Nekupujte kryt, namontujte díly přímo do ledničky

Na serveru PC Rivals se objevil návod na stavbu počítače v ledničce. Autoři toto řešení zvolili jako levnější alternativu ke kvalitní standardním krytům.
Na serveru PC Rivals se objevil návod na stavbu počítače v ledničce. Autoři toto řešení zvolili jako levnější alternativu ke kvalitní standardním krytům.

Autoři řešení zakoupili starší levnou chladničku GoldStar GR-051SF (celkové náklady se dostaly na hodnotu 99 amerických dolarů….). Vlastní počítač byl vestavěn do dvířek chladničky, přičemž zbytek prostoru vyplňoval chladicí systém. Chladnička má obsah 50 litrů.

GoldStar GR-051SF

Na stránkách GoldStar v Koreji se tento model již nenacházel, našli jsme jej až v Rusku na tamních stránkách výrobce.

Chladicí systém je dvoufázový. Vlastní chladnička snižuje teplotu vlastní chladicí kapalině. Díky tomuto systému nebyl nutný zásah do vlastního chladicího systému. Procesor je chlazen alkoholem, který slouží pro přenesení tepla z procesoru do chladicího systému ledničky.

Autoři neuvádí výkony, jaké s chladicím systémem dosáhli, s tímto chladicím systémem nemohou konkurovat svým dusíkovým kolegům. Nejzajímavější není ani tak teplota jako vlastní velmi vtipná konstrukce.

Základní deska je upevněna přímo na dvířka, která slouží zároveň jako zadní i přední strana počítače. Rovněž všechny pevné disky byly připevněny na vlastní dvířka.

Nevýhodou systému je absence výměnných mechanik (disketová mechanika, CD mechaniky, ZIP apod.). Mnohé z nich však lze připojit externě přes USB.

Počítač obsahuje tedy osazenou ATX základní desku s paticí Slot 1 s redukcí na Socket 370, Fast Ethernet síťovou kartu, zvukovou kartu a AGP videoakcelerátor. Zdroj napájení byl odkrytován a rovněž vestavěn do dveří.

Živě komentuje: Vtipnost řešení je úžasná. Není to samozřejmě první vestavěný počítač do chladničky, ovšem tak elegantní jako zde se ještě neobjevilo. Nejenže jsou všechny vývody vepředu (stejně potřebujeme každou chvíli přístup ke konektorům), ale i otevření počítače je velmi jednoduché. Vlastně je stejně jednoduché jako otevřít ledničku. A protože je zde počítač vestavěn do ledničky, platí do doslova.

Věřím, že se po našich luzích a hájích nachází plno nevyužitých ledniček a zároveň plno konstruktérů, kteří jistě vyřeší nepřítomnost mechanik. Podobnou ledničku lze u nás získat za cenu okolo 5000 Kč. Nedoporučuji však odkrytování zdroje, které je nebezpečné. Daleko nebezpečnější je však použití alkoholu jako chladicí kapaliny vzhledem k jeho hořlavosti a v mnoha případech i výbušnosti. Doporučuji proto použití bezpečnější chladicí kapaliny (například kombinace vody s nemrznoucí směsí).

Diskuze (33) Další článek: PTC oznámilo vývoj interaktivního plošného modeláře

Témata článku: Levná alternativa, Kryt, Díl, Levné řešení, NAM system, Prim, Jednoduchá konstrukce, Nemrznoucí směs, LED


Určitě si přečtěte

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku