Google | Fotky

Některé funkce v aplikaci Fotky Google budou zpoplatněny

Google zjevně plánuje zpoplatnit vybrané funkce v aplikaci Fotky Google. Řeč je o možnostech při úpravě snímků. Nový obchodní model se zatím netýká všech uživatelů aplikace. Tématu se věnoval web XDA Developers a webu Engadget se podařilo od Googlu získat i oficiální vyjádření.

Někteří uživatelé si po aktualizaci na nejnovější verzi aplikace všimli, že při úpravě fotek nemají k dispozici všechny možnosti jako dosud. „Pod zámkem“ našli jednu funkci - Zvýraznění barvou. Při pokusu o použití úpravy software upozorní, že tato možnost je k dispozici pouze pro předplatitele Google One.

Zvýraznění barvou má uplatnění zejména při selfie fotografiích nebo portrétech. Funguje tak, že pozadí za osobou odbarví do černobíla. Lidé na fotografii však zůstanou beze změny, tedy s barvami jako na původní fotografii.

Odemknutí funkce přitom Google nepodmiňuje konkrétní úrovní předplatného. V praxi by tak měl stačit i nejnižší balíček Google One za 1,99 eura měsíčně, který zahrnuje 100 GB cloudového úložiště.

Placených funkcí přibude

Ve vyjádření pro web Engadget však Google situaci objasnil. V první řadě zpoplatnění této možnosti potvrdil. Funkce ale podle společnosti nebude zpoplatňována „plošně“. Zda bude Zvýraznění barvou dostupné zdarma, nebo ne, bude záležet na konkrétní fotografii.

Funkce zůstane bezplatnou při snímcích s uloženými informacemi o hloubce scény - tedy zachycených v portrétním fotografickém režimu. Připlatit si za ni bude jedině v případě, že si s ní budete chtít hrát v jiném typu fotografie - toho využije jen minimum uživatelů a dá se to vysvětlit tak, že si Google zatím jen připravuje funkčnost zpoplatňování funkcí na menším vzorku testerů.

Na závěr dodejme, že firma bude pravděpodobně se zpoplatňováním funkcí ve Fotkách v budoucnu pokračovat. Zjevně ale půjde o nové, nyní teprve připravované možnosti. Studováním zdrojového kódu nejnovější aktualizace Fotek Google na to přišli právě redaktoři webu XDA Developers. Má jít například o nové filtry na úpravu vzhledu oblohy.

Diskuze (9) Další článek: Takhle by mohla Starship poprvé vyrazit do vesmíru: Tým nadšenců vytvořil povedenou simulaci

Témata článku: Google, Mobilní aplikace, Fotky, Úprava, XDA Developers, Zpoplatňování, Barva, Aplikace, Funkce, Fotografie, Google One, Zvýraznění, Uživatelé, Fotka

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5