Bezpečnost | Ransomware | Doména

Někteří provozovatelé českých webů se ocitli bez domén, Subreg už druhý den řeší útok na své servery

Někteří provozovatelé českých webů se ocitli bez domén, Subreg už druhý den řeší útok na své servery

Už druhý den řeší doménový registrátor Subreg rozsáhlý problém, který zapříčinil, že se majitelé internetových domén registrovaných přes službu Subreg nedostali ke správě svých domén, ale také docházelo k výpadkům celých webů a poštovních serverů vázaných na dotčené domény. 

Za výpadkem stojí útok, který proběhl včera mezi sedmou a osmou hodinou ranní. „Útočník provedl zašifrování souborů pro funkčnost důležitých služeb a některé služby díky tomu nejedou vůbec, nebo nefungují jak mají,“ popsal situaci Jan Horák, šéf společnosti Gransy, které službu Subreg provozuje. Útok se samozřejmě týká i služeb nabízených přímo na doméně Gransy.com.

Data uživatelů by měla být nedotčena, útočník ovšem smazal některé provozní databáze registrátora. Obnovení služeb se proto táhlo včera celý den a pokračuje i dnes. 

Nyní Subreg na Facebooku hlásí, že jsou uživatelské služby opět spuštěny. Ovšem své e-mailové a telefonní služby registrátor ještě nezvládl obnovit, proto zatím se zákazníky komunikuje přes zprávy na Facebooku. 

Diskuze (14) Další článek: Život v atmosféře Venuše? Vědci tam našli fosfan, který na Zemi vzniká jen činností života

Témata článku: Facebook, Bezpečnost, Web, Ransomware, Doména, Český Web, Útok, SVE, SubReg, Služba, Provozovatel, Dóm, GransyTaková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost