Nekopírovatelné CD s integrovaným čipem

Zatím neznámá izraelská společnost vyvinula systém ochrany cédéček, který prakticky znemožní jakékoli kopírování médií.
Firma Doc-Witness upřímně dnes není známá, byla založena již v roce 2000 a tvoří ji lidé z izraelské školy pro podnikový management a výzkum. V současnosti jediným veřejně oznámeným produktem je technologie OpSecure na ochranu CD, která znemožní jakékoli kopírování disků. Na tento vývoj i dostala dotaci od světového výrobce cédéček.

Klepněte pro větší obrázekOchrana od Doc-Witness spočívá v integraci čipové karty na plochu disku, přičemž informace z této karty lze číst běžnými nijak hardwarově neupravovanými CD a DVD mechanikami. Tato čipová karta poskytuje dynamickou ochranu, je nutná pro dešifrování obsahu disku, lze přes ni kontrolovat počet instalací programu a podobně. Podle popisu tato technologie prostě změní obyčejnou CD-ROM mechaniku na čtečku čipových karet, možná i s možností zápisu.

Samotné fyzické provedení není moc zřetelné, na webu firmy je jen několik ilustračních obrázků (ty vidíte i zde vpravo). Z nich se dá usoudit, že na CD je integrován poměrně velký tištěný spoj, zřejmě kvůli vyvážení média v mechanice. Funkčnost ochrany není také příliš dokumentována, nelze tedy ani odhadnout, zda půjde případně nějak obejít. Protože je ale ochrana řešena na hardwarové úrovni, bude to mimořádně komplikované.

Zatím nejsou známy žádné podrobnosti ohledně komerčního nasazení, natož ohledně ceny za toto řešení. Dle autorů je ale technologie snadno implementovatelná na současných výrobních technologiích.

Podstatné je, že od pasivní ochrany CD pomocí různých úprav formátů se přechází k ochraně aktivní, kdy CD bude schopno měnit v určitém místě uložený obsah a tak značně komplikovat případné kopírování.

Sice jinou zprávou, ale se vztahem k ochraně cédéček, je nástup nové verze Cactus Data Shield CDS-200, která by již neměla mít problémy s přehráváním v počítačích a nebude zranitelná pomocí běžné fixky. Pochopitelně ochrana proti kopírování zůstane zachována.

Diskuze (133) Další článek: DDR400 má další problém - čipsety už je nepodporují

Témata článku: Čipy, Uložený obsah, Integrovaný čip, Čip, Integrovaný, Ochrana, Cactus, .doc, Tištěný spoj, Čipová karta


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch