Nekupujte kryt, namontujte díly přímo do ledničky

Na serveru PC Rivals se objevil návod na stavbu počítače v ledničce. Autoři toto řešení zvolili jako levnější alternativu ke kvalitní standardním krytům.
Na serveru PC Rivals se objevil návod na stavbu počítače v ledničce. Autoři toto řešení zvolili jako levnější alternativu ke kvalitní standardním krytům.

Autoři řešení zakoupili starší levnou chladničku GoldStar GR-051SF (celkové náklady se dostaly na hodnotu 99 amerických dolarů….). Vlastní počítač byl vestavěn do dvířek chladničky, přičemž zbytek prostoru vyplňoval chladicí systém. Chladnička má obsah 50 litrů.

GoldStar GR-051SF

Na stránkách GoldStar v Koreji se tento model již nenacházel, našli jsme jej až v Rusku na tamních stránkách výrobce.

Chladicí systém je dvoufázový. Vlastní chladnička snižuje teplotu vlastní chladicí kapalině. Díky tomuto systému nebyl nutný zásah do vlastního chladicího systému. Procesor je chlazen alkoholem, který slouží pro přenesení tepla z procesoru do chladicího systému ledničky.

Autoři neuvádí výkony, jaké s chladicím systémem dosáhli, s tímto chladicím systémem nemohou konkurovat svým dusíkovým kolegům. Nejzajímavější není ani tak teplota jako vlastní velmi vtipná konstrukce.

Základní deska je upevněna přímo na dvířka, která slouží zároveň jako zadní i přední strana počítače. Rovněž všechny pevné disky byly připevněny na vlastní dvířka.

Nevýhodou systému je absence výměnných mechanik (disketová mechanika, CD mechaniky, ZIP apod.). Mnohé z nich však lze připojit externě přes USB.

Počítač obsahuje tedy osazenou ATX základní desku s paticí Slot 1 s redukcí na Socket 370, Fast Ethernet síťovou kartu, zvukovou kartu a AGP videoakcelerátor. Zdroj napájení byl odkrytován a rovněž vestavěn do dveří.

Živě komentuje: Vtipnost řešení je úžasná. Není to samozřejmě první vestavěný počítač do chladničky, ovšem tak elegantní jako zde se ještě neobjevilo. Nejenže jsou všechny vývody vepředu (stejně potřebujeme každou chvíli přístup ke konektorům), ale i otevření počítače je velmi jednoduché. Vlastně je stejně jednoduché jako otevřít ledničku. A protože je zde počítač vestavěn do ledničky, platí do doslova.

Věřím, že se po našich luzích a hájích nachází plno nevyužitých ledniček a zároveň plno konstruktérů, kteří jistě vyřeší nepřítomnost mechanik. Podobnou ledničku lze u nás získat za cenu okolo 5000 Kč. Nedoporučuji však odkrytování zdroje, které je nebezpečné. Daleko nebezpečnější je však použití alkoholu jako chladicí kapaliny vzhledem k jeho hořlavosti a v mnoha případech i výbušnosti. Doporučuji proto použití bezpečnější chladicí kapaliny (například kombinace vody s nemrznoucí směsí).

Diskuze (33) Další článek: PTC oznámilo vývoj interaktivního plošného modeláře

Témata článku: Levné řešení, Prim, Díl, Levná alternativa, NAM system, Kryt, Nemrznoucí směs, LED, Jednoduchá konstrukce


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí