší a musí se začít znovu. A navíc je výhodnější stahovat v době, kdy nejsou přetížené linky, nebo jsou poplatky výhodnější. Všechny tyto problémy vyřeší programy, jako je třeba GoZilla!. Přerušené stahování totiž umožňuje zahájit až od místa, do kterého je vše v pořádku, a noční provoz se dá naplánovat.

Seznam programů, které můžete po připojení na Internet používat, přesahuje rozsah tohoto článku, proto jen ve zkratce připomínám, že můžete komunikovat pomocí ICQ. Telefonovat, pracovat s FTP nebo stahovat celé weby umožňuje další množství použitelných freeware programů.

A když už máte připojení na Internet, můžete v tomto elektronickém prostoru hledat volně šiřitelné hry, databázové programy nebo třeba nové šetřiče obrazovky. Pro začátek můžete vyzkoušet např. adresu www.download.com, nebo www.winfiles.com. Uvedené programy a mnoho dalších programů najdete také například na cédéčkách Computeru.

Diskuze (65) Další článek: Typhoon SC 600: Hrající kufr

Témata článku: Software, Download, Spousta programů, Elektronický formát, Noční provoz, Star, Elektronická verze, Jednoduchý střih, Rychlý střih, Funkční program, Kancelářská práce, Acdsee, Winzip, Photo Editor, Kancelářský balík, Domácí střih, Editace, Software na Heureka.czJe dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace